Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie
ul. Filipowska 20
16-400 Suwałki
(sekretariat) +48 87 562 8970
(fax) +48 87 562 8971
Godziny pracy: Pn-Pt 7:30 - 15:30
Dział Świadczeń Rodzinnych i
Dział Pomocy Środowiskowej:
każdy poniedziałek 7:30 - 17:00
Konto w Banku PEKAO:
33124052111111000049198788
 

Nasz MOPR

Strona główna
Położenie
Organizacja
Kontakt
Strategia
Programy
Nieodpłatna pomoc prawna
Ochrona danych osobowych
Projekty
Sprawozdawczość
XXV Konferencja FORUM
Anioł Dobroci
500+
300+
Biuletyn Informacji Publicznej - przejscie do serwisu zawnętrznego w nowym oknie przeglądarki
Elektroniczna Skrzynka Podawcza - przejście do serwisu zewnętrznego w  nowym oknie przeglądarki
Strona Ośrodka w projekcie EQUAL - przejście do serwisu zewnętrznego w  nowym oknie przeglądarki
ElektronicznStrona projektu od bierności do aktywności - przejście do serwisu zewnętrznego w  nowym oknie przeglądarki
RZ
Modelowy program opieki zdrowotnej walki z osteoporozą
 
STRONA GŁÓWNA
 
 
AKTUALNE
 
 
KONTAKT
 
 
MAPA STRONY
 
 

Aktualności


ZOSTAŃ RODZICEM ZASTĘPCZYM


Suwałki, 05 maja 2017 r.
ZOSTAŃ RODZICEM ZASTĘPCZYM
 
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Suwałkach poszukuje kandydatów do pełnienia funkcji rodziny zastępczej.
 
 
Osoby zainteresowane proszone są o kontakt osobisty w siedzibie tut. Ośrodka - pokój nr 32 lub telefoniczny 87 562 89 70 wew. 940.
wiecej   
 
 

Dzienny Dom Pobytu "Kalinka" w Suwałkach


Suwałki, 28 kwietnia 2017 r.

W Domu Pomocy Społecznej „Kalina” w Suwałkach powstał Dzienny Dom Pobytu przeznaczony dla seniorów naszego miasta, którzy z powodu wieku, choroby lub niepełnosprawności wymagają częściowej opieki i pomocy w zaspokajaniu niezbędnych potrzeb życiowych.

Czytaj całość
wiecej   
 
 

SZKOLIMY RODZINY ZASTĘPCZE


Suwałki, 11 kwietnia 2017 r.
       W ramach podnoszenia kwalifikacji rodzin zastępczych Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Suwałkach organizuje spotkanie szkoleniowe dla rodzin zastępczych z terenu miasta Suwałki na temat: „Specjalne potrzeby dzieci z niepełnosprawnością” - uczestnicy spotkania będą mogli poznać podstawowe informacje na temat takich zaburzeń jak: autyzm, Reaktywne Zaburzenia Więzi (RAD). Podczas spotkania zostaną też omówione formy pomocy, sposoby wspierania dziecka z w/w zaburzeniami rozwoju.
Szkolenie zostanie przeprowadzone przez psychologa i pedagoga Działu Pieczy Zastępczej Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Suwałkach.
Termin szkolenia: 28 kwietnia 2017 r., godz. 15.30, sala nr 21 tut. Ośrodka.
wiecej   
 
 

Rozstrzygniecie konkursu ECCO HOMO – OTO Człowiek.


Suwałki, 31 marca 2017 r.

Dnia 29 marca odbyło się posiedzenie jury konkursu, które oceniło nadesłane prace.
Uprzejmie przypominamy, że oficjalne ogłoszenie wyników odbędzie się dnia 2 kwietnia 2017 roku w kościele p.w. św. Aleksandra w Suwałkach. Po mszy świętej o godz. 18-tej odbędzie się koncert Suwalskiego Chóru Kameralnego Viva Musica pod dyrekcją Grzegorza Bogdana a następnie zostaną ogłoszone wyniki konkursu i wręczone nagrody laureatom.

 
 
wiecej   
 
 

Wsparcie wychowanków na drodze ku samodzielności


Suwałki, 22 marca 2017 r.
Projekt firmy PM GROUP LAAX Sp. z o.o. Sp. k. obejmuje osoby  opuszczające różne formy pieczy zastępczej (rodzinną lub instytucjonalną)- do roku po opuszczeniu pieczy. Osoby te nie powinny uczyć się stacjonarnie (dziennie)- mogą zaocznie; nie powinny pracować.

Firma oferuje płatne staże zawodowe, szkolenia zawodowe zgodne z zainteresowaniami i predyspozycjami uczestników, wsparcie psychologa i doradcy zawodowego. Udział w projekcie jest bezpłatny. Uczestnikom oferujemy atrakcyjne stypendia szkoleniowe i stażowe.

Szczegółowe informacje o projekcie dostępne są na stronie internetowej .
wiecej   
 
 

Pogrzeb Dzieci Zmarłych Przed Narodzeniem


Pogrzeb Dzieci Zmarłych Przed Narodzeniem
Suwałki, 21 marca 2017 r.
Serdecznie zapraszam na pogrzeb Dzieci Zmarłych Przed Narodzeniem, który odbędzie się 24 marca 2017 r o godz. 15:00. Msza Święta Pogrzebowa zostanie odprawiona Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Suwałkach (Kościół p.w. Najświętszego Serca Jezusowego). Ciała do grobu zostaną  złożone  na cmentarzu parafialnym przy ul.  Bakałarzewskiej – w kwaterze do tego przeznaczonej.
Pogrzeb Dzieci Zmarłych Przed Narodzeniem spełnia potrójną rolę. Po pierwsze dzieci zmarłe na skutek poronienia  mają swój grób, w pełnym tego słowa znaczeniu, po drugie jest to symboliczne miejsce modlitwy dla rodziców, którzy utracili dziecko dużo wcześniej i nie wiedzą co się z nim stało, po trzecie jest to forma zadumy dla osób, które nie są do końca przekonane o tym,  że z człowiekiem mamy do czynienia od momentu poczęcia.
Dyrektor MOPR
Leszek Lewoc

wiecej   
 
 

Stypendia Stowarzyszenia SPES dla rodzin dzieci w ciężkim stanie klinicznym


Stypendia Stowarzyszenia SPES dla rodzin dzieci w ciężkim stanie klinicznym
Suwałki, 20 marca 2017 r.
Rodziny znajdujące się w trudnej sytuacji finansowej, opiekujące się dziećmi w ciężkim stanie klinicznym, mogą ubiegać się o roczne stypendium Stowarzyszenia SPES.
Nabór wniosków trwa do 9 kwietnia br. Wszelkie informacje dostępne są na stronie: www.dla-dzieci.spes.org.pl
Wnioski przyjmowane są wyłącznie w postaci elektronicznej, do dostępnej przez stronę https://www.spes.org.pl/stypendium-wniosek bazy danych.
wiecej   
 
 

Konkurs "ECCE HOMO - OTO CZŁOWIEK"


Suwałki, 16 marca 2017 r.
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Suwałkach serdecznie zaprasza młodzież gimnazjalna i ponadgimnazjalną do udziału w Konkursie Plastycznym i Multimedialnym pod hasłem: „ECCE HOMO – OTO CZŁOWIEK” organizowanym w ramach XIII Suwalskich Dni Świętości Życia.

 
wiecej   
 
 

"Bezpieczny i Aktywny Senior"


Suwałki, 21 lutego 2017 r.
W grudniu 2016 r. rozpoczęła sie kampania informacyjna "Bezpieczny i Aktywny Senior" realizowana przez Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej poświęcona bezpieczeństwu i aktywności osób starszych. Poniżej zamieszczamy materiał dotyczący kampanii.
wiecej   
 
 

Badanie bezdomnych


Suwałki, 10 lutego 2017 r.
Wyniki badania ilości osób bezdomnych w nocy z 8 na 9 lutego 2017 r. na terenie Miasta Suwałki.
wiecej   
 
 

Ferie


Suwałki, 17 stycznia 2017 r.
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Suwałkach organizuje w okresie ferii zimowych 2017 r. zajęcia psychoedukacyjne dla dzieci z rodzin zastępczych w wieku 7-12 lat. Głównym celem zajęć jest zorganizowanie dzieciom czasu wolnego, integracja uczestników. Podczas spotkań będą prowadzone również ćwiczenia mające na celu doskonalenie umiejętności współpracy w grupie, redukowanie napięcia emocjonalnego u dzieci.
Zajęcia prowadzone będą aktywnymi metodami tj.: praca w kręgu, w grupach, burza mózgów, twórczość plastyczna, gry i zabawy, swobodne wypowiedzi uczestników.

Spotkania z dziećmi odbędą się w godzinach 11.00-13.00 na terenie MOPR w sali nr 21- I piętro w dniach:
•    24 i 31 stycznia 2017 r. - uczniowie klas I-III szkoły podstawowej (wtorek)
•    27 stycznia, 3 lutego 2017 r. - uczniowie klas IV-VI (piątek)

Zajęcia prowadzone będą przez psychologa i pedagoga Działu Pieczy Zastępczej tut. Ośrodka.
Bliższe informacje udzielane są pod numerem telefonu: 87 562 89 70 wew. 940.
wiecej   
 
 

Realizacja Miejskiego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie do 2016 r.


Suwałki, 10 stycznia 2017 r.
Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w Suwałkach przystąpił do przygotowywania informacji dotyczącej stanu realizacji w 2015 i 2016 r. Miejskiego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie w Suwałkach do roku 2016.  
Instytucje i organizacje realizujące zadania z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie prosimy o składanie powyższych informacji w terminie do dnia 18 stycznia w formie:
  • pisemnej (osobiście, listownie) na adres:Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie Dział Pomocy Kryzysowej 16-400    Suwałki ul. 23 Października 20B
  • faxem na numer : 087/ 5628971,
  • e-mail: dpk@mopr.suwalki.pl.
formularz do pobrania (plik doc 0,15 MB)
wiecej   
 
 

Konferencja prasowa w MOPR


Konferencja prasowa w MOPR
Suwałki, 04 stycznia 2017 r.
Dnia 4 stycznia 2017 roku w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie została zorganizowana konferencja prasowa.
Głównym tematem było podsumowanie ostatniego roku placówki działającej pod nazwa Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Suwałkach. Prezentując informacje Dyrektor Leszek Lewoc podkreślił, że w działalności instytucji znaczącą przewagę nad pomocą społeczną mają działania z zakresu wspierania rodziny, szczególnie w wymiarze wielkości środków finansowych na ten cel przeznaczanych. Tym  m.in. podyktowana była zmiana nazwy  Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej na Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie.
Więcej informacji w relacjach mediów.
wiecej   
 
 

Miniony rok w Środowiskowym Domu Samopomocy


Miniony rok w Środowiskowym Domu Samopomocy
Suwałki, 03 stycznia 2017 r.
Przedstawiamy miniony rok w Środowiskowym Domu Samopomocy w postaci galerii zdjęć.
wiecej   
 
 

Ustawa z 4 listopada 2016 r. o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem”


Suwałki, 02 stycznia 2017 r.
Ustawa z 4 listopada 2016 r. o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem” (Dz. U. z 2016 r. poz.1860) nadaje rodzinie uprawnienia do specjalnego poradnictwa koordynowanego przez asystenta rodziny w sytuacjach ciąży powikłanej , niepowodzeń położniczych, jeżeli u dziecka zdiagnozowano ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju lub w czasie porodu. Koordynacja asystenta ma być finansowana z Funduszu Pracy. W ustawie przewidziano także jednorazowe świadczenie z tytułu urodzenia się żywego dziecka, z wskazaniem ww. diagnozy. Wysokość świadczenia wynosi 4 tys. zł.

Rada Ministrów, Uchwałą nr 160 z dnia 20 grudnia 2016 r., przyjęła program kompleksowego wsparcia dla rodzin „Za życiem” (M. P. z 2016 r. poz. 1250)

Informator „ Za życiem” oraz zasady przyznawania jednorazowego świadczenia w wysokości 4 tyś. są dostępne na stronie internetowej Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Wzór wniosku o ustalenie prawa do jednorazowego świadczenia z tytułu urodzenia się dziecka, u którego zdiagnozowano ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu, stanowi załącznik do rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 21 grudnia 2016 r. (Dz. U. z 2016 r. poz. 2234)
wiecej   
 
 

Ustawa z dnia 15 listopada 2016 r. o zmianie ustawy o Karcie Polaka oraz ustawy o cudzoziemcach


Suwałki, 02 stycznia 2017 r.
Ustawa z dnia 15 listopada 2016 r. o zmianie ustawy o Karcie Polaka oraz ustawy o cudzoziemcach (Dz. U. z 2016 r. poz.2066) wprowadza zmiany dotyczące przyznawania i realizacji świadczenia pieniężnego dla posiadaczy Karty Polaka osiedlających się na stałe w Polsce. Do kompetencji wojewody należy przyjmowanie wniosków i wydawanie decyzji, natomiast do zadań starosty realizacja tych decyzji. Świadczenia przysługują przez okres 9 m-cy (do 3 m-cy w wysokości 50% minimalnego wynagrodzenia, w kolejnych od 4 do 6 m-cy – 60% minimalnego wynagrodzenia, na dzieci natomiast 50% odpowiednio tych kwot)
wiecej   
 
 

Zmiana nazwy MOPS


Suwałki, 30 grudnia 2016 r.
1 stycznia Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Suwałkach zmieni nazwę na Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Suwałkach. Uchwałę o zmianie nazwy podjęli radni podczas Sesji Rady Miasta Suwałk, która odbyła się 30 listopada br.
Zmiana nazwy podyktowana jest zakresem zadań realizowanych przez Ośrodek – poza tymi wynikającymi z ustawy o pomocy społecznej suwalski MOPS realizuje również zadania związane z kompleksowym wsparciem rodziny.
wiecej   
 
 

Życzenia


Święta
Życzę, aby ten świąteczny czas przyćmił troski dnia codziennego.
Wraz z Bożym Narodzeniem niech zagości w nas radość, spokój i nadzieja .
Dużo zdrowia i pomyślności
 
Leszek Lewoc
Dyrektor MOPS

wiecej   
 
 

Pogrzeb Dzieci Zmarłych Przed Narodzeniem


Pogrzeb Dzieci Zmarłych Przed Narodzeniem
Suwałki, 21 grudnia 2016 r.
W dniu 16 grudnia 2016 r. po raz czwarty  w tym roku odbył się Pogrzeb Dzieci Zmarłych Przed Narodzeniem. Msza Święta Pogrzebowa została odprawiona w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Suwałkach (Kościół p.w. Najświętszego Serca Jezusowego) pod przewodnictwem Proboszcza  Ks. Prałata Jaremy Sykulskiego. Ciała do grobu złożono  na cmentarzu parafialnym przy ul.  Bakałarzewskiej – w kwaterze    do tego przeznaczonej. 
Dokonywanie pochówku jest możliwe dzięki uregulowaniu kwestii związanej ze sprawieniem pogrzebu dziecka martwo urodzonego przez Prezydenta Miasta Suwałk. Miasto  na koszt własny dokonuje pochówku dzieci zmarłych przed narodzeniem 4 razy w roku. Organizacją pogrzebu zajmuje się Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Suwałkach.
Wszelkich informacji  związanych z postepowaniem w  sytuacji  związanej  niekorzystnym zakończeniem ciąży i urodzeniem dziecka martwego udzielają pracownicy socjalni  Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Suwałkach pod nr tel. 87/562-89-70. Ponadto opracowany został  Miniporadnik zawierający niezbędne wskazówki, w przypadku utraty dziecka na skutek poronienia, udostępniany  w Ośrodku.
MOPS zapewnia  bezpłatne wsparcie psychologiczne dla rodziców, którzy przedwcześnie utracili dziecko. Osoby chcące uzyskać taką pomoc proszone są o kontakt pod nr 87/565-28-91 w celu wyznaczenia terminu spotkania. Istnieje również możliwość powołania grupy wsparcia dla rodziców po stracie dziecka.
 
 
linki do stron www:
 
 
wiecej   
 
 

Podsumowanie VII Suwalskiej Kampanii Białej Wstążki


Podsumowanie VII Suwalskiej Kampanii Białej Wstążki
Suwałki, 16 grudnia 2016 r.
W dniu 16 grudnia 2016r. odbyło się podsumowanie VII Suwalskiej Kampanii Białej Wstążki pn. „Źródłem mocy - rodzina bez przemocy". W programie imprezy była prezentacja działań poszczególnych instytucji i organizacji biorących udział w przedsięwzięciu. Podczas II części Konferencji rozstrzygnięto konkurs dla placówek oświatowych „Źródłem mocy-rodzina bez przemocy". Nagrody laureatom konkursu m.in. wręczał  Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej  Leszek Lewoc.
wiecej   
 
 

MOPS udostępni pomieszczenia organizacjom pozarządowym


MOPS udostępni pomieszczenia organizacjom pozarządowym
Suwałki, 13 grudnia 2016 r.
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Suwałkach uprzejmie informuje o możliwości nieodpłatnego korzystania z pomieszczeń biurowych i sali szkoleniowej na potrzeby związane z działalnością statutową organizacji pozarządowych zajmujących się szeroko rozumianą pomocą społeczną, w tym szczególnie działaniami na rzecz osób starszych (emerytów i rencistów) oraz osób niepełnosprawnych. 
Pomieszczenia proponowane do użyczenia na doraźne działania organizacji pozarządowych (zebrania, spotkania, kursy, szkolenia)  znajdują się w głównym budynku MOPS z niezależnym wejściem.
Zainteresowanych prosimy o kontakt z p. Jadwigą Milewską, tel. 87 5652894 lub 519 731 314
wiecej   
 
 

Pogrzeb Dzieci Zmarłych Przed Narodzeniem


Suwałki, 8 grudnia 2016 r.
Serdecznie zapraszam na pogrzeb Dzieci Zmarłych Przed Narodzeniem, który odbędzie się 16 grudnia o godz. 15:00. Msza Święta Pogrzebowa zostanie odprawiona w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Suwałkach (Kościół p.w. Najświętszego Serca Jezusowego). Ciała do grobu zostaną  złożone  na cmentarzu parafialnym przy ul.  Bakałarzewskiej – w kwaterze do tego przeznaczonej.  Uroczystość organizowana jest po raz czwarty.
Pogrzeb Dzieci Zmarłych Przed Narodzeniem spełnia potrójną rolę. Po pierwsze dzieci zmarłe na skutek poronienia  mają swój grób, w pełnym tego słowa znaczeniu, po drugie jest to symboliczne miejsce modlitwy dla rodziców, którzy utracili dziecko dużo wcześniej i nie wiedzą co się z nim stało, po trzecie jest to forma zadumy dla osób, które nie są do końca przekonane o tym,  że z człowiekiem mamy do czynienia od momentu poczęcia.

                            Dyrektor MOPS
                            Leszek Lewoc

wiecej   
 
 

ZIMA 2016/2017


Suwałki, 7 grudnia 2016 r.

wiecej   
 
 

XXV Spartakiada Dzieci i Młodzieży Specjalnej Troski


XXV Spartakiada Dzieci i Młodzieży Specjalnej Troski
Suwałki, 6 grudnia 2016 r.
Dnia 6 grudnia 2016 w hali Ośrodka Sportu i Rekreacji w Suwałkach odbyła się XXV Spartakiada Dzieci i Młodzieży Specjalnej Troski zorganizowana przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej oraz Stowarzyszenie Integracji Społecznej ALTERNATYWA w Suwałkach.
W imprezie uczestniczyło prawie 450 dzieci – uczniów suwalskich szkół i przedszkoli. Wielu z nich przybyło z rodzicami i opiekunami, inne z nauczycielami. Atrakcji wystarczyło dla wszystkich.
Zanim jednak rozpoczęła się zabawa, z okazji jubileuszu 25-lecia Dyrektor MOPS Leszek Lewoc wręczył podziękowania najbardziej zasłużonym osobom, które na przestrzeni 24 lat aktywnie uczestniczyły w przygotowaniach i organizacji kolejnych edycji imprezy.
Oficjalnego otwarcia XXV Spartakiady dokonał Prezydent Suwałk Czesław Rynkiewicz wraz z Zastępcą Prezydenta Ewą Sidorek.
W programie imprezy były konkurencje sportowe, działania artystyczne (rysowanie, malowanie). Uczestnicy korzystali m.in. z dmuchanych zjeżdżalni, przejażdżek na koniu, a wszystkiemu towarzyszyła muzyka i zabawa animowana przez skrzaty, krasnale oraz DJ. Na zakończenie imprezy do hali OSiR zawitał Święty Mikołaj, który obdarował wszystkich świątecznymi paczkami.
XXV Spartakiady Dzieci i Młodzieży Specjalnej Troski została dofinansowana przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz Miasta Suwałki.
W organizację Spartakiady włączył się Ośrodek Sportu i Rekreacji w Suwałkach, Towarzystwo Krzewienia Kultury Fizycznej, Mirosław Szyszko oraz ponad 20 wolontariuszy.
pfron  Suwałki
 
Linki:
 
wiecej   
 
 

Obchody Dnia Pracownika Socjalnego MOPS w Suwałkach


Obchody Dnia Pracownika Socjalnego MOPS w Suwałkach
Suwałki, 25 listopada 2016 r.
Dnia 25 listopada 2016 roku Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Suwałkach zorganizował obchody Dnia Pracownika Socjalnego w sali konferencyjnej Parku Naukowo – Technologicznego w Suwałkach.
 
Informacje na innych stronach:
wiecej   
 
 

Kampania Biała Wstążka


Kampania Biała Wstążka
Suwałki, 25 listopada 2016 r.
OGÓLNOŚWIATOWY RUCH MĘŻCZYZN  NA RZECZ PRZECIWDZIAŁANIA PRZEMOCY WOBEC KOBIET
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Suwałkach po raz kolejny jest współorganizatorem Kampanii „Biała Wstążka”. Tegoroczna edycja jest VII Suwalską Kampanią pn. „Źródłem mocy – rodzina bez przemocy”, która  rozpoczęła się 25 listopada i będzie trwała do 16 grudnia 2016 r.
Celem Kampanii jest promowanie właściwych postaw u mężczyzn oraz okazanie sprzeciwu wobec przemocy stosowanej w stosunku do kobiet. Jak co roku w czasie inauguracji kampanii mężczyźni zostali „odznaczeni” symboliczną białą wstążkę, jako znak solidarności z ofiarami przemocy, a także osobistym zobowiązaniem noszącego ją mężczyzny, że nigdy nie będzie stosować, akceptować lub milczeć na temat przemocy wobec kobiet.
Koordynatorem tegorocznej Kampanii jest Stowarzyszenie Mężczyźni Przeciw Przemocy.
Patronat nad Kampanią objął Prezydent Miasta Suwałki i Starosta Suwalski.

 
Dodatkowe informacje na temat  Kampanii:
wiecej   
 
 

IX Regionalny Bal Andrzejkowy Osób Niepełnosprawnych


IX Regionalny Bal Andrzejkowy Osób Niepełnosprawnych
Suwałki, 24 listopada 2016 r.
IX Regionalny Bal Andrzejkowy Osób Niepełnosprawnych ,,Czary mary – zmieniamy świat na weselszy” odbył się w dniu 24.XI.2016 w Hotelu Szyszko w Suwałkach. Organizatorem był MOPS Środowiskowy Dom Samopomocy  i Stowarzyszenie Integracji Społecznej „ALTERNATYWA” w Suwałkach. Na balu bawiło się ponad 500 osób z 19 ośrodków wsparcia z województwa podlaskiego i warmińsko – mazurskiego. Wystąpił zespół „KEYS” i „ Na Szczęście”, imprezę prowadził DJ Słoma. Otwarcia balu dokonał Prezydent Miasta Suwałk Pan Czesław Renkiewicz, następnie uczestnicy odtańczyli Poloneza, prowadzonego przez tancerzy Zespoły Pieśni i Tańca Suwalszczyzna. Odbył się również koncert Moniki Bogdanowicz. Można było zrobić piękne pamiątkowe zdjęcie, wybrano króla i królową balu i oczywiście nie zabrakło smakowitego poczęstunku.
wiecej   
 
 

Pierwsze zajecia w Centrum Profilaktyki i Terapii


Pierwsze zajecia w Centrum Profilaktyki i Terapii
Suwałki, 21 listopada 2016 r.
Dnia 12 listopada 2016 roku zakończony został cykl spotkań w ramach Programu  oddziaływań korekcyjno - edukacyjnych  dla osób stosujących przemoc w rodzinie.
Ostatnie spotkanie zakończone zostało wręczeniem dyplomów uczestnikom Programu. Dyplomy wraz z gratulacjami i życzeniami utrzymywania dobrych relacji z najbliższą rodziną i otoczeniem społecznym zostały wręczone przez Dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Suwałkach Leszka Lewoca oraz Zbigniewa De-Mezera Przwodniczacego Komisji rewizyjnej Rady Miejskiej w Suwałkach. 
Program  oddziaływań korekcyjno - edukacyjnych realizowany był na  terenie Miejskiego  Ośrodka Pomocy Społecznej w Suwałkach w okresie od 1 września  do 12 listopada 2016 r. Uczestniczyło w nim 12 osób.  W ramach Programu dla uczestników zostały zorganizowane spotkania grupowe w wymiarze 60 godzin oraz odbyły się 2 godzinne rozmowy indywidualne z każdym uczestnikiem. 
Celem Programu było wprowadzenie zmian w postawach i zachowaniach osób stosujących przemoc  w rodzinie, skierowanych do udziału w Programie wyrokiem sądu lub zmotywowanych do dokonania zmian w swoim życiu podczas realizacji procedury „Niebieskie Karty”.
Ostatnie zajęcia oraz wręczenie uczestnikom dyplomów odbyło się w nowo zaadoptowanych do użytku pomieszczeniach MOPS funkcjonujących pod nazwą Centrum Profilaktyki i Terapii.
wiecej   
 
 

Centrum Profilaktyki i Terapii - otwarcie nowych pomieszczeń w MOPS


Centrum Profilaktyki i Terapii - otwarcie nowych pomieszczeń w MOPS
Suwałki, 9 listopada 2016 r.
Dnia 8 listopada 2016 odbyło się uroczyste oddanie do użytku nowych pomieszczeń w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Suwałkach. Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali Prezydent Miasta Suwałk Czesław Renkiewicz oraz Dyrektor MOPS Leszek Lewoc.
Nowe lokale poświęcił Ksiądz Lech Łuba – Proboszcz Parafii p.w. Św. Kazimierza Królewicz w Suwałkach w obecności Księdza Kanonika Jarosława Pierzgalskiego – Kapelana Szpitala Wojewódzkiego w Suwałkach.
W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele wielu suwalskich instytucji i organizacji, pracownicy MOPS, a także przedstawiciele mediów.
 
Linki do relacji medialnych z uroczystości otwarcia nowych pomieszczeń:
wiecej   
 
 

Spotkanie w Ministerstwie Rodziny Pracy i Polityki Społecznej


Spotkanie w Ministerstwie Rodziny Pracy i Polityki Społecznej
Suwałki, 9 listopada 2016 r.
Dnia 9 listopada 2016 roku Dyrektor MOPS  w Suwałkach Leszek Lewoc uczestniczył w spotkaniu z Panią Wiceminister Elżbietą Bojanowską w Ministerstwie Rodziny Pracy i Polityki Społecznej.
Organizacja spotkania została zainicjowana jako efekt XXV Konferencji Samorządowych Ośrodków Pomocy Społecznej FORUM, która odbyła się w Suwałkach w dniach 21-23 listopada 2016 roku z udziałem ponad 100 uczestników reprezentujących ośrodki pomocy społecznej z całej Polski. Sprawy omawiane w trakcie konferencji, przedstawione referaty i dyskusje, pozwoliły na wypracowanie wniosków i postulatów ważnych z punktu widzenia sprawnego działania systemu pomocy społecznej w Polsce. 
Delegacja w składzie której, oprócz dyrektora MOPS w Suwałkach,  znalazły się  Anna Józefiak Materna – Dyrektor MCPR we Wrocławiu i jednocześnie przewodnicząca zarządu Stowarzyszenia FORUM oraz  Pani Olga Filipiak Wadas – z-ca dyrektora OPS Dzielnicy Wola m. st. Warszawy przedstawiła Pani Minister  sprawy nurtujące środowisko pracowników ops. Zainteresowanie oraz uważne ich wysłuchanie przez Minister  Bojanowską daje nadzieję, że jest dobra wola do znajdywania najlepszych rozwiązań i ulepszania systemu pomocy społecznej.
Kopie pism, które Dyrektor MOPS złożył na ręce Pani Minister Elżbiety Bojanowskiej:
wiecej   
 
 
 
 

Bieżące informacje

Aktualności
Przetargi i zapytania ofertowe
Nabór pracowników
Zamówienia Publiczne
 

Pomoc społeczna

zasiłki i pomoc w naturze
pomoc w usługach
opieka nad dzieckiem i rodziną
pomoc instytucjonalna
poradnictwo specjalistyczne
  Inne świadczenia
dodatek energetyczny
dodatek mieszkaniowy
program osłonowy - odpady
 

Świadczenia rodzinne

świadczenia rodzinne
świadczenia opiekuńcze
fundusz alimentacyjny
Wsparcie kobiet w ciąży i rodzin
 

Osoby niepełnosprawne

orzecznictwo
rehabilitacja społeczna
rehabilitacja zawodowa
Program Aktywny Samorząd 2020
Informator
 

Przemoc w rodzinie

Dział Pomocy Kryzysowej
Pomoc specjalistyczna
Przeciwdziałanie Handlowi Ludźmi
Analiza zjawiska przemocy na terenie miasta Suwałk
Program korekcyjno-edukacyjny
Regulamin Prac Zespołu Interdyscyplinarnego ds Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie
Organizacje/ instytucje, które realizują oferty dla osób stosujących przemoc w rodzinie
 

Ośrodki wsparcia

Środowiskowy Dom Samopomocy
Mieszkania Chronione
 

Interesanci

Druki do pobrania
Druki pomoc społeczna
 

Współpraca

współpraca lokalna
współpraca zagraniczna
przydatne linki
  Za Życiem
Wsparcie dla kobiet w ciąży i ich rodzin
Uchwała o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin Za Życiem
  Projekt "Rodzina Zastępcza"
Informacja o projekcie
  Piecza zastępcza
Organizator rodzinnej pieczy
Rodzinna piecza zastępcza
Usamodzielnienie wychowanków
Szkolenia
© 2019 MOPR Suwałki
 
Tworzenie stron internetowych