Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie
ul. Filipowska 20
16-400 Suwałki
(sekretariat) +48 87 562 8970
(fax) +48 87 562 8971
Godziny pracy: Pn-Pt 7:30 - 15:30
Dział Świadczeń Rodzinnych i
Dział Pomocy Środowiskowej:
każdy poniedziałek 7:30 - 17:00
Konto w Banku PEKAO:
33124052111111000049198788
 

Nasz MOPR

Strona główna
Położenie
Organizacja
Kontakt
Strategia
Programy
Nieodpłatna pomoc prawna
Ochrona danych osobowych
Projekty
Sprawozdawczość
XXV Konferencja FORUM
Anioł Dobroci
500+
300+
Biuletyn Informacji Publicznej - przejscie do serwisu zawnętrznego w nowym oknie przeglądarki
Elektroniczna Skrzynka Podawcza - przejście do serwisu zewnętrznego w  nowym oknie przeglądarki
Strona Ośrodka w projekcie EQUAL - przejście do serwisu zewnętrznego w  nowym oknie przeglądarki
ElektronicznStrona projektu od bierności do aktywności - przejście do serwisu zewnętrznego w  nowym oknie przeglądarki
RZ
Modelowy program opieki zdrowotnej walki z osteoporozą
 
STRONA GŁÓWNA
 
 
AKTUALNE
 
 
KONTAKT
 
 
MAPA STRONY
 
 

Aktualności


Wiosenne Zawody Zrzeszenia LZS w biegach przełajowych 2018


Wiosenne Zawody Zrzeszenia LZS w biegach przełajowych 2018
Suwałki, 25 kwietnia 2018 r.
 
23 kwietnia br. reprezentacja uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy wystartowała w integracyjnym biegu przełajowym na dystansie 750 metrów. Zawody odbyły się na terenie parku Paca oraz Zespołu Szkół w Dowspudzie. Przedstawiciele ŚDS MOPR Suwałki zdobyli złoty i srebrny medal. Zawodnikom gratulujemy zwycięstwa a organizatorom dziękujemy za wspaniałą zabawę oraz możliwość sprawdzenia swoich możliwości w pięknej scenerii Suwalszczyzny.
Oficjalne wyniki na stronie:
 
wiecej   
 
 

Szkolenia dla rodziców zastępczych


Suwałki, 17 kwietnia 2018 r.
 
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Suwałkach informuje, że od 7 maja 2018 r. do 30 maja 2018 r. organizuje zajęcia dla rodziców zastępczych w zakresie kompetencji wychowawczych.
Spotkania odbywać się będą w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Suwałkach, ul. Filipowska 20 w sali 21 według ustalonego harmonogramu.
 
wiecej   
 
 

Zatrudnimy pracowników socjalnych


Suwałki, 17 kwietnia 2018 r.
 
       Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Suwałkach zatrudni na stanowisko pracownika socjalnego osoby psiadające kwalifikacje zgodne z ustawą o pomocy społecznej. Zainteresowanych prosimy o skladanie CV w sekretariacie Ośrodka lub kontakt telefoniczny pod numerem 87 5652881.
wiecej   
 
 

I miejsce w II Integracyjnym Turnieju Boccia


I miejsce w II Integracyjnym Turnieju Boccia
Suwałki, 29 marca 2018 r.
 
23 marca 2018 r. uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy wystartowali w II Integracyjnym Turnieju Boccia i zdobyli I miejsce. Zawody odbyły się w hali Ośrodka Sportu i Rekreacji w Suwałkach. W turnieju wzięło udział 7 drużyn z dwóch województw, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. Gratulujemy!
wiecej   
 
 

Życzenia świąteczne


Jezus
Niechaj miłość Zmartwychwstałego Chrystusa

staje się źródłem siły, mocy i wiary

na każdą chwilę dnia.

Pogodnych świąt Wielkiejnocy


                                   Życzy

Dyrekcja oraz pracownicy  Miejskiego Ośrodka
Pomocy Rodzinie w Suwałkach


 
wiecej   
 
 

Pogrzeb Dzieci Zmarłych Przed Narodzeniem


Pogrzeb Dzieci Zmarłych Przed Narodzeniem
Suwałki, 27 marca 2018 r.
 
W dniu 23 marca 2018 r. odbył się po raz dziewiąty Pogrzeb Dzieci Zmarłych Przed Narodzeniem. Do grobu zostało złożonych 29 dzieci. Msza Święta Pogrzebowa została odprawiona w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Suwałkach (Kościół p.w. Najświętszego Serca Jezusowego) o godz. 15:00.
Pogrzeby odbywają się raz na kwartał. Następny pogrzeb odbędzie się 29 czerwca 2018 r.
Dzięki szlachetnemu przedsięwzięciu od 2016 r. na cmentarzu parafialnym przy ul. Bakałarzewskiej w Suwałkach 215 dzieci dostąpiło godnego pogrzebu.
Pogrzeb Dzieci Zmarłych Przed Narodzeniem spełnia potrójną rolę. Po pierwsze dzieci zmarłe na skutek poronienia  mają swój grób, w pełnym tego słowa znaczeniu, po drugie jest to symboliczne miejsce modlitwy dla rodziców, którzy utracili dziecko dużo wcześniej i nie wiedzą co się z nim stało, po trzecie jest to forma zadumy dla osób, które nie są do końca przekonane o tym, że z człowiekiem mamy do czynienia od momentu poczęcia.
Wszelkich informacji związanych z postepowaniem w sytuacji związanej z niekorzystnym zakończeniem ciąży i urodzeniem dziecka martwego udzielają pracownicy socjalni Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Suwałkach pod nr tel. 87/562-89-70.

 
wiecej   
 
 

POGRZEB DZIECKA NIENARODZONEGO


POGRZEB DZIECKA NIENARODZONEGO
Suwałki, 08 marca 2018 r.
 
Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Suwałkach informuje, że w dniu 23 marca 2018 r. o godz. 15:00 w Kościele p. w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Suwałkach  - Sanktuarium Miłosierdzia Bożego odbędzie się pogrzeb Dzieci Zmarłych Przed Narodzeniem.
 
wiecej   
 
 

Konferencja w Białymstoku


Konferencja w Białymstoku
Suwałki, 5 marca 2018 r.
 
       28 Lutego 2018 r. w Sali  Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku Kuratorium Oświaty   w Białymstoku zorganizowało konferencję adresowaną do dyrektorów szkół i placówek oraz pedagogów z terenu województwa podlaskiego pt.: „Bezpieczna szkoła – od teorii do praktyki ” z  udziałem Sędzi Anny Marii Wesołowskiej. Uczestnikami konferencji był m.in. Pan Leszek Lewoc Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Suwałkach wraz z pracownikami. Spotkanie dotyczyło tematyki bezpieczeństwa dzieci i młodzieży. Omówione zostały nowe formy przemocy wobec dziecka: eurosieroctwo, zaniedbania czy wykorzystanie dziecka w konflikcie okołorozwodowym oraz zachowania, na które mamy obowiązek reagować  w ramach procedury „Niebieskie Karty”.  Podczas wykładu poruszane były sprawy związane z przestępczością nieletnich i odpowiedzialnością prawną za czyny karalne. Pani sędzia w bardzo interesujący  sposób opowiadała o swoich doświadczeniach zawodowych. Przedstawiła nowe zagrożeniach tj. grooming,  cyberprzemoc oraz zbyt wczesna inicjacja seksualna. Przedstawiła  historie z sali sądowej, które szczególnie zapadły jej w pamięć.
Sędzia Anna Maria Wesołowska ostatnio zatrudniona była w Sądzie Okręgowym w Łodzi, obecnie w stanie spoczynku. Jest autorką licznych felietonów i publikacji z zakresu przeciwdziałania przemocy. Występowała w programach „Sędzia Anna Maria Wesołowska” i „Wesołowska i mediatorzy”, emitowanych na antenie telewizji.
Poruszana podczas konferencji problematyka, wywołała duże zainteresowanie uczestników, mamy nadzieję, że podobne wydarzenie skierowane do pracowników socjalnych, wymiaru sprawiedliwości, pedagogów, rodziców i wszystkich zainteresowanych wychowaniem dzieci oraz zagadnieniami z zakresu edukacji prawnej w niedługim czasie będzie można zrealizować w naszym Ośrodku. Dyrektor Leszek Lewoc wystąpił do pani sędzi z propozycją przyjazdu do Suwałk. Pani Anna Maria Wesołowska wyraziła zainteresowanie współpracą. Spotkanie planowane jest na maj br.
Link do prezentacji  z konferencji

wiecej   
 
 

Spektakl w Środowiskowym Domu Samopomocy


Spektakl w Środowiskowym Domu Samopomocy
Suwałki, 17 stycznia 2018 r.
 
       W Środowiskowym Domu Samopomocy w dniu 17.01.2018r. odbył się spektakl pt. „Oto narodził się wam Zbawiciel” przygotowany przez uczestników ośrodka. Dzięki dużemu zaangażowaniu aktorów, zgromadzona społeczność ośrodka mogła ponownie przeżyć historię Maryi i Józefa oraz poczuć magiczną atmosferę Bożego Narodzenia.
wiecej   
 
 

Ferie 2018


Suwałki, 15 stycznia 2018 r.
 
       Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Suwałkach organizuje w okresie ferii  zimowych   2018 r. zajęcia psychoedukacyjne dla dzieci z rodzin zastępczych w wieku 7-13 lat. Głównym celem zajęć jest zorganizowanie dzieciom czasu wolnego, integracja uczestników. Podczas spotkań będą prowadzone również ćwiczenia mające na celu doskonalenie umiejętności współpracy w grupie, redukowanie napięcia emocjonalnego u dzieci. Zajęcia prowadzone będą aktywnymi metodami tj.: praca w kręgu, w grupach, burza mózgów, twórczość plastyczna, gry i zabawy, swobodne wypowiedzi uczestników.

Spotkania z dziećmi będą się odbywały w godzinach 11.00-13.00 w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Sali nr 21  -  I piętro w dniach:
•    23 i 30 stycznia 2018 r.  – uczniowie klas I – III szkoły podstawowej
•    25 stycznia i 1 lutego 2018 r. – uczniowie klas IV – VII szkoły podstawowej

Zajęcia prowadzone będą przez psychologa i pedagoga Działu Pieczy Zastępczej tut. Ośrodka.
Bliższe informacje udzielane są pod numerem telefonu: 87 562 89 70 wew. 940.
wiecej   
 
 

Konferencja prasowa


Konferencja prasowa
Suwałki, 4 stycznia 2018 r.
 
4 stycznia odbyła się konferencja prasowa, na której dyrektor Miejskiego  Ośrodka  Pomocy Rodzinie w Suwałkach Leszek Lewoc podsumował  działalność za 2017 r. Poinformował zebranych, iż MOPR w roku 2017 rozdysponował ponad 95 mln złotych.
W ramach przyznanego budżetu sfinansowane zostały głównie zasiłki i pomoc w naturze, pomoc w usługach, pomoc instytucjonalna, poradnictwo oraz praca socjalna, a pomocą  społeczną objętych zostało 1866 rodzin liczących 3 971 osób.
Podkreślił, iż w ostatnim czasie priorytetem państwa jest wspieranie rodzin z dziećmi, w tym kobiet w ciąży i wychowujących dzieci niepełnosprawne, poprzez wypłatę świadczeń rodzinnych, świadczeń opiekuńczych, funduszu alimentacyjnego, świadczeń wychowawczych, Programu Rządowego 500+, świadczeń przysługujących z  ustawy  o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem” oraz  pieczy zastępczej.  Na realizację pomocy rodzinie Ośrodek wydał ponad 78 % (74 797 003,91zł) przyznanego budżetu.
Zauważył również, iż mimo dużych nakładów finansowych na świadczenia 500+, w Suwałkach spada liczba urodzeń. W roku 2016 urodziło się 762 dzieci, zaś w roku 2017- 735. Ilość wypłaconych jednorazowych zapomóg z tytułu urodzenia dziecka w stosunku do ilości urodzeń: w 2016 roku przyznano 660 świadczeń
( 85%),  w 2017 roku – 674 ( 91%) świadczy o ubożeniu społeczeństwa.
Kolejnym problemem, na który dyrektor zwrócił uwagę jest wzrost liczby dzieci wymagających zapewnienia opieki zastępczej. Niewydolność opiekuńczo-wychowawcza rodzin powoduje konieczność organizowania zastępczych form opieki rodzinnej i umieszczania małoletnich w rodzinach zastępczych lub placówkach opiekuńczo wychowawczych. Na terenie miasta Suwałk w roku 2017 funkcjonowało  126 rodzin zastępczych, w tym 9 zawodowych rodzin zastępczych i 1 rodzinny dom dziecka. Łącznie w rodzinnej pieczy zastępczej przebywa 199 dzieci, natomiast w instytucjonalnej 29 wychowanków.
Ośrodek realizował również inne zadania z zakresu polityki społecznej takich jak: orzecznictwo i rehabilitacja społeczna osób niepełnosprawnych, realizacja dodatków mieszkaniowych, dodatków energetycznych, wypłaty świadczeń pieniężnych dla posiadaczy Karty Polaka, czy ustalanie uprawnień do świadczeń zdrowotnych dla osób nieubezpieczonych.
Pan L. Lewoc poinformował również , iż niepełnosprawność i starzenie się społeczeństwa powoduje ciągły wzrost wydatków na świadczenia w formie usług opiekuńczych, pomocy w naturze jak i pomoc instytucjonalną, a tym samym wymusza dostosowywanie odpowiednio do potrzeb mieszkańców polityki senioralnej miasta.
Na koniec podkreślił, iż profesjonalizm pracowników MOPR, stosowanie dostępnych instrumentów pracy socjalnej z zakresu aktywizacji zawodowej wpłynął na spadek bezrobocia, a tym samym zmniejszanie wydatków na  świadczenia pieniężne w stosunku do roku 2016. 
linki :
wiecej   
 
 

Wigilia w Środowiskowym Domu Samopomocy


Wigilia w Środowiskowym Domu Samopomocy
Suwałki, 22 grudnia 2017 r.
 
21.12.2017r. w sali przy parafii p. w.  bł. Anieli Salawy w Suwałkach odbyła się Wigilia dla uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy. Z najlepszymi życzeniami przybyli, Pani Honorata Rudnik–Naczelnik Wydziału Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Suwałkach, Pan Leszek Lewoc - Dyrektor  Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, proboszcz parafii  p. w.  bł. Anieli Salawy w Suwałkach - ks. Szymon Klimaszewski oraz rodzice naszych uczestników. Serdecznie dziękujemy chórom z Suwalskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku za występ oraz wspólne śpiewanie kolęd i pastorałek. Na zakończenie swoje umiejętności zaprezentował zespół muzyczny „Nadzieja”.
wiecej   
 
 

Odwiedziny na oddziale pediatrycznym


Suwałki, 22 grudnia 2017 r.
 
W dniu 21 grudnia 2017 r. Dyrekcja oraz pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Suwałkach odwiedzili pacjentów oddziału pediatrycznego w Szpitalu Wojewódzkim im. dr Ludwika Rydygiera w Suwałkach. Dzieciom zostały przekazane drobne upominki z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia z życzeniami szybkiego powrotu do zdrowia.
wiecej   
 
 

Życzenia Świąteczne


Święta
Życzę, aby ten świąteczny czas przyćmił troski dnia codziennego.
Wraz z Bożym Narodzeniem niech zagości w nas radość, spokój i nadzieja .
Dużo zdrowia i pomyślności
 
Leszek Lewoc
Dyrektor MOPR
wiecej   
 
 

Akcja ,,Paczka dla Bezdomnego”


Akcja ,,Paczka dla Bezdomnego”
Suwałki, 18 grudnia 2017 r.
 
W dniu 15 grudnia 2017 r. w suwalskiej Noclegowni, podczas Kolacji Wigilijnej dla osób bezdomnych zorganizowanej przez Spółdzielnię Socjalną ,,Perspektywa” w Suwałkach, Leszek Lewoc Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Suwałkach wraz z życzeniami świątecznymi przekazał paczkę zawierającą artykuły higieniczne  i środki czystości w ramach akcji ,,Paczka dla Bezdomnego”. Paczka uzupełniła prezenty przekazane  osobom bezdomnym podczas uroczystego spotkania.
Świąteczne upominki zakupione zostały z dobrowolnych wpłat pracowników Ośrodka dla mieszkańców Noclegowni z okazji Świąt Bożego Narodzenia.
wiecej   
 
 

Pogrzeb Dzieci Zmarłych Przed Narodzeniem


Pogrzeb Dzieci Zmarłych Przed Narodzeniem
Suwałki, 18 grudnia 2017 r.
 
W dniu 15 grudnia 2017 r. odbył się po raz ósmy Pogrzeb Dzieci Zmarłych Przed Narodzeniem. Msza Święta Pogrzebowa została odprawiona w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Suwałkach (Kościół p.w. Najświętszego Serca Jezusowego) o godz. 15:00.
Pogrzeby odbywają się raz na kwartał  i mają uroczystą oprawę. Każdorazowo na uroczystość zapraszani są proboszczowie suwalskich parafii, ruchy i wspólnoty wraz z kapelanami angażującymi się w obronę życia nienarodzonych.
Dzięki szlachetnemu przedsięwzięciu na cmentarzu parafialnym przy ul. Bakałarzewskiej w Suwałkach 186 dzieci dostąpiło godnego pogrzebu. W naszym mieście pierwszy pochówek odbył się 4 kwietnia 2016 r. i do końca roku pochowano 101 dzieci nienarodzonych. W roku bieżącym 85 dzieci zmarłych przed urodzeniem dostąpiło chrześcijańskiego pochówku i znalazło swoje miejsce na cmentarzu.
Pogrzeb Dzieci Zmarłych Przed Narodzeniem spełnia potrójną rolę. Po pierwsze dzieci zmarłe na skutek poronienia  mają swój grób, w pełnym tego słowa znaczeniu, po drugie jest to symboliczne miejsce modlitwy dla rodziców, którzy utracili dziecko dużo wcześniej i nie wiedzą co się z nim stało, po trzecie jest to forma zadumy dla osób, które nie są do końca przekonane o tym,  że z człowiekiem mamy do czynienia od momentu poczęcia.
Wszelkich informacji  związanych z postepowaniem w  sytuacji  związanej z niekorzystnym zakończeniem ciąży i urodzeniem dziecka martwego udzielają pracownicy socjalni  Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Suwałkach pod nr tel. 87/562-89-70.
wiecej   
 
 

Zakończenie VII Suwalskiej Kampanii Białej Wstążki „Jesteśmy, żyjemy, czujemy”


Zakończenie VII Suwalskiej Kampanii Białej Wstążki  „Jesteśmy, żyjemy, czujemy”
Suwałki, 18 grudnia 2017 r.
 
15.12.2017 r. w auli Państwowej Szkoły Muzycznej w Suwałkach, odbyło się uroczyste zakończenie VII Suwalskiej Kampanii Białej Wstążki „Jesteśmy, żyjemy, czujemy” prowadzonej pod patronatem Prezydenta Miasta Suwałki.
W trakcie kampanii w okresie od 24.11.2017 r. do 10.12.2017 r. odbyło się wiele wydarzeń promujących zachowania prospołeczne,  przeprowadzono wiele spotkań edukacyjnych na temat profilaktyki przemocy oraz zajęć edukacyjnych i warsztatów.
Głosząc ideę przeciwdziałania przemocy szczególnie wobec kobiet, osób starszych i z niepełnosprawnościami zorganizowano konkurs multimedialny  skierowany do placówek oświatowych z terenu Miasta Suwałk i Powiatu Suwalskiego  pt.: „JESTEŚMY, ŻYJEMY, CZUJEMY”
Zwycięzcami  konkursu zostali:
Miejsce I – Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Filipowie
Miejsce II – Szkoła Podstawowa w  Przerośli
Miejsce III – Szkoła Podstawowa nr 9  im. W. Puchalskiego w Suwakach 

Wyróżnienia:
•    Przedszkole nr 3 im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Suwałkach
•    Szkola Podstawowa nr 4 im. ks. K.A. Hamerszmita w Suwałkach
Nagrodę specjalną, , którą  ufundowało Stowarzyszenie Integracji Społecznej „Alternatywa”  w Suwałkach otrzymał:
Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy nr 1 w Suwałkach

relacja na tv suwalki
zdjęcia (19 zdjęć)
wiecej   
 
 

36 rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce


36 rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce
Suwałki, 14 grudnia 2017 r.
 
13.12.2017r. uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy wzięli udział w uroczystości odbywającej się pod „Dębem Wolności” w Parku Konstytucji 3 Maja w Suwałkach, upamiętniającej ofiary i osoby represjonowane w stanie wojennym.
wiecej   
 
 

POGRZEB DZIECKA NIENARODZONEGO


POGRZEB DZIECKA NIENARODZONEGO
Suwałki, 12 grudnia 2017 r.
 
Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Suwałkach uprzejmie informuje, że zgodnie z Zarządzeniem Nr 85/2016 Prezydenta Miasta Suwałk z dnia 16 marca 2016 r. w sprawie ustalenia sposobu sprawienia pogrzebu przez Miasta Suwałki oraz zasad zwrotu wydatków na pokrycie kosztów pogrzebu – pochówek Dzieci Zmarłych Przed Narodzeniem odbywa się 4 razy w roku.
Najbliższa uroczystość odbędzie się 15 grudnia 2017 r.
wiecej   
 
 

XXVI Spartakiada Dzieci i Młodzieży Specjalnej Troski


XXVI Spartakiada Dzieci i Młodzieży Specjalnej Troski
Suwałki, 12 grudnia 2017 r.
 
6 grudnia 2017 r. odbyła się XXVI Spartakiada Dzieci i Młodzieży Specjalnej Troski, zorganizowana przez Stowarzyszenie Integracji Społecznej „Alternatywa”, Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, Towarzystwo Krzewienia Kultury Fizycznej, Urząd Miejski w Suwałkach oraz Ośrodek Sportu i Rekreacji w Suwałkach. Ponad 400 osób, dzieci i młodzieży wraz z rodzicami, opiekunami i wolontariuszami, brało udział w konkursach sprawnościowych, grach i zabawach. Pojawił się również św. Mikołaj, który razem z elfami wręczył wszystkim uczestnikom prezenty. Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom i instytucjom, które przyczyniły się do realizacji tego przedsięwzięcia.
 
wiecej   
 
 

Nadanie Sztandaru i obchody Dnia Pracownika Socjalnego


Suwałki, 25 listopada 2017 r.
 
Dnia 22 listopada 2017 r. z okazji nadania sztandaru Miejskiemu Ośrodkowi Pomocy Rodzinie w Suwałkach oraz Obchodów Dnia Pracownika Socjalnego odbyło się  sympozjum w Studzienicznej pt. Św. Brat Albert prekursorem pomocy społecznej.  Na sympozjum zaprezentowano wystąpienie Pana Marka Rymsza,  socjologa, doktora habilitowanego nauk społecznych, doradcy prezydenta Andrzeja Dudy do spraw społecznych, pracownika Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie kieruje Zakładem Profilaktycznych Funkcji Polityki Społecznej.
Specjalizuje się w zagadnieniach polityki społecznej (i innych polityk publicznych), a także w  problematyce organizacji non-profit i społeczeństwa obywatelskiego. W latach 2005-2016 był redaktorem naczelnym kwartalnika „Trzeci Sektor”. Od 2008 r. jest członkiem Zespołu Laboratorium „Więzi”, a od 2013 r. także członkiem redakcji kwartalnika „Więź”. Należy do Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP, gdzie koordynuje prace Sekcji Polityki Społecznej i Rodziny.
Autor i współautor ponad stu publikacji naukowych, w tym trzech monografii książkowych oraz redaktor naukowy (lub współredaktor) piętnastu tomów zbiorowych.
 
Dzień 25 listopada 2017 r. jest datą niezwykle ważną dla tut. Ośrodka, gdyż tego dnia nadano Sztandar Miejskiemu Ośrodkowi Pomocy Rodzinie w Suwałkach, oraz odbyły się uroczyste obchody Dnia Pracownika Socjalnego.
Inspiracją do ustanowienia sztandaru MOPR były decyzje podjęte przez najwyższe władze kościelne i państwowe ustanawiające rok 2017 Rokiem Świętego Brata Alberta. tało się to za przyczyną decyzji Konferencji Episkopatu Polski z października 2016 roku o ustanowieniu w Kościele w Polsce Roku Świętego Brata Alberta.
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej podkreślając wybitne zasługi Adama Chmielowskiego  działalności niepodległościowej oraz na polu pracy społecznej i artystycznej, przekonany o szczególnym znaczeniu jego dorobku dla dziedzictwa narodowego, Uchwałą z dnia 22 czerwca 2016 roku, ustanowił rok 2017 Rokiem Adama Chmielowskiego – Świętego Brata Alberta […]. Senat Rzeczypospolitej Polskiej Uchwałą z dnia 20 grudnia 2016 roku oddał cześć pamięci św. Brata Alberta Chmielowskiego – powstańca styczniowego, artysty, opiekuna ubogich - w 100. rocznicę jego śmierci. Zwrócił się jednocześnie o popularyzację postaci św. Brata Alberta, którego życie może być wzorem człowieczeństwa. 
Przygotowanie i nadanie sztandaru Miejskiemu Ośrodkowi Pomocy Rodzinie Suwałkach z wizerunkiem oraz przesłaniem św. Brata Alberta w znaczący sposób wpisuje się zarówno w świecki, jak i kościelny charakter obchodów Roku Świętego Brata Alberta.
Chcąc podkreślić wartość i charakter pracy wszystkich pracowników służb społecznych, a w szczególności pracowników socjalnych, którzy są głównym realizatorem celów pomocy społecznej. Ustawą o pomocy społecznej z dnia 29 listopada 1990 r. wprowadzono Dzień Pracownika Socjalnego obchodzony 21 listopada, który jako święto na stałe wpisał się do kalendarza ważnych wydarzeń w Polsce. Coroczne obchody są okazją do przyznania wyróżnień i awansów zawodowych najbardziej zasłużonym pracownikom.
 
 
Linki :
  
 
wiecej   
 
 

"Biała Róża dla Kobiety"


Suwałki, 30 listopada 2017 r.
 
W dniu 29 listopada br. w ramach trwającej VIII Suwalskiej  Kampanii „Biała Wstążka” jak każdego roku na ulicy Chłodnej odbył się happening „Biała Róża dla Kobiety”. Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie Leszek Lewoc oraz przedstawiciele instytucji i organizacji biorących w niej udział wręczali kobietom białą różę, jako symbol szacunku  i sprzeciwu  stosowania wobec nich przemocy.
 
wiecej   
 
 

X Regionalny Bal Andrzejkowy Osób Niepełnosprawnych


X Regionalny Bal Andrzejkowy Osób Niepełnosprawnych
23 listopada 2017 roku odbył się dziesiąty Regionalny Bal Andrzejkowy Osób Niepełnosprawnych „Czary mary - zmieniamy świat na weselszy”. Serdecznie dziękujemy naszym sponsorom, przedsiębiorcom i osobom prywatnym za rzeczową i finansową pomoc w organizacji tego przedsięwzięcia. Bal odbył się dzięki dużemu zaangażowaniu Środowiskowego Domu Samopomocy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie oraz Stowarzyszenia Integracji Społecznej „Alternatywa”. Bawiło się ponad 500 osób. Każdy uczestnik mógł wziąć udział w loterii fantowej, zrobić pamiątkowe zdjęcie, bawić się przy świetnej muzyce oraz spróbować regionalnych dań.
Gościliśmy uczestników z następujących ośrodków:
1.    ŚDS Augustów
2.    ŚDS Białystok
3.    ŚDS Biała Woda  
4.    ŚDS „Pod Kasztanami”  Ełk
5.    ŚDS Ciechanowiec
6.    Ośrodek Edukacyjno Rehabilitacyjno Wychowawczy Bród Nowy  
7.    ŚDS „ Słoneczny Dom „  Gołdap
8.    Dom Pomocy Społecznej „ Kalina” w Suwałkach
9.    ŚDS Kowale Oleckie  
10.    ŚDS Lipniak
11.    ŚDS Mońki
12.    ŚDS Olecko
13.    ŚDS Kurianka
14.    Klub Pacjenta Suwałki
15.    ŚDS „ Aktywni tak samo” Suwałki  
16.    Warsztat Terapii Zajęciowej Suwałki
17.    Warsztat Terapii Zajęciowej Filipów
18.    Warsztat Terapii Zajęciowej Sejny
19.    ŚDS Wronki
20.    Suwalskie Stowarzyszenie Rodzin Osób Chorych Psychicznie „ Nadzieja”
21.    ŚDS MOPR Suwałki
22.     ŚDS Nowa Wieś Ełcka
wiecej   
 
 

VIII Suwalska Kampania Białej Wstążki      W Montrealu 6 grudnia 1989 r., w budynku politechniki mężczyzna – antyfeminista zastrzelił 14 kobiet i ranił 13 innych osób, ponieważ - jak tłumaczył - kobiety nie powinny kończyć studiów technicznych. W drugą rocznicę tej masakry w Kanadzie w roku 1991 mężczyźni zainicjowali Kampanię Białej Wstążki. Organizatorzy postanowili, że w geście sprzeciwu wobec zachowań przemocowych stosowanych przez mężczyzn i uzmysłowienia kobietom, że nie wszyscy mężczyźni godzą się na stosowanie przemocy, zaczęto nosić w klapie ubrań białe wstążki. Po kilku tygodniach białą wstążkę nosiło już 100 tys. Kanadyjczyków. Od 25 listopada do 10 grudnia rokrocznie prowadzi się kampanię – „16 Dni przeciw przemocy ze względu na płeć “. Głównym założeniem kampanii jest wyrażenie własnej postawy wobec przemocy w rodzinie a jednocześnie opowiedzenie się po stronie krzywdzonych.
      Od 2010 r. Kampania Białej Wstążki na trwałe wpisała się w tradycje naszego miasta i regionu, a jej ogromny zasięg w szkołach miasta i powiatu jest nadzieją na to, ze przemoc ze względu na płeć za kilka lat będzie epizodem, o którym będziemy uczyć się na lekcjach historii.
 
wiecej   
 
 

Życzenia z okazji Dnia Pracownika SocjalnegoZ okazji Dnia Pracownika Socjalnego
wszystkim pracownikom MOPR w Suwałkach
składamy podziękowania i wyrazy uznania
za wysiłek i trud pracy wnoszonej w pomoc osobom potrzebującym.
Życzymy wszelkiej pomyślności w życiu osobistym i zawodowym.
 
Dyrekcja
MOPR w Suwałkach
wiecej   
 
 

Przegląd Poezji i Prozy Patriotycznej w Kowalach Oleckich


Przegląd Poezji i Prozy Patriotycznej w Kowalach Oleckich
Suwałki, 9 listopada 2017 r.
 
W dniu 9 listopada odbył się w Gminnym Centrum Kultury w Kowalach Oleckich VI Przegląd Poezji i Prozy Patriotycznej pod hasłem „Ocalić od zapomnienia”.  Uroczystość poświęcona obchodom Święta Narodowego zorganizowana została przez Stowarzyszenie „Kuźnia Dobrych Praktyk” i Środowiskowy Dom Samopomocy w Kowalach Oleckich.
W uroczystości udział wzięli władze samorządowe i przedstawiciele duchowieństwa oraz uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum, mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej „Zacisze”  oraz delegaci społeczności Środowiskowych Domów Samopomocy z Olecka, Wronek, Ełku, Nowej Wsi Ełckiej, Gołdapi, Augustowa, Lipniaka i MOPR ŚDS Suwałki.

wiecej   
 
 

POGRZEB DZIECKA NIENARODZONEGO


Suwałki, 30 października 2017 r.
 
Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Suwałkach uprzejmie informuje, że zgodnie z Zarządzeniem Nr 85/2016 Prezydenta Miasta Suwałk z dnia 16 marca 2016 r. w sprawie ustalenia sposobu sprawienia pogrzebu przez Miasta Suwałki oraz zasad zwrotu wydatków na pokrycie kosztów pogrzebu – pochówek Dzieci Zmarłych Przed Narodzeniem odbywa się 4 razy w roku.
Najbliższa uroczystość odbędzie się 15 grudnia 2017 r.
 
wiecej   
 
 

Legitymacja osoby niepełnosprawnej a korzystanie z ulg i uprawnień - ważne informacje


Suwałki, 23 października 2017 r.
 
W dniu 6 października br. podpisana została umowa pomiędzy Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej a Polską Wytwórnią Papierów' Wartościowych S.A. z siedzibą w Warszawie, obejmująca produkcję blankietów' legitymacji dokumentujących niepełnosprawność lub stopień niepełnosprawności oraz ich personalizację i dystrybucję.
czytaj całość (pdf, 232 kB)
wiecej   
 
 

Grupy wsparcia dla wychowanków pieczy zastępczej


Suwałki, 23 października 2017 r.
 
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Suwałkach, informuje, że organizuje  grupy wsparcia  dla wychowanków  pieczy zastępczej przygotowujących się do procesu usamodzielnienia. Celem grupy wsparcia  jest zdobycie wiedzy na temat procesu usamodzielnienia.
Spotkania odbędą się w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie ul. Filipowska 20  w Sali nr 21 według ustalonego harmonogramu:
Spotkanie I odbędzie się w dniach 27.10.2017 r., 30.10.2017 r. i  6.11. 2017 r. o godzinie 16ºº na które zapraszamy wychowanków pieczy zastępczej wraz z opiekunami.
Temat: „ Proces usamodzielnienia” – omówienie  podstaw prawnych procesu usamodzielnienia, formy pomocy dla osób będących w procesie usamodzielnienia, wyznaczenie opiekuna i jego zadania.
Spotkanie II  odbędzie się  dniach 7.11.2017 r., 4.12.2017 r. i  5.12. 2017 r. o  godzinie 16 ºº
Temat: „Indywidualny Program Usamodzielnienia” – zapoznanie się z  kwestionariuszem  Indywidualnego Programu Usamodzielnienia omówienie jego realizacji i ocena końcowa programu.

Szczegółowe informacje w powyższej sprawie można uzyskać pod numerem telefonu: 87  562 89 97.
wiecej   
 
 

Terminy rozpatrywania wniosków na nowy okres zasiłkowy


Suwałki, 23 października 2017 r.
Terminy obowiązujące przy rozpatrywaniu wniosków na nowy okres zasiłkowy.
wiecej   
 
 
 
 

Bieżące informacje

Aktualności
Przetargi i zapytania ofertowe
Nabór pracowników
Zamówienia Publiczne
 

Pomoc społeczna

zasiłki i pomoc w naturze
pomoc w usługach
opieka nad dzieckiem i rodziną
pomoc instytucjonalna
poradnictwo specjalistyczne
  Inne świadczenia
dodatek energetyczny
dodatek mieszkaniowy
 

Świadczenia rodzinne

świadczenia rodzinne
świadczenia opiekuńcze
fundusz alimentacyjny
Wsparcie kobiet w ciąży i rodzin
 

Osoby niepełnosprawne

orzecznictwo
rehabilitacja społeczna
rehabilitacja zawodowa
Program Aktywny Samorząd 2019
Informator
 

Przemoc w rodzinie

Dział Pomocy Kryzysowej
Pomoc specjalistyczna
Przeciwdziałanie Handlowi Ludźmi
Analiza zjawiska przemocy na terenie miasta Suwałk
Program korekcyjno-edukacyjny
Regulamin Prac Zespołu Interdyscyplinarnego ds Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie
Organizacje/ instytucje, które realizują oferty dla osób stosujących przemoc w rodzinie
 

Ośrodki wsparcia

Środowiskowy Dom Samopomocy
Mieszkania Chronione
 

Interesanci

Druki do pobrania
Druki pomoc społeczna
 

Współpraca

współpraca lokalna
współpraca zagraniczna
przydatne linki
  Za Życiem
Wsparcie dla kobiet w ciąży i ich rodzin
Uchwała o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin Za Życiem
  Projekt "Rodzina Zastępcza"
Informacja o projekcie
  Piecza zastępcza
Organizator rodzinnej pieczy
Rodzinna piecza zastępcza
Usamodzielnienie wychowanków
Szkolenia
© 2019 MOPR Suwałki
 
Tworzenie stron internetowych