Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie
ul. Filipowska 20
16-400 Suwałki
(sekretariat) +48 87 562 8970
(fax) +48 87 562 8971
Godziny pracy: Pn-Pt 7:30 - 15:30
Dział Świadczeń Rodzinnych i
Dział Pomocy Środowiskowej:
każdy poniedziałek 7:30 - 17:00
Konto w Banku PEKAO:
33124052111111000049198788
 

Nasz MOPR

Strona główna
Położenie
Organizacja
Kontakt
Strategia
Programy
Nieodpłatna pomoc prawna
Ochrona danych osobowych
Projekty
Sprawozdawczość
XXV Konferencja FORUM
Anioł Dobroci
500+
300+
Biuletyn Informacji Publicznej - przejscie do serwisu zawnętrznego w nowym oknie przeglądarki
Elektroniczna Skrzynka Podawcza - przejście do serwisu zewnętrznego w nowym oknie przeglądarki
Strona Ośrodka w projekcie EQUAL - przejście do serwisu zewnętrznego w nowym oknie przeglądarki
ElektronicznStrona projektu od bierności do aktywności - przejście do serwisu zewnętrznego w nowym oknie przeglądarki
RZ
 
STRONA GŁÓWNA
 
 
AKTUALNE
 
 
KONTAKT
 
 
MAPA STRONY
 
 

Aktualności


Pogrzeb Dzieci Zmarłych Przed Narodzeniem


Suwałki, 8 grudnia 2016 r.
Serdecznie zapraszam na pogrzeb Dzieci Zmarłych Przed Narodzeniem, który odbędzie się 16 grudnia o godz. 15:00. Msza Święta Pogrzebowa zostanie odprawiona w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Suwałkach (Kościół p.w. Najświętszego Serca Jezusowego). Ciała do grobu zostaną  złożone  na cmentarzu parafialnym przy ul.  Bakałarzewskiej – w kwaterze do tego przeznaczonej.  Uroczystość organizowana jest po raz czwarty.
Pogrzeb Dzieci Zmarłych Przed Narodzeniem spełnia potrójną rolę. Po pierwsze dzieci zmarłe na skutek poronienia  mają swój grób, w pełnym tego słowa znaczeniu, po drugie jest to symboliczne miejsce modlitwy dla rodziców, którzy utracili dziecko dużo wcześniej i nie wiedzą co się z nim stało, po trzecie jest to forma zadumy dla osób, które nie są do końca przekonane o tym,  że z człowiekiem mamy do czynienia od momentu poczęcia.

                            Dyrektor MOPS
                            Leszek Lewoc

wiecej   
 
 

ZIMA 2016/2017


Suwałki, 7 grudnia 2016 r.

wiecej   
 
 

XXV Spartakiada Dzieci i Młodzieży Specjalnej Troski


XXV Spartakiada Dzieci i Młodzieży Specjalnej Troski
Suwałki, 6 grudnia 2016 r.
Dnia 6 grudnia 2016 w hali Ośrodka Sportu i Rekreacji w Suwałkach odbyła się XXV Spartakiada Dzieci i Młodzieży Specjalnej Troski zorganizowana przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej oraz Stowarzyszenie Integracji Społecznej ALTERNATYWA w Suwałkach.
W imprezie uczestniczyło prawie 450 dzieci – uczniów suwalskich szkół i przedszkoli. Wielu z nich przybyło z rodzicami i opiekunami, inne z nauczycielami. Atrakcji wystarczyło dla wszystkich.
Zanim jednak rozpoczęła się zabawa, z okazji jubileuszu 25-lecia Dyrektor MOPS Leszek Lewoc wręczył podziękowania najbardziej zasłużonym osobom, które na przestrzeni 24 lat aktywnie uczestniczyły w przygotowaniach i organizacji kolejnych edycji imprezy.
Oficjalnego otwarcia XXV Spartakiady dokonał Prezydent Suwałk Czesław Rynkiewicz wraz z Zastępcą Prezydenta Ewą Sidorek.
W programie imprezy były konkurencje sportowe, działania artystyczne (rysowanie, malowanie). Uczestnicy korzystali m.in. z dmuchanych zjeżdżalni, przejażdżek na koniu, a wszystkiemu towarzyszyła muzyka i zabawa animowana przez skrzaty, krasnale oraz DJ. Na zakończenie imprezy do hali OSiR zawitał Święty Mikołaj, który obdarował wszystkich świątecznymi paczkami.
XXV Spartakiady Dzieci i Młodzieży Specjalnej Troski została dofinansowana przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz Miasta Suwałki.
W organizację Spartakiady włączył się Ośrodek Sportu i Rekreacji w Suwałkach, Towarzystwo Krzewienia Kultury Fizycznej, Mirosław Szyszko oraz ponad 20 wolontariuszy.
pfron  Suwałki
 
Linki:
 
wiecej   
 
 

Obchody Dnia Pracownika Socjalnego MOPS w Suwałkach


Obchody Dnia Pracownika Socjalnego MOPS w Suwałkach
Suwałki, 25 listopada 2016 r.
Dnia 25 listopada 2016 roku Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Suwałkach zorganizował obchody Dnia Pracownika Socjalnego w sali konferencyjnej Parku Naukowo – Technologicznego w Suwałkach.
 
Informacje na innych stronach:
wiecej   
 
 

Kampania Biała Wstążka


Kampania Biała Wstążka
Suwałki, 25 listopada 2016 r.
OGÓLNOŚWIATOWY RUCH MĘŻCZYZN  NA RZECZ PRZECIWDZIAŁANIA PRZEMOCY WOBEC KOBIET
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Suwałkach po raz kolejny jest współorganizatorem Kampanii „Biała Wstążka”. Tegoroczna edycja jest VII Suwalską Kampanią pn. „Źródłem mocy – rodzina bez przemocy”, która  rozpoczęła się 25 listopada i będzie trwała do 16 grudnia 2016 r.
Celem Kampanii jest promowanie właściwych postaw u mężczyzn oraz okazanie sprzeciwu wobec przemocy stosowanej w stosunku do kobiet. Jak co roku w czasie inauguracji kampanii mężczyźni zostali „odznaczeni” symboliczną białą wstążkę, jako znak solidarności z ofiarami przemocy, a także osobistym zobowiązaniem noszącego ją mężczyzny, że nigdy nie będzie stosować, akceptować lub milczeć na temat przemocy wobec kobiet.
Koordynatorem tegorocznej Kampanii jest Stowarzyszenie Mężczyźni Przeciw Przemocy.
Patronat nad Kampanią objął Prezydent Miasta Suwałki i Starosta Suwalski.

 
Dodatkowe informacje na temat  Kampanii:
wiecej   
 
 

IX Regionalny Bal Andrzejkowy Osób Niepełnosprawnych


IX Regionalny Bal Andrzejkowy Osób Niepełnosprawnych
Suwałki, 24 listopada 2016 r.
IX Regionalny Bal Andrzejkowy Osób Niepełnosprawnych ,,Czary mary – zmieniamy świat na weselszy” odbył się w dniu 24.XI.2016 w Hotelu Szyszko w Suwałkach. Organizatorem był MOPS Środowiskowy Dom Samopomocy  i Stowarzyszenie Integracji Społecznej „ALTERNATYWA” w Suwałkach. Na balu bawiło się ponad 500 osób z 19 ośrodków wsparcia z województwa podlaskiego i warmińsko – mazurskiego. Wystąpił zespół „KEYS” i „ Na Szczęście”, imprezę prowadził DJ Słoma. Otwarcia balu dokonał Prezydent Miasta Suwałk Pan Czesław Renkiewicz, następnie uczestnicy odtańczyli Poloneza, prowadzonego przez tancerzy Zespoły Pieśni i Tańca Suwalszczyzna. Odbył się również koncert Moniki Bogdanowicz. Można było zrobić piękne pamiątkowe zdjęcie, wybrano króla i królową balu i oczywiście nie zabrakło smakowitego poczęstunku.
wiecej   
 
 

Pierwsze zajecia w Centrum Profilaktyki i Terapii


Pierwsze zajecia w Centrum Profilaktyki i Terapii
Suwałki, 21 listopada 2016 r.
Dnia 12 listopada 2016 roku zakończony został cykl spotkań w ramach Programu  oddziaływań korekcyjno - edukacyjnych  dla osób stosujących przemoc w rodzinie.
Ostatnie spotkanie zakończone zostało wręczeniem dyplomów uczestnikom Programu. Dyplomy wraz z gratulacjami i życzeniami utrzymywania dobrych relacji z najbliższą rodziną i otoczeniem społecznym zostały wręczone przez Dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Suwałkach Leszka Lewoca oraz Zbigniewa De-Mezera Przwodniczacego Komisji rewizyjnej Rady Miejskiej w Suwałkach. 
Program  oddziaływań korekcyjno - edukacyjnych realizowany był na  terenie Miejskiego  Ośrodka Pomocy Społecznej w Suwałkach w okresie od 1 września  do 12 listopada 2016 r. Uczestniczyło w nim 12 osób.  W ramach Programu dla uczestników zostały zorganizowane spotkania grupowe w wymiarze 60 godzin oraz odbyły się 2 godzinne rozmowy indywidualne z każdym uczestnikiem. 
Celem Programu było wprowadzenie zmian w postawach i zachowaniach osób stosujących przemoc  w rodzinie, skierowanych do udziału w Programie wyrokiem sądu lub zmotywowanych do dokonania zmian w swoim życiu podczas realizacji procedury „Niebieskie Karty”.
Ostatnie zajęcia oraz wręczenie uczestnikom dyplomów odbyło się w nowo zaadoptowanych do użytku pomieszczeniach MOPS funkcjonujących pod nazwą Centrum Profilaktyki i Terapii.
wiecej   
 
 

Centrum Profilaktyki i Terapii - otwarcie nowych pomieszczeń w MOPS


Centrum Profilaktyki i Terapii - otwarcie nowych pomieszczeń w MOPS
Suwałki, 9 listopada 2016 r.
Dnia 8 listopada 2016 odbyło się uroczyste oddanie do użytku nowych pomieszczeń w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Suwałkach. Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali Prezydent Miasta Suwałk Czesław Renkiewicz oraz Dyrektor MOPS Leszek Lewoc.
Nowe lokale poświęcił Ksiądz Lech Łuba – Proboszcz Parafii p.w. Św. Kazimierza Królewicz w Suwałkach w obecności Księdza Kanonika Jarosława Pierzgalskiego – Kapelana Szpitala Wojewódzkiego w Suwałkach.
W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele wielu suwalskich instytucji i organizacji, pracownicy MOPS, a także przedstawiciele mediów.
 
Linki do relacji medialnych z uroczystości otwarcia nowych pomieszczeń:
wiecej   
 
 

Spotkanie w Ministerstwie Rodziny Pracy i Polityki Społecznej


Spotkanie w Ministerstwie Rodziny Pracy i Polityki Społecznej
Suwałki, 9 listopada 2016 r.
Dnia 9 listopada 2016 roku Dyrektor MOPS  w Suwałkach Leszek Lewoc uczestniczył w spotkaniu z Panią Wiceminister Elżbietą Bojanowską w Ministerstwie Rodziny Pracy i Polityki Społecznej.
Organizacja spotkania została zainicjowana jako efekt XXV Konferencji Samorządowych Ośrodków Pomocy Społecznej FORUM, która odbyła się w Suwałkach w dniach 21-23 listopada 2016 roku z udziałem ponad 100 uczestników reprezentujących ośrodki pomocy społecznej z całej Polski. Sprawy omawiane w trakcie konferencji, przedstawione referaty i dyskusje, pozwoliły na wypracowanie wniosków i postulatów ważnych z punktu widzenia sprawnego działania systemu pomocy społecznej w Polsce. 
Delegacja w składzie której, oprócz dyrektora MOPS w Suwałkach,  znalazły się  Anna Józefiak Materna – Dyrektor MCPR we Wrocławiu i jednocześnie przewodnicząca zarządu Stowarzyszenia FORUM oraz  Pani Olga Filipiak Wadas – z-ca dyrektora OPS Dzielnicy Wola m. st. Warszawy przedstawiła Pani Minister  sprawy nurtujące środowisko pracowników ops. Zainteresowanie oraz uważne ich wysłuchanie przez Minister  Bojanowską daje nadzieję, że jest dobra wola do znajdywania najlepszych rozwiązań i ulepszania systemu pomocy społecznej.
Kopie pism, które Dyrektor MOPS złożył na ręce Pani Minister Elżbiety Bojanowskiej:
wiecej   
 
 

Rachunki rodzinne - wolne od zajęć komorniczych, opłat i prowizji


Suwałki, 27 października 2016 r.
Warunkiem zawarcia umowy na prowadzenie konta rodzinnego jest:
 
wiecej   
 
 

Pogrzeb Dzieci Zmarłych Przed Narodzeniem


Pogrzeb Dzieci Zmarłych Przed Narodzeniem
Suwałki, 4 października 2016 r.
Dnia 30 września 2016 r. po raz trzeci w Suwałkach odbył się Pogrzeb Dzieci Zmarłych Przed Narodzeniem. Msza Święta Pogrzebowa została odprawiona w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Suwałkach (Kościół p.w. Najświętszego Serca Jezusowego) pod przewodnictwem Biskupa  Romualda  Kamińskiego. Ciała do grobu złożono  na cmentarzu parafialnym przy ul.  Bakałarzewskiej – w kwaterze do tego przeznaczonej.  W uroczystości udział wzięli Poseł Parlamentu Europejskiego Marek Jurek, Wiceprezydent Miasta Suwałk Ewa Beata Sidorek, rodzice, którzy utracili dzieci zmarłe przed narodzeniem.
Następnie uczestnicy uroczystości spotkali się w siedzibie MOPS celem omówienia problemów związanych z utratą dziecka. Rodzicom i osobom zainteresowanym przekazano Miniporadnik zawierający istotne informacje dot. postępowania w sytuacji  związanej z niekorzystnym zakończeniem ciąży i urodzeniem dziecka martwego oraz poinformowano o możliwości uzyskania wsparcia psychologicznego w tut. Ośrodku. Osoby chcące uzyskać taką pomoc proszone są o kontakt pod nr 87/565-28-91 w celu wyznaczenia terminu spotkania. Jeżeli nasza propozycja spotka się z odzewem istnieje możliwość powołania grupy wsparcia dla rodziców po stracie dziecka.

wiecej   
 
 

Zaproszenie na spotkanie


Suwałki, 20 września 2016 r.
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Suwałkach zaprasza na spotkanie prezentujące Strategię Rozwiązywania Problemów Społecznych Miasta Suwałki na lata 2016-2025.
wiecej   
 
 

Akcja Energetyczny Tornister


Akcja Energetyczny Tornister
Suwałki, 25 sierpnia 2016 r.
Po raz czwarty 25 sierpnia 2016 r. PGE Dystrybucja S.A. Oddział Białystok w obecności Prezydenta Miasta Suwałk przekazała tornistry z artykułami szkolnymi 54 tegorocznym uczniom klas pierwszych szkół podstawowych z 50 suwalskich rodzin.
wiecej   
 
 

Spotkania grupy wsparcia


Suwałki, 24 sierpnia 2016 r.
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Suwałkach informuje, iż we wrześniu 2016 r., październiku 2016 r. i listopadzie 2016 r. odbędą się spotkania grupy wsparcia dla podopiecznych pieczy zastępczej będących w procesie usamodzielniania.
wiecej   
 
 

Pogrzeb Dzieci Zmarłych Przed Urodzeniem


Pogrzeb Dzieci Zmarłych Przed Urodzeniem
Suwałki, 1 lipca 2016 r.
W dniu 1 lipca 2016 r. odbył się po raz drugi w Suwałkach Pogrzeb Siedemnaściorga Dzieci Zmarłych Przed Urodzeniem. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą odprawioną w Kościele p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Suwałkach – Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, po czym dalsze uroczystości pogrzebowe odbyły się na Cmentarzu Parafialnym przy ul. Bakałarzewskiej w Suwałkach. Pochowano dzieci, które zmarły na skutek poronień lub innych tragicznych okoliczności i bezimiennie były pozostawione w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym im. L.Rydygiera w Suwałkach.
Uroczystość możliwa jest dzięki uregulowaniu kwestii związanej ze sprawieniem pogrzebu dziecka martwo urodzonego  przez Prezydenta Miasta Suwałk.
Miasto Suwałki na koszt własny dokonuje pochówku dzieci zmarłych przed narodzeniem 4 razy w roku.
 
wiecej   
 
 

XIV Podlaskie Dni Rodziny


XIV Podlaskie Dni Rodziny
Suwałki, 01 lipca 2016 r.
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej Środowiskowy Dom Samopomocy i Stowarzyszenie  Integracji Społecznej „Alternatywa” w Suwałkach, zorganizowało w dniu 30.06.2016 roku festyn rodzinny z okazji XIV edycji Podlaskich Dni Rodziny. W festynie uczestniczyło ponad 150 osób z ośrodków wsparcia z naszego województwa i woj. Warmińsko-Mazurskiego. Program imprezy był bardzo bogaty. Wystąpili aktorzy teatru z Krakowa. Suwalska Grupa Airsoftowa zorganizowała strzelnicę, chętni mogli uczyć się strzelania i zobaczyć prawdziwą broń. Zainteresowanie było ogromne, wystrzelono ponad 12000 naboi. Uczestnicy mieli możliwość przejażdżki motocyklami z Klubem Motocyklowym „Niedźwiedzie Północy”. Odbył się pokaz tańca zumby, oraz wiele gier i konkursów. Do tańca zagrzewał Jacek z zespołu KEYS i Dj. „Słoma” Mariusz Słomiński. Wszystkim przygotowano smaczny poczęstunek.
wiecej   
 
 

Piknik rodzinny - 2016


Piknik rodzinny - 2016
Suwałki, 29 czerwca 2016 r.
W dniu 25 czerwca 2016 r. na terenie Ogrodów Działkowych im. Marii Konopnickiej  Suwałkach odbył się Piknik Rodzinny, w którym uczestniczyły dzieci z rodzin zastępczych oraz ich opiekunowie. Spędziliśmy czas w atmosferze wesołej zabawy. Nie zabrakło konkursów, w które zaangażowane były całe rodziny, a wszyscy uczestnicy  zostali obdarowani słodyczami i  upominkami.
Za wsparcie inicjatywy składamy serdeczne podziękowania wszystkim sponsorom  Miasta Suwałki:
 •     Prezesowi Ogrodów Działkowych im. Marii Konopnickiej w Suwałkach,
 •     Przedsiębiorstwu Produkcyjno- Handlowemu „ Cymes” Adam Ołów,
 •     GASTRONOMIA - Michał Syryca”,
 •     Przedsiębiorstwo Wodno- Kanalizacyjne  Spółka z.o.o,
 •     PHU „BJANEX” Export- Import Jerzy Bylak,
 •     Księgarni “Kruk”,
 •     MIDI CENTRUM”,
 •     Szulc-Trading M. Szulc,
 •     Café Matrix Usługi Internetowe,
 •     Zakład Ogólnobudowlany Andrzej Sitkowski,
 •     Salon Urody “ MADAME” Adrianna Szczęsna,
 •     Hydrom Technika Grzewcza I Sanitarna s.c.  Ewa Nartowicz I Tomasz Milewski.

wiecej   
 
 

Zasady postępowania w czasie upałów


Suwałki, 28 czerwca 2016 r.
Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Białymstoku przygotował animację, która w przystepnej formie pozwoli przyswoić wiedzę o zagrożeniach zwiazanych z upałami.
wiecej   
 
 

Szkolimy rodziny zastepcze


Suwałki, 7 czerwca 2016 r.
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Suwałkach informuje, iż od września do grudnia 2016 r. organizuje cykl spotkań szkoleniowych dla rodzin zastępczych z terenu miasta Suwałki.
wiecej   
 
 

I Przegląd Pieśni Religijnych


I Przegląd Pieśni Religijnych
Suwałki, 24 maja 2016 r.
I Przegląd Pieśni Religijnych „ Królowej Anielskiej Śpiewajmy” odbył się 23.05.2016  w Kościele  pod wezwaniem Błogosławionej Anieli Salawy.
Udział wzięło sześć ośrodków , miedzy innymi Środowiskowy Dom Samopomocy  w Suwałkach.

wiecej   
 
 

Rodzina zastępcza + Rodzina 500+


Rodzina zastępcza + Rodzina 500+
Suwałki, 17 maja 2016 r.
Rodzina zastępcza +, Rodzina 500+ to główne tematy zorganizowanej dnia 17.05.2016 roku w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Suwałkach konferencji prasowej.
 
Szczególna uwaga została poświęcona problemowi zapewnienia pieczy zastępczej dzieciom, które, z różnych względów,  nie są objęci opieką przez naturalnych rodziców. Rodzina jest najlepszym środowiskiem do wychowywania i rozwoju dzieci. Opiekę taką chcemy zapewnić wszystkim dzieciom z Suwałk. Niestety od kilku miesięcy spada liczba kandydatów do pełnienia funkcji rodziny zastępczej zawodowej lub niezawodowej. Obecny na konferencji dyrektor MOPS Leszek Lewoc przedstawił zakres świadczeń oraz formy wsparcia,  które może otrzymać osoba/ osoby, decydujące się na pełnienie roli rodziny zastępczej.
 
Do zgłaszania się osób zainteresowanych pełnieniem tej funkcji zapraszała Alicja Kosińska – kierownik Działu Pieczy Zastępczej MOPS. Chętni mogą się zgłaszać osobiście lub telefonicznie, dzwoniąc na nr 87 5652895.
 
Pani Maria Kowalewska – kierownik Działu Świadczeń Rodzinnych przedstawiła stan realizacji Programu „Rodzina 500Plus”. Działania w tym zakresie przebiegają bez zakłóceń. Wnioski są rozpatrywane na bieżąco. Po spełnieniu wszystkich wymogów formalnych podejmowane są decyzje i następuje wypłata świadczeń.
 
Dodatkowe informacje znajdą Państwo w artykułach prasowych, audycjach radiowych
i telewizyjnych, które powstały po konferencji.

Serdecznie dziękujemy przedstawicielom redakcji mediów lokalnych i regionalnych, którzy zechcieli przyjąć nasze zaproszenie, uczestniczyć w konferencji by potem informować mieszkańców naszego miasta o problematyce związanej z realizacją polityki społecznej.
 
wiecej   
 
 

Konferencja prasowa


Suwałki, 16 maja 2016 r.
Dyrektor Miejskiego  Ośrodka Pomocy Społecznej w Suwałkach serdecznie zaprasza przedstawicieli redakcji mediów na konferencję prasową, która odbędzie się dnia 17 maja 2016 roku o godzinie 10.00 w siedzibie MOPS, ul. 23 Października 20 (sala 21, I piętro).
czytaj całość (pdf, 385 kB)
wiecej   
 
 

Zostań rodzicem zastepczym


Suwałki, 16 maja 2016 r.
ZOSTAŃ RODZICEM ZASTĘPCZYM
Stwórz potrzebującym dzieciom ciepły i bezpieczny dom.
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Suwałkach poszukuje kandydatów do pełnienia funkcji rodziny zastępczej niezawodowej i zawodowej.
czytaj całość (pdf, 511 kB)
wiecej   
 
 

Dzień z Marią Konopnicką


Dzień z Marią Konopnicką
Suwałki, 12 maja 2016 r.
Grupa nieformalna działająca w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Suwałkach we współpracy ze  Stowarzyszeniem Integracji Społecznej „ALTERNATYWA” w Suwałkach zaprasza dzieci w wieku 8-12 lat wychowujące się w rodzinach objętych asystą rodzinną na "Dzień z Marią Konopnicką”
wiecej   
 
 

Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną


Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną
Suwałki, 29 kwietnia 2016 r.
29 kwietnia odbyły się w Suwałkach obchody Światowego Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. W akcję włączyły się różne instytucje i organizacje wspierające udział tych osób w życiu społecznym. W obchodach aktywnie uczestniczyli podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy oraz pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Suwałkach wraz z dyrektorem Leszkiem Lewocem.
Uroczystość rozpoczęła się w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Suwałkach, skąd zgromadzeni przemaszerowali ulicami Suwałk. Mimo niesprzyjającej aury, pogoda ducha nie opuszczała uczestników.
Napis na jednym z plakatów głosił: „Potrzebujemy wsparcia nie wyręczenia”. Ten apel osób niepełnosprawnych intelektualnie coraz mocniej dociera do naszego społeczeństwa. Postarajmy się, aby za akceptacją  podążyły konkretne działania.

wiecej   
 
 

Pogrzeb Dzieci Zmarłych Przed Urodzeniem


Pogrzeb Dzieci Zmarłych Przed Urodzeniem
Suwałki, 4 kwietnia 2016 r.
Dnia 4 kwietnia odbył się, po raz pierwszy w Suwałkach, pogrzeb Dzieci Zmarłych Przed Urodzeniem. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą odprawioną w parafii p.w. Św. Aleksandra. Następnie na cmentarzu parafialnym przy ul. Bakałarzewskiej pochowano w jednej mogile czternaścioro dzieci, które zmarły na skutek poronień lub innych tragicznych okoliczności i bezimiennie były pozostawione w Szpitalu Wojewódzkim w Suwałkach.
Marek Jurek, poseł Parlamentu Europejskiego, w liście skierowanym z okazji uroczystości pogrzebowej napisał: „o wiele łatwiej deklarować szacunek dla człowieczeństwa nienarodzonego dziecka – niż okazać go czynem”. W Suwałkach, dzięki zaangażowaniu wielu ludzi dobrej woli i uregulowaniu tej sprawy przez władze naszego miasta stało się możliwe pełne uszanowanie godności nienarodzonego dziecka. Poseł skierował również szczególne słowa podziękowania dla pana Leszka Lewoca dyrektora MOPS w Suwałkach i Krzysztofa Chańko z Białegostoku, którzy jeszcze przed podjęciem suwalskiej inicjatywy doprowadzili do godnego pochówku dwustu trzydziestu czterech dzieci w Białymstoku. Pierwszy taki pogrzeb odbył się w Białymstoku w 2009 roku.
Po zakończeniu uroczystości pogrzebowej w Suwałkach zawiązała się grupa inicjatywna na rzecz budowy na suwalskim cmentarzu pomnika Dzieci Zmarłych Przed Narodzeniem.
Zgodnie z Zarządzeniem Prezydenta Suwałk z 16 marca 2016 roku, miasto na koszt własny dokonuje pogrzebów dzieci zmarłych przed narodzeniem, a organizacją pochówku zajmuje się Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Suwałkach. Pogrzeby takie będą organizowane 4 razy w roku.

wiecej   
 
 

Życzenia Wielkanocne


Świeta
Z okazji nadchodzących Świąt Wielkanocnych życzymy Państwu zdrowych, radosnych oraz spokojnych Świąt.
Niech ten świąteczny okres będzie okazją do miłych spotkań w gronie rodziny, najbliższych znajomych oraz przyjaciół, a Zmartwychwstanie Pana Jezusa niech motywuje do realizacji swoich marzeń, odwagi, optymizmu i wytrwałości.
Życzymy również, by świąteczna atmosfera wypełniała na długo Państwa serca i inspirowała do pomagania słabszym.
 
Dyrekcja i pracownicy
Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Suwałkach
wiecej   
 
 

Dodatek wychowawczy na dzieci w pieczy zastępczej - obowiązuje od 1 kwietnia 2016 r.


Suwałki, 11 marca 2016 r.
Ważne informacje na temat dodatku wychowawczego na dzieci w pieczy zastępczej
wiecej   
 
 

Świadczenie wychowawcze – obowiązuje od 1 kwietnia 2016 r.


Suwałki, 10 marca 2016 r.
Ważne informacje na temat programu 500+
wiecej   
 
 

Roczne stypendium Stowarzyszenia SPES


Roczne stypendium Stowarzyszenia SPES
Suwałki, 11 luty 2016 r.
Rodziny znajdujące się w trudnej sytuacji finansowej, opiekujące się dziećmi w ciężkim stanie klinicznym, mogą ubiegać się o roczne stypendium Stowarzyszenia SPES.

Nabór wniosków trwa do 20 marca br. Szczegółowe informacje znajdują się w załączonych materiałach oraz na stronie: www.dla-dzieci.spes.org.pl

Wnioski przyjmowane są wyłącznie w postaci elektronicznej, do dostępnej przez stronę www.spes.org.pl/stypendia bazy danych.
czytaj więcej (pdf, 122 kB)
wiecej   
 
 
 
 

Bieżące informacje

Aktualności
Przetargi i zapytania ofertowe
Nabór pracowników
Zamówienia Publiczne
 

Pomoc społeczna

zasiłki i pomoc w naturze
pomoc w usługach
opieka nad dzieckiem i rodziną
pomoc instytucjonalna
poradnictwo specjalistyczne
  Inne świadczenia
dodatek energetyczny
dodatek mieszkaniowy
 

Świadczenia rodzinne

świadczenia rodzinne
świadczenia opiekuńcze
fundusz alimentacyjny
Wsparcie kobiet w ciąży i rodzin
 

Osoby niepełnosprawne

orzecznictwo
rehabilitacja społeczna
rehabilitacja zawodowa
Program Aktywny Samorząd 2019
 

Przemoc w rodzinie

Dział Pomocy Kryzysowej
Pomoc specjalistyczna
Przeciwdziałanie Handlowi Ludźmi
Analiza zjawiska przemocy na terenie miasta Suwałk
Program korekcyjno-edukacyjny
Regulamin Prac Zespołu Interdyscyplinarnego ds Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie
Organizacje/ instytucje, które realizują oferty dla osób stosujących przemoc w rodzinie
 

Ośrodki wsparcia

Środowiskowy Dom Samopomocy
Mieszkania Chronione
 

Interesanci

Druki do pobrania
Druki pomoc społeczna
 

Współpraca

współpraca lokalna
współpraca zagraniczna
przydatne linki
  Za Życiem
Wsparcie dla kobiet w ciąży i ich rodzin
Uchwała o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin Za Życiem
  Projekt "Rodzina Zastępcza"
Informacja o projekcie
  Piecza zastępcza
Organizator rodzinnej pieczy
Rodzinna piecza zastępcza
Usamodzielnienie wychowanków
Szkolenia
© 2019 MOPR Suwałki
 
Tworzenie stron internetowych