Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie
ul. Filipowska 20
16-400 Suwałki
(sekretariat) +48 87 562 8970
(fax) +48 87 562 8971
Godziny pracy: Pn-Pt 7:30 - 15:30
Dział Świadczeń Rodzinnych i
Dział Pomocy Środowiskowej:
każdy poniedziałek 7:30 - 17:00
Konto w Banku PEKAO:
33124052111111000049198788
 

Nasz MOPR

Strona główna
Położenie
Organizacja
Kontakt
Strategia
Programy
Nieodpłatna pomoc prawna
Ochrona danych osobowych
Projekty
Sprawozdawczość
XXV Konferencja FORUM
Anioł Dobroci
500+
300+
Biuletyn Informacji Publicznej - przejscie do serwisu zawnętrznego w nowym oknie przeglądarki
Elektroniczna Skrzynka Podawcza - przejście do serwisu zewnętrznego w  nowym oknie przeglądarki
Strona Ośrodka w projekcie EQUAL - przejście do serwisu zewnętrznego w  nowym oknie przeglądarki
ElektronicznStrona projektu od bierności do aktywności - przejście do serwisu zewnętrznego w  nowym oknie przeglądarki
RZ
Modelowy program opieki zdrowotnej walki z osteoporozą
 
STRONA GŁÓWNA
 
 
AKTUALNE
 
 
KONTAKT
 
 
MAPA STRONY
 
 

Aktualności


Przegląd Twórczości Ludowej Osób Niepełnosprawnych


Przegląd Twórczości Ludowej Osób Niepełnosprawnych
Suwalki, 13 czerwca 2017 r.
 
W dniu 13.06.2017r. reprezentanci Środowiskowego Domu Samopomocy wzięli udział w Przeglądzie Twórczości Ludowej Osób Niepełnosprawnych pt.: „W Agusiowej Zagrodzie” w Nowej Wsi Ełckiej. Zaprezentowali tańce ludowe i przyśpiewki. Wystąpili w wiernie odtworzonych strojach polskich chłopów.
Zapraszamy do obejrzenia relacji na stronie Radia 5
wiecej   
 
 

Projekt: „Życie po życiu w przemocy"


Suwałki, 12 czerwca 2017 r.

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Suwałkach w ramach Programu Osłonowego „Wspieranie Jednostek Samorządu Terytorialnego w Tworzeniu Systemu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie” oferuje bezpłatną pomoc specjalistyczną osobom/rodzinom dotkniętym lub zagrożonym zjawiskiem przemocy w rodzinie.
wiecej   
 
 

Pogrzeb Dzieci Zmarłych Przed Narodzeniem


Suwałki, 12 czerwca 2017 r.

Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Suwałkach zaprasza w dniu 23 czerwca 2017 r. na pogrzeb Dzieci Zmarłych Przed Narodzeniem, Msza Święta Pogrzebowa zostanie odprawiona w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Suwałkach (Kościół p.w. Najświętszego Serca Jezusowego) o godz. 15:00, po czym  ciała do grobu zostaną złożone  na cmentarzu parafialnym przy ul.  Bakałarzewskiej – w kwaterze do tego przeznaczonej.  
Dokonywanie pochówku jest możliwe dzięki uregulowaniu kwestii związanej ze sprawieniem pogrzebu dziecka martwo urodzonego przez Prezydenta Miasta Suwałk. Miasto  na koszt własny dokonuje pochówku dzieci zmarłych przed narodzeniem 4 razy w roku. Organizacją pogrzebu zajmuje się Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Suwałkach.
Wszelkich informacji  związanych z postepowaniem w  sytuacji  związanej niekorzystnym zakończeniem ciąży i urodzeniem dziecka martwego udzielają pracownicy socjalni  Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Suwałkach pod nr tel. 87/562-89-70. Ponadto opracowany został  Miniporadnik zawierający niezbędne wskazówki, w przypadku utraty dziecka na skutek poronienia, udostępniany  w Ośrodku.
MOPR zapewnia  bezpłatne wsparcie psychologiczne dla rodziców, którzy przedwcześnie utracili dziecko. Osoby chcące uzyskać taką pomoc proszone są o kontakt pod nr 87/565-28-91 w celu wyznaczenia terminu spotkania. Istnieje również możliwość powołania grupy wsparcia dla rodziców po stracie dziecka.
wiecej   
 
 

II Przegląd Pieśni Religijnych


II Przegląd Pieśni Religijnych
Suwałki, 31 maja 2017 r.

W dniu 31 maja 2017r. w kościele pw. bł. Anieli Salawy, odbył się II Przegląd Pieśni Religijnych pt. „Królowej Anielskiej Śpiewajmy”, zorganizowany przez Środowiskowy Dom Samopomocy MOPR w Suwałkach. Serdecznie dziękujemy proboszczowi Parafii za bardzo dobrą i życzliwą współpracę. Wystąpiło kilkudziesięciu wokalistów i muzyków z 11 ośrodków. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wspólne śpiewanie i granie ku czci Najświętszej Maryi Panny. Na zakończenie był czas na integrację i poczęstunek. Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Suwałkach Leszek Lewoc, wręczył wszystkim uczestnikom pamiątki. Wystąpili uczestnicy z następujących ośrodków:
- Środowiskowy Dom Samopomocy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Suwałkach
- Środowiskowy Dom Samopomocy w Lipniaku
- Środowiskowy Dom Samopomocy „Słoneczny Dom” w Gołdapi
- Środowiskowy Dom Samopomocy w Augustowie
- Środowiskowy Dom Samopomocy „Aktywni Tak Samo” w Suwałkach
- Środowiskowy Dom Samopomocy w Kowalach Oleckich
- Środowiskowy Dom Samopomocy w Białej Wodzie
- Dom Pomocy Społecznej „Kalina” w Suwałkach
- Warsztaty Terapii Zajęciowej w Suwałkach
- Warsztaty Terapii Zajęciowej w Filipowie
- Warsztaty Terapii Zajęciowej w Sejnach
wiecej   
 
 

Piknik rodzinny


Piknik rodzinny
Suwałki, 30 maja 2017 r.

W dniu 27 maja 2017 r. na terenie Wigierskiego Parku Narodowego odbył się Piknik Rodzinny w którym uczestniczyły dzieci z rodzin zastępczych oraz ich opiekunowie. Program spotkania był bardzo bogaty: wycieczka z przewodnikiem szlakiem turystycznym WPN, sport i zabawa,  które dostarczyły dużo emocji i wrażeń, a także ognisko, bigos, pieczenie kiełbasek i przepyszne pączki. Pozyskane gadżety uświetniły piknik i zostały wykorzystane na upominki i nagrody zwycięzcom konkursów. Za wsparcie inicjatywy w imieniu uczestników dyrekcja i pracownicy działu pieczy zastępczej składają serdeczne podziękowania wszystkim, którzy  okazali serce i chęć niesienia pomocy:
- Urząd Miejski Suwałki,
- Przedsiębiorstwo Handlowo – Usługowe PIKO Piotr Kowalewski,
- Księgarnia „Kruk”,
- Szulc Trading Małgorzata Szulc,
- Zakład Piekarniczo – Ciastkarski „Jasia” Janina Kluczyńska,
- Gastronomia Michał Syryca.
wiecej   
 
 

Uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Suwalskim Ośrodku Kultury


Uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Suwalskim Ośrodku Kultury
Suwałki, 30 maja 2017 r.

29.05.2017r. uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy obejrzeli dynamiczne show w Suwalskim Ośrodku Kultury, zaprezentowane przez gościa specjalnego Muszelek - tancerzy Dance Folk Group ROKVA z Gruzji. Dzięki uprzejmości tancerzy wzięliśmy udział w lekcji gruzińskiego tańca!
wiecej   
 
 

Uroczystość wręczenia Krzyża Wolności i Solidarności


Uroczystość wręczenia Krzyża Wolności i Solidarności
Suwałki, 26 maja 2017 r.

Dnia 25 maja 2017 r. w Sali Konferencyjnej Oddziału Instytutu Pamieci Narodowej w Białymstoku odbyła sie uroczystość wręczenia Krzyża Wolności i Solidarności za zasługi w działalności na rzecz niepodległości i suwerenności Polski oraz respektowania praw człowieka w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.
Wśród odznaczonych był Leszek Lewoc - Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Suwalkach.
 
linki :
 
 
wiecej   
 
 

Pomoc prawna


Suwałki, 23 maja 2017 r.
Stowarzyszenie Integracji Społecznej "Alternatywa" oferuje poradnictwo prawne.
wiecej   
 
 

ZOSTAŃ RODZICEM ZASTĘPCZYM


Suwałki, 05 maja 2017 r.
ZOSTAŃ RODZICEM ZASTĘPCZYM
 
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Suwałkach poszukuje kandydatów do pełnienia funkcji rodziny zastępczej.
 
 
Osoby zainteresowane proszone są o kontakt osobisty w siedzibie tut. Ośrodka - pokój nr 32 lub telefoniczny 87 562 89 70 wew. 940.
wiecej   
 
 

Dzienny Dom Pobytu "Kalinka" w Suwałkach


Suwałki, 28 kwietnia 2017 r.

W Domu Pomocy Społecznej „Kalina” w Suwałkach powstał Dzienny Dom Pobytu przeznaczony dla seniorów naszego miasta, którzy z powodu wieku, choroby lub niepełnosprawności wymagają częściowej opieki i pomocy w zaspokajaniu niezbędnych potrzeb życiowych.

Czytaj całość
wiecej   
 
 

SZKOLIMY RODZINY ZASTĘPCZE


Suwałki, 11 kwietnia 2017 r.
       W ramach podnoszenia kwalifikacji rodzin zastępczych Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Suwałkach organizuje spotkanie szkoleniowe dla rodzin zastępczych z terenu miasta Suwałki na temat: „Specjalne potrzeby dzieci z niepełnosprawnością” - uczestnicy spotkania będą mogli poznać podstawowe informacje na temat takich zaburzeń jak: autyzm, Reaktywne Zaburzenia Więzi (RAD). Podczas spotkania zostaną też omówione formy pomocy, sposoby wspierania dziecka z w/w zaburzeniami rozwoju.
Szkolenie zostanie przeprowadzone przez psychologa i pedagoga Działu Pieczy Zastępczej Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Suwałkach.
Termin szkolenia: 28 kwietnia 2017 r., godz. 15.30, sala nr 21 tut. Ośrodka.
wiecej   
 
 

Rozstrzygniecie konkursu ECCO HOMO – OTO Człowiek.


Suwałki, 31 marca 2017 r.

Dnia 29 marca odbyło się posiedzenie jury konkursu, które oceniło nadesłane prace.
Uprzejmie przypominamy, że oficjalne ogłoszenie wyników odbędzie się dnia 2 kwietnia 2017 roku w kościele p.w. św. Aleksandra w Suwałkach. Po mszy świętej o godz. 18-tej odbędzie się koncert Suwalskiego Chóru Kameralnego Viva Musica pod dyrekcją Grzegorza Bogdana a następnie zostaną ogłoszone wyniki konkursu i wręczone nagrody laureatom.

 
 
wiecej   
 
 

Wsparcie wychowanków na drodze ku samodzielności


Suwałki, 22 marca 2017 r.
Projekt firmy PM GROUP LAAX Sp. z o.o. Sp. k. obejmuje osoby  opuszczające różne formy pieczy zastępczej (rodzinną lub instytucjonalną)- do roku po opuszczeniu pieczy. Osoby te nie powinny uczyć się stacjonarnie (dziennie)- mogą zaocznie; nie powinny pracować.

Firma oferuje płatne staże zawodowe, szkolenia zawodowe zgodne z zainteresowaniami i predyspozycjami uczestników, wsparcie psychologa i doradcy zawodowego. Udział w projekcie jest bezpłatny. Uczestnikom oferujemy atrakcyjne stypendia szkoleniowe i stażowe.

Szczegółowe informacje o projekcie dostępne są na stronie internetowej .
wiecej   
 
 

Pogrzeb Dzieci Zmarłych Przed Narodzeniem


Pogrzeb Dzieci Zmarłych Przed Narodzeniem
Suwałki, 21 marca 2017 r.
Serdecznie zapraszam na pogrzeb Dzieci Zmarłych Przed Narodzeniem, który odbędzie się 24 marca 2017 r o godz. 15:00. Msza Święta Pogrzebowa zostanie odprawiona Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Suwałkach (Kościół p.w. Najświętszego Serca Jezusowego). Ciała do grobu zostaną  złożone  na cmentarzu parafialnym przy ul.  Bakałarzewskiej – w kwaterze do tego przeznaczonej.
Pogrzeb Dzieci Zmarłych Przed Narodzeniem spełnia potrójną rolę. Po pierwsze dzieci zmarłe na skutek poronienia  mają swój grób, w pełnym tego słowa znaczeniu, po drugie jest to symboliczne miejsce modlitwy dla rodziców, którzy utracili dziecko dużo wcześniej i nie wiedzą co się z nim stało, po trzecie jest to forma zadumy dla osób, które nie są do końca przekonane o tym,  że z człowiekiem mamy do czynienia od momentu poczęcia.
Dyrektor MOPR
Leszek Lewoc

wiecej   
 
 

Stypendia Stowarzyszenia SPES dla rodzin dzieci w ciężkim stanie klinicznym


Stypendia Stowarzyszenia SPES dla rodzin dzieci w ciężkim stanie klinicznym
Suwałki, 20 marca 2017 r.
Rodziny znajdujące się w trudnej sytuacji finansowej, opiekujące się dziećmi w ciężkim stanie klinicznym, mogą ubiegać się o roczne stypendium Stowarzyszenia SPES.
Nabór wniosków trwa do 9 kwietnia br. Wszelkie informacje dostępne są na stronie: www.dla-dzieci.spes.org.pl
Wnioski przyjmowane są wyłącznie w postaci elektronicznej, do dostępnej przez stronę https://www.spes.org.pl/stypendium-wniosek bazy danych.
wiecej   
 
 

Konkurs "ECCE HOMO - OTO CZŁOWIEK"


Suwałki, 16 marca 2017 r.
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Suwałkach serdecznie zaprasza młodzież gimnazjalna i ponadgimnazjalną do udziału w Konkursie Plastycznym i Multimedialnym pod hasłem: „ECCE HOMO – OTO CZŁOWIEK” organizowanym w ramach XIII Suwalskich Dni Świętości Życia.

 
wiecej   
 
 

"Bezpieczny i Aktywny Senior"


Suwałki, 21 lutego 2017 r.
W grudniu 2016 r. rozpoczęła sie kampania informacyjna "Bezpieczny i Aktywny Senior" realizowana przez Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej poświęcona bezpieczeństwu i aktywności osób starszych. Poniżej zamieszczamy materiał dotyczący kampanii.
wiecej   
 
 

Badanie bezdomnych


Suwałki, 10 lutego 2017 r.
Wyniki badania ilości osób bezdomnych w nocy z 8 na 9 lutego 2017 r. na terenie Miasta Suwałki.
wiecej   
 
 

Ferie


Suwałki, 17 stycznia 2017 r.
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Suwałkach organizuje w okresie ferii zimowych 2017 r. zajęcia psychoedukacyjne dla dzieci z rodzin zastępczych w wieku 7-12 lat. Głównym celem zajęć jest zorganizowanie dzieciom czasu wolnego, integracja uczestników. Podczas spotkań będą prowadzone również ćwiczenia mające na celu doskonalenie umiejętności współpracy w grupie, redukowanie napięcia emocjonalnego u dzieci.
Zajęcia prowadzone będą aktywnymi metodami tj.: praca w kręgu, w grupach, burza mózgów, twórczość plastyczna, gry i zabawy, swobodne wypowiedzi uczestników.

Spotkania z dziećmi odbędą się w godzinach 11.00-13.00 na terenie MOPR w sali nr 21- I piętro w dniach:
•    24 i 31 stycznia 2017 r. - uczniowie klas I-III szkoły podstawowej (wtorek)
•    27 stycznia, 3 lutego 2017 r. - uczniowie klas IV-VI (piątek)

Zajęcia prowadzone będą przez psychologa i pedagoga Działu Pieczy Zastępczej tut. Ośrodka.
Bliższe informacje udzielane są pod numerem telefonu: 87 562 89 70 wew. 940.
wiecej   
 
 

Realizacja Miejskiego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie do 2016 r.


Suwałki, 10 stycznia 2017 r.
Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w Suwałkach przystąpił do przygotowywania informacji dotyczącej stanu realizacji w 2015 i 2016 r. Miejskiego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie w Suwałkach do roku 2016.  
Instytucje i organizacje realizujące zadania z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie prosimy o składanie powyższych informacji w terminie do dnia 18 stycznia w formie:
  • pisemnej (osobiście, listownie) na adres:Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie Dział Pomocy Kryzysowej 16-400    Suwałki ul. 23 Października 20B
  • faxem na numer : 087/ 5628971,
  • e-mail: dpk@mopr.suwalki.pl.
formularz do pobrania (plik doc 0,15 MB)
wiecej   
 
 

Konferencja prasowa w MOPR


Konferencja prasowa w MOPR
Suwałki, 04 stycznia 2017 r.
Dnia 4 stycznia 2017 roku w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie została zorganizowana konferencja prasowa.
Głównym tematem było podsumowanie ostatniego roku placówki działającej pod nazwa Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Suwałkach. Prezentując informacje Dyrektor Leszek Lewoc podkreślił, że w działalności instytucji znaczącą przewagę nad pomocą społeczną mają działania z zakresu wspierania rodziny, szczególnie w wymiarze wielkości środków finansowych na ten cel przeznaczanych. Tym  m.in. podyktowana była zmiana nazwy  Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej na Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie.
Więcej informacji w relacjach mediów.
wiecej   
 
 

Miniony rok w Środowiskowym Domu Samopomocy


Miniony rok w Środowiskowym Domu Samopomocy
Suwałki, 03 stycznia 2017 r.
Przedstawiamy miniony rok w Środowiskowym Domu Samopomocy w postaci galerii zdjęć.
wiecej   
 
 

Ustawa z 4 listopada 2016 r. o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem”


Suwałki, 02 stycznia 2017 r.
Ustawa z 4 listopada 2016 r. o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem” (Dz. U. z 2016 r. poz.1860) nadaje rodzinie uprawnienia do specjalnego poradnictwa koordynowanego przez asystenta rodziny w sytuacjach ciąży powikłanej , niepowodzeń położniczych, jeżeli u dziecka zdiagnozowano ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju lub w czasie porodu. Koordynacja asystenta ma być finansowana z Funduszu Pracy. W ustawie przewidziano także jednorazowe świadczenie z tytułu urodzenia się żywego dziecka, z wskazaniem ww. diagnozy. Wysokość świadczenia wynosi 4 tys. zł.

Rada Ministrów, Uchwałą nr 160 z dnia 20 grudnia 2016 r., przyjęła program kompleksowego wsparcia dla rodzin „Za życiem” (M. P. z 2016 r. poz. 1250)

Informator „ Za życiem” oraz zasady przyznawania jednorazowego świadczenia w wysokości 4 tyś. są dostępne na stronie internetowej Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Wzór wniosku o ustalenie prawa do jednorazowego świadczenia z tytułu urodzenia się dziecka, u którego zdiagnozowano ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu, stanowi załącznik do rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 21 grudnia 2016 r. (Dz. U. z 2016 r. poz. 2234)
wiecej   
 
 

Ustawa z dnia 15 listopada 2016 r. o zmianie ustawy o Karcie Polaka oraz ustawy o cudzoziemcach


Suwałki, 02 stycznia 2017 r.
Ustawa z dnia 15 listopada 2016 r. o zmianie ustawy o Karcie Polaka oraz ustawy o cudzoziemcach (Dz. U. z 2016 r. poz.2066) wprowadza zmiany dotyczące przyznawania i realizacji świadczenia pieniężnego dla posiadaczy Karty Polaka osiedlających się na stałe w Polsce. Do kompetencji wojewody należy przyjmowanie wniosków i wydawanie decyzji, natomiast do zadań starosty realizacja tych decyzji. Świadczenia przysługują przez okres 9 m-cy (do 3 m-cy w wysokości 50% minimalnego wynagrodzenia, w kolejnych od 4 do 6 m-cy – 60% minimalnego wynagrodzenia, na dzieci natomiast 50% odpowiednio tych kwot)
wiecej   
 
 

Zmiana nazwy MOPS


Suwałki, 30 grudnia 2016 r.
1 stycznia Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Suwałkach zmieni nazwę na Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Suwałkach. Uchwałę o zmianie nazwy podjęli radni podczas Sesji Rady Miasta Suwałk, która odbyła się 30 listopada br.
Zmiana nazwy podyktowana jest zakresem zadań realizowanych przez Ośrodek – poza tymi wynikającymi z ustawy o pomocy społecznej suwalski MOPS realizuje również zadania związane z kompleksowym wsparciem rodziny.
wiecej   
 
 

Życzenia


Święta
Życzę, aby ten świąteczny czas przyćmił troski dnia codziennego.
Wraz z Bożym Narodzeniem niech zagości w nas radość, spokój i nadzieja .
Dużo zdrowia i pomyślności
 
Leszek Lewoc
Dyrektor MOPS

wiecej   
 
 

Pogrzeb Dzieci Zmarłych Przed Narodzeniem


Pogrzeb Dzieci Zmarłych Przed Narodzeniem
Suwałki, 21 grudnia 2016 r.
W dniu 16 grudnia 2016 r. po raz czwarty  w tym roku odbył się Pogrzeb Dzieci Zmarłych Przed Narodzeniem. Msza Święta Pogrzebowa została odprawiona w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Suwałkach (Kościół p.w. Najświętszego Serca Jezusowego) pod przewodnictwem Proboszcza  Ks. Prałata Jaremy Sykulskiego. Ciała do grobu złożono  na cmentarzu parafialnym przy ul.  Bakałarzewskiej – w kwaterze    do tego przeznaczonej. 
Dokonywanie pochówku jest możliwe dzięki uregulowaniu kwestii związanej ze sprawieniem pogrzebu dziecka martwo urodzonego przez Prezydenta Miasta Suwałk. Miasto  na koszt własny dokonuje pochówku dzieci zmarłych przed narodzeniem 4 razy w roku. Organizacją pogrzebu zajmuje się Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Suwałkach.
Wszelkich informacji  związanych z postepowaniem w  sytuacji  związanej  niekorzystnym zakończeniem ciąży i urodzeniem dziecka martwego udzielają pracownicy socjalni  Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Suwałkach pod nr tel. 87/562-89-70. Ponadto opracowany został  Miniporadnik zawierający niezbędne wskazówki, w przypadku utraty dziecka na skutek poronienia, udostępniany  w Ośrodku.
MOPS zapewnia  bezpłatne wsparcie psychologiczne dla rodziców, którzy przedwcześnie utracili dziecko. Osoby chcące uzyskać taką pomoc proszone są o kontakt pod nr 87/565-28-91 w celu wyznaczenia terminu spotkania. Istnieje również możliwość powołania grupy wsparcia dla rodziców po stracie dziecka.
 
 
linki do stron www:
 
 
wiecej   
 
 

Podsumowanie VII Suwalskiej Kampanii Białej Wstążki


Podsumowanie VII Suwalskiej Kampanii Białej Wstążki
Suwałki, 16 grudnia 2016 r.
W dniu 16 grudnia 2016r. odbyło się podsumowanie VII Suwalskiej Kampanii Białej Wstążki pn. „Źródłem mocy - rodzina bez przemocy". W programie imprezy była prezentacja działań poszczególnych instytucji i organizacji biorących udział w przedsięwzięciu. Podczas II części Konferencji rozstrzygnięto konkurs dla placówek oświatowych „Źródłem mocy-rodzina bez przemocy". Nagrody laureatom konkursu m.in. wręczał  Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej  Leszek Lewoc.
wiecej   
 
 

MOPS udostępni pomieszczenia organizacjom pozarządowym


MOPS udostępni pomieszczenia organizacjom pozarządowym
Suwałki, 13 grudnia 2016 r.
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Suwałkach uprzejmie informuje o możliwości nieodpłatnego korzystania z pomieszczeń biurowych i sali szkoleniowej na potrzeby związane z działalnością statutową organizacji pozarządowych zajmujących się szeroko rozumianą pomocą społeczną, w tym szczególnie działaniami na rzecz osób starszych (emerytów i rencistów) oraz osób niepełnosprawnych. 
Pomieszczenia proponowane do użyczenia na doraźne działania organizacji pozarządowych (zebrania, spotkania, kursy, szkolenia)  znajdują się w głównym budynku MOPS z niezależnym wejściem.
Zainteresowanych prosimy o kontakt z p. Jadwigą Milewską, tel. 87 5652894 lub 519 731 314
wiecej   
 
 

Pogrzeb Dzieci Zmarłych Przed Narodzeniem


Suwałki, 8 grudnia 2016 r.
Serdecznie zapraszam na pogrzeb Dzieci Zmarłych Przed Narodzeniem, który odbędzie się 16 grudnia o godz. 15:00. Msza Święta Pogrzebowa zostanie odprawiona w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Suwałkach (Kościół p.w. Najświętszego Serca Jezusowego). Ciała do grobu zostaną  złożone  na cmentarzu parafialnym przy ul.  Bakałarzewskiej – w kwaterze do tego przeznaczonej.  Uroczystość organizowana jest po raz czwarty.
Pogrzeb Dzieci Zmarłych Przed Narodzeniem spełnia potrójną rolę. Po pierwsze dzieci zmarłe na skutek poronienia  mają swój grób, w pełnym tego słowa znaczeniu, po drugie jest to symboliczne miejsce modlitwy dla rodziców, którzy utracili dziecko dużo wcześniej i nie wiedzą co się z nim stało, po trzecie jest to forma zadumy dla osób, które nie są do końca przekonane o tym,  że z człowiekiem mamy do czynienia od momentu poczęcia.

                            Dyrektor MOPS
                            Leszek Lewoc

wiecej   
 
 
 
 

Bieżące informacje

Aktualności
Przetargi i zapytania ofertowe
Nabór pracowników
Zamówienia Publiczne
 

Pomoc społeczna

zasiłki i pomoc w naturze
pomoc w usługach
opieka nad dzieckiem i rodziną
pomoc instytucjonalna
poradnictwo specjalistyczne
  Inne świadczenia
dodatek energetyczny
dodatek mieszkaniowy
 

Świadczenia rodzinne

świadczenia rodzinne
świadczenia opiekuńcze
fundusz alimentacyjny
Wsparcie kobiet w ciąży i rodzin
 

Osoby niepełnosprawne

orzecznictwo
rehabilitacja społeczna
rehabilitacja zawodowa
Program Aktywny Samorząd 2019
Informator
 

Przemoc w rodzinie

Dział Pomocy Kryzysowej
Pomoc specjalistyczna
Przeciwdziałanie Handlowi Ludźmi
Analiza zjawiska przemocy na terenie miasta Suwałk
Program korekcyjno-edukacyjny
Regulamin Prac Zespołu Interdyscyplinarnego ds Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie
Organizacje/ instytucje, które realizują oferty dla osób stosujących przemoc w rodzinie
 

Ośrodki wsparcia

Środowiskowy Dom Samopomocy
Mieszkania Chronione
 

Interesanci

Druki do pobrania
Druki pomoc społeczna
 

Współpraca

współpraca lokalna
współpraca zagraniczna
przydatne linki
  Za Życiem
Wsparcie dla kobiet w ciąży i ich rodzin
Uchwała o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin Za Życiem
  Projekt "Rodzina Zastępcza"
Informacja o projekcie
  Piecza zastępcza
Organizator rodzinnej pieczy
Rodzinna piecza zastępcza
Usamodzielnienie wychowanków
Szkolenia
© 2019 MOPR Suwałki
 
Tworzenie stron internetowych