Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie
ul. Filipowska 20
16-400 Suwałki
(sekretariat) +48 87 562 8970
(fax) +48 87 562 8971
Godziny pracy: Pn-Pt 7:30 - 15:30
Dział Świadczeń Rodzinnych i
Dział Pomocy Środowiskowej:
każdy poniedziałek 7:30 - 17:00
Konto w Banku PEKAO:
33124052111111000049198788
 

Nasz MOPR

Strona główna
Położenie
Organizacja
Kontakt
Strategia
Programy
Nieodpłatna pomoc prawna
Ochrona danych osobowych
Projekty
Sprawozdawczość
XXV Konferencja FORUM
Anioł Dobroci
500+
300+
Biuletyn Informacji Publicznej - przejscie do serwisu zawnętrznego w nowym oknie przeglądarki
Elektroniczna Skrzynka Podawcza - przejście do serwisu zewnętrznego w  nowym oknie przeglądarki
Strona Ośrodka w projekcie EQUAL - przejście do serwisu zewnętrznego w  nowym oknie przeglądarki
ElektronicznStrona projektu od bierności do aktywności - przejście do serwisu zewnętrznego w  nowym oknie przeglądarki
RZ
Modelowy program opieki zdrowotnej walki z osteoporozą
 
STRONA GŁÓWNA
 
 
AKTUALNE
 
 
KONTAKT
 
 
MAPA STRONY
 
 

Aktualności


Szkolimy rodziny zastępcze


Suwałki, 19 października 2017 r.
 
W ramach podnoszenia kwalifikacji rodzin zastępczych Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Suwałkach organizuje spotkanie szkoleniowe dla rodzin zastępczych z terenu miasta Suwałki na temat:
„Prawidłowe relacje w kontaktach z rodzicami biologicznymi dzieci umieszczonych w rodzinach zastępczych” – na spotkaniu  zostaną omówione działania sprzyjające tworzeniu się prawidłowych relacji w kontaktach z rodzicami biologicznymi.
Termin szkolenia: 23.10.2017 r., godz. 15.30, sala nr 21 tut. Ośrodka.
wiecej   
 
 

Zima 2017/2018


zima
 
wiecej   
 
 

Niezwykła lekcja historii


Niezwykła lekcja historii
Suwałki, 6 października 2017 r.
 
W dniu 6 października 2017r. w Suwalskim Ośrodku Kultury uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy wzięli udział w projekcji filmu dokumentalnego o jednym z legendarnych dowódców Powstania Warszawskiego, ppłk.  Janie Mazurkiewiczu ps. Radosław – w tytułowej roli Ireneusz Czop, znany m.in. z „Pokłosia”.
Film oparto na autentycznych relacjach ostatnich żyjących żołnierzy Zgrupowania Radosław. Po filmie odbyła się bardzo ciekawa dyskusja z reżyserem filmu Panią Małgorzatą Bramą, producentką oraz przedstawicielem Instytutu Pamięci Narodowej. Dzięki organizatorom otrzymaliśmy własną kopię filmu, którą będziemy mogli wykorzystać w naszym ośrodku.Poniżej zamieszczamy link do zapowiedzi filmu.
https://www.youtube.com/watch?v=pjjQozPOcek&feature=youtu.be
wiecej   
 
 

Integracyjne Zawody Zrzeszenia LZS


Integracyjne Zawody Zrzeszenia LZS
Suwałki, 27 września 2017 r.
 
20 września 2017 roku na stadionie Ośrodka Sportu i Rekreacji w Suwałkach odbyły się zawody lekkoatletyczne, w których wzięli udział uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy. Wystartowali w Integracyjnych Zawodach Zrzeszenia LZS w lekkiej atletyce i zdobyli 10 medali. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
wiecej   
 
 

Konferencja prasowa


Konferencja prasowa
Suwałki, 25 września 2017 r.
 
W dniu dzisiejszym w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie odbyła się konferencja prasowa. Głównym tematem było podsumowanie dotychczasowo okresu realizacji Programu 500+ na nowych zasadach oraz przedstawienie stanu realizacji projektu pt. „Życie po życiu w przemocy”.
W wyniku intensywnie prowadzonej kampanii informacyjnej do MOPR w sierpniu br. wpłynęła większość z ogólnie szacowanej liczby wniosków o ustalenie prawa do świadczeni wychowawczego na nowy okres świadczeniowy. Były to 3 883 wnioski. Do 22 września wpłynęło kolejnych 448 wniosków, co stanowi łączną ilość  4 331. Wnioski są przyjmowane nadal, ale ze znacznie mniejszym natężeniem. Ostateczny termin na złożenie wniosków upływa z końcem października br. Jednakże warto się pospieszyć, jeśli rodzina nie chce mieć dłuższej przerwy w wypłacie świadczeń. Ostateczny termin upływa 31 października 2017 roku. Ustalenie prawa do świadczenia i jego wypłata w takim przypadku może nastąpić do 31 grudnia 2017 r. z wyrównaniem za 2 miesiące.
Równolegle do procesu przyjmowania wniosków prowadzona jest ich weryfikacja. Do 22 września rozpatrzonych zostało 48% ogółu spraw (z informacji Wojewody Podlaskiego wynika, że średnia załatwionych spraw w województwie to 26 %). Wydano 2021 decyzji w sprawie przyznania świadczeń.
Przypominamy, iż osoby korzystające ze świadczeń z Programu 500+, zgodnie z nowymi zasadami, są zobowiązane do zgłaszania zmian w sytuacji rodziny, szczególnie w zakresie uzyskiwanego dochodu, czy zmiany pracodawcy. W takich sytuacjach następuje bieżąca weryfikacja uprawnień do świadczenia. Pozwala to uniknąć sytuacji nienależnego pobierania świadczeń i konieczności ich zwrotu w następnym okresie ustalania prawa do pobierania świadczeń.
Projekt „Życie po życiu w przemocy” jest realizowany od lipca 2017 r. i potrwa do końca roku. Skierowany jest do ponad 200 osób dorosłych i dzieci doświadczających lub zagrożonych przemocą
w rodzinie. W ramach projektu w okresie letnim odbyły się wyjazdowe warsztaty dla dzieci w wieku od 8 -12 lat. Prowadzona jest grupa wsparcia dla osób dorosłych oraz bezpłatne poradnictwo prawne i psychologiczne. Opiekunowie dzieci mogą uczestniczyć w warsztatach „Szkoła dla rodziców”. W ramach projektu realizowany jest również cykl warsztatów superwizyjnych dla osób zaangażowanych w pomoc rodzinom doświadczającym przemocy.
wiecej   
 
 

Pogrzeb Dzieci Zmarłych Przed Narodzeniem


Pogrzeb Dzieci Zmarłych Przed Narodzeniem
Suwałki, 22 września 2017 r.
 
W dniu 22 września 2017 r. odbył się pogrzeb Dzieci Zmarłych Przed Narodzeniem.  Msza Święta Pogrzebowa została odprawiona w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Suwałkach (Kościół p.w. Najświętszego Serca Jezusowego) o godz. 15:00, po czym ciała  21 dzieci  zostało złożonych   na cmentarzu parafialnym przy ul.  Bakałarzewskiej – w kwaterze  do tego przeznaczonej.
Suwałki są jednym z nielicznych miast w Polsce, które  mają uregulowaną kwestię związaną ze sprawieniem pogrzebu dziecka martwo urodzonego.  Miasto  na koszt własny dokonuje pochówku dzieci zmarłych przed narodzeniem 4 razy w roku. Nie chodzi tu tylko i wyłącznie o pokrycie kosztów czy obsługę pogrzebu. a inicjatywą Prezydenta Miasta Suwałk kryje się odpowiedzialność za drugiego człowieka, poszanowanie godności od chwili poczęcia do naturalnej śmierci oraz wrażliwość na problemy małżeństw i rodzin.
Uroczystość zorganizowano po raz siódmy. Dzięki szlachetnemu przedsięwzięciu dotychczas złożono do grobu ciała 165 dzieci, którym nie przyszło się narodzić.
wiecej   
 
 

Szkolenie PRIDE – RODZINNA OPIEKA ZASTĘPCZA


Suwałki, 14 września 2017 r.
 
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Suwałkach informuje, że dnia 15.09.2017 r. o godz. 16.30 w siedzibie tut. Ośrodka, sala nr 21 rozpocznie się kolejne szkolenie dla kandydatów do pełnienia funkcji niezawodowej rodziny zastępczej wg Programu PRIDE - Rodzinna Opieka Zastępcza.
wiecej   
 
 

SZKOLIMY RODZINY ZASTĘPCZE


Suwałki, 14 września 2017 r.
 
„Wychowywać to kochać i wymagać”

W ramach podnoszenia kwalifikacji rodzin zastępczych Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Suwałkach informuje, że dnia 14.09.2017 r. o godz. 16.00 w sali nr 21 tut. Ośrodka odbędą się dla nowo utworzonych rodzin zastępczych spokrewnionych warsztaty umiejętności wychowawczych w oparciu o program „Szkoła dla Rodziców i Wychowawców cz.1”.
wiecej   
 
 

Pogrzeb Dzieci Zmarłych Przed Narodzeniem


Suwałki, 13 września 2017 r.
 
Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Suwałkach zaprasza w dniu 22 września 2017 r. na pogrzeb Dzieci Zmarłych Przed Narodzeniem. Msza Święta Pogrzebowa zostanie odprawiona w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Suwałkach (Kościół p.w. Najświętszego Serca Jezusowego) o godz. 15:00, po czym ciała do grobu zostaną złożone na cmentarzu parafialnym przy ul. Bakałarzewskiej – w kwaterze do tego przeznaczonej.
Suwałki są jednym z nielicznych miast w Polsce, które  mają uregulowaną kwestię związaną ze sprawieniem pogrzebu dziecka martwo urodzonego. Miasto na koszt własny dokonuje pochówku dzieci zmarłych przed narodzeniem 4 razy w roku. Nie chodzi tu tylko i wyłącznie o pokrycie kosztów czy obsługę pogrzebu. Za inicjatywą Prezydenta Miasta Suwałk kryje się odpowiedzialność za drugiego człowieka, poszanowanie godności od chwili poczęcia do naturalnej śmierci oraz wrażliwość na problemy małżeństw i rodzin.
Uroczystość organizowana jest po raz siódmy. Dzięki szlachetnemu przedsięwzięciu dotychczas złożono do grobu ciała 144 dzieci, którym nie przyszło się narodzić.
wiecej   
 
 

Akcja "TORNISTER"


Akcja
Suwałki, 31 sierpnia 2017 r.
 
W związku z nowym rokiem szkolnym 31 sierpnia 2017r. w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Suwałkach przedstawiciele Grupy AVIVA uroczyście wręczyli plecaki wraz z wyposażeniem dla 40 dzieci z rodzin pozostających w zainteresowaniu Ośrodka. Są to plecaki marzeń zgodne z oczekiwaniami zawartymi w listach i rysunkach dzieci przekazanych do sponsorów.
Jest to akcja zorganizowana po raz drugi przez pracowników Grupy AVIVA jako wsparcie MOPR – laureata 3 edycji konkursu "To dla mnie ważne".
W imieniu Rodziców i Dzieci dziękujemy za okazane serce.
wiecej   
 
 

Charytatywny koncert organowy


Charytatywny koncert organowy
Suwałki, 29 sierpnia 2017 r.
 
Dnia 27 sierpnia 2017 roku w kościele p.w. św. Apostołów Piotra i Pawła w Suwałkach odbył się koncert organowy w wykonaniu Magdaleny Lewoc, utalentowanej Suwalczanki, laureatki wielu konkursów organowych, stypendystki Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałka Województwa Podlaskiego.
Podczas koncertu prowadzona była zbiórka pieniężna na rzecz Towarzystwa im. Świętego Brata Alberta, Koło w Suwałkach. Dzięki ofiarności uczestników zgromadzona została kwota w wysokości 800 złotych. Pieniądze zostały przekazane na konto Towarzystwa z przeznaczeniem na organizację wigilii dla osób bezdomnych w 2017 roku.
Koncert został zorganizowany przez Stowarzyszenie Integracji Społecznej „Alternatywa” w Suwałkach oraz Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Suwałkach. Honorowy Patronat objął Prezydent Suwałk.
Koncert był jednym z wydarzeń organizowanych w Suwałkach dla uczenia Roku Świętego Brata Alberta. Postać Adama Chmielowskiego (późniejszego Brata Alberta) – wybitnego malarza i patrioty, który poświęcił swe życie i karierę artystyczną dla służby najuboższym, godna jest przywoływania do naszej świadomości jako wzór człowieczeństwa. Świadectwo Jego życia uczy pokory i wrażliwości na potrzeby każdego człowieka, szczególnie tego dotkniętego nieszczęściem, biedą czy niedostatkiem. 
Wigilia dla osób bezdomnych zorganizowana w Suwałkach wpisuje się w misję i przesłanie, które pozostawił potomnych Święty Brat Albert.
 
Linki:
 
wiecej   
 
 

Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa 2014-2020 Podprogram 2017


Suwałki, 29 sierpnia 2017 r.
 
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Suwałkach informuje, że  przystąpił do realizacji Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020 Podprogram 2017 współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym (FEAD).
wiecej   
 
 

98 rocznica wyzwolenia Suwałk


98 rocznica wyzwolenia Suwałk
Suwałki, 25 sierpnia 2017 r.
 
Uczestnicy oraz pracownicy Środowiskowego Domu Samopomocy wzięli udział w uroczystościach związanych z 98 rocznicą wyzwolenia Suwałk, które odbyły się pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz pomnikiem Polskiej Organizacji Wojskowej.
Zapraszamy do obejrzenia relacji  na stronie Radia 5: https://radio5.com.pl/swietowali-wyzwolenie/
wiecej   
 
 

Zmiana godzin pracy


Suwałki, 22 sierpnia 2017 r.
 
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Suwałkach informuje, że od 23 sierpnia 2017 r. wnioski o świadczenia rodzinne, świadczenia wychowawcze (500+) oraz fundusz alimentacyjny przyjmowane będą w następujących godzinach:
Poniedziałki
8.00 - 13.00 oraz 15.30 - 17.00
Wtorek- Piątek
8.00 - 13.00
wiecej   
 
 

Charytatywny koncert organowy


Suwałki, 21 sierpnia 2017 r.
 
Stowarzyszenie Integracji Społecznej "Alternatywa" oraz Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Suwałkach zapraszają na charytatywny koncert organowy w wykonaniu Magdaleny Lewoc w niedzielę 27 sierpnia 2017 r o godz. 19.00 w kościele p.w. św. Apostołów Piotra i Pawła.
Koncert jest jednym z wydarzeń Roku Adama Chmielowskiego - Świętego Brata Alberta, powstańca styczniowego, uzdolnionego artysty, który poświęcił swe życie służbie ubogim.
Podczas koncertu przeprowadzona zostanie zbiórka pieniędzy na rzecz Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta, Koło w Suwałkach.
Serdecznie zapraszamy.

zaproszenie
plakat
wiecej   
 
 

ROK ŚWIĘTEGO BRATA ALBERTA - SZTANDAR MOPR


Suwałki, 8 sierpnia 2017 r.
 
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Suwałkach uprzejmie informuje, iż z okazji  ustanowionego przez Sejm RP oraz Konferencję Episkopatu Polski, Roku Świętego Brata Alberta 2017, podjął inicjatywę nadania naszej jednostce sztandaru z wizerunkiem Świętego i jego przesłaniem: „Powinno się być dobrym jak chleb”. Uroczystość odbędzie się 25 listopada 2017 roku.  

czytaj więcej
wiecej   
 
 

Jak wypełnić wniosek na świadczenia rodzinne?


Suwalki, 1 sierpnia 2017 r.
 


wzór wniosku na zasiłki rodzinne (plik pdf 12,4 MB)
wzór wniosku na specjalny zasiłek opiekuńczy (plik pdf 6,67 MB)
wiecej   
 
 

Jak wypełnić wniosek na świadczenie wychowawcze (500+)?


Suwalki, 1 sierpnia 2017 r.
 

wzór wniosku na 500+ (plik pdf 6,26 MB)
wiecej   
 
 

Ogród prowadzony przez uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy.


Ogród prowadzony przez uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy.
Suwalki, 31 lipca 2017 r.
 
Ogród prowadzony przez uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy.
wiecej   
 
 

73 rocznica Powstania Warszawskiego


73 rocznica Powstania Warszawskiego
Suwalki, 28 lipca 2017 r.
 
W dniu 1 sierpnia 1944r. rozpoczęły się walki zbrojne przeciw okupującym Warszawę Niemcom. Powstanie trwało do 3 października 1944r. i pochłonęło wiele tysięcy ofiar. Uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy przygotowali tablicę upamiętniającą bohaterskie walki o niepodległość naszej Ojczyzny. Wykorzystane materiały pochodzą z Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie, które odwiedziliśmy w ubiegłym roku.
wiecej   
 
 

VII Zawody Zręcznościowe


VII Zawody Zręcznościowe
Suwalki, 28 lipca 2017 r.
 
27 lipca 2017r. na placu MOPR odbyły się Zawody Zręcznościowe, w których wystartowali uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy oraz dzieci z Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej w Suwałkach. Serdecznie dziękujemy wszystkim zawodnikom za udział i życzymy samych sukcesów w dalszym rozwijaniu sprawności fizycznej.
 
wiecej   
 
 

Konferencja prasowa o zmianach w systemie wsparcia rodzin


Suwalki, 25 lipca 2017 r.
 
Dnia 21 lipca 2017r. w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Suwałkach odbyła się kolejna konferencja prasowa. Celem spotkania z mediami było przede wszystkim rozpropagowanie informacji o zmianach w systemie wsparcia rodzin, które wejdą w życie od dnia 1 sierpnia 2017r., głównie w zakresie świadczeń rodzinnych, świadczeń wychowawczych (500+) oraz korzystania z funduszu alimentacyjnego.
Omówione zostały również bieżące sprawy w MOPR w Suwałkach, w tym inicjatywa ufundowania sztandaru Miejskiemu Ośrodkowi Pomocy Rodzinie w Suwałkach z wizerunkiem św. Brata Alberta.
Podczas spotkania z dziennikarzami Informacji udzielali: Leszek Lewoc – dyrektor MOPR w Suwałkach oraz Maria Kowalewska – kierownik Działu Świadczeń Rodzinnych w MOPR w Suwałkach.
Dziękujemy obecnym na spotkaniu przedstawicielom mediów za włączenie się w proces informowania społeczeństwa o działaniach MOPR w Suwałkach i przekazywania ważnych informacji, istotnych dla znacznej części mieszkańców Suwałk.
 
wiecej   
 
 

Wnioski na nowy okres zasiłkowy


Suwałki, 24 lipca 2017 r.
 
Informujemy, że wnioski o ustalenie prawa do świadczeń rodzinnych, świadczeń wychowawczych i funduszu alimentacyjnego na nowy okres zasiłkowy w wersji papierowej będą dostępne w siedzibie tut. Ośrodka od 31 lipca b.r.
Aktualnie można je pobrać ze strony internetowej Ośrodka w zakładce Interesanci - druki do pobrania.
W celu usprawnienia procesu przyjmowania wniosków sugerujemy, żeby osoby ubiegające się o w/w świadczenia, wnioski składały w jednym terminie.
Jednocześnie informujemy, że od 1 sierpnia b.r. ulegają również zmianie wnioski na trwający okres zasiłkowy. Wnioski te są dostępne w MOPR Suwałki, ul. Filipowska 20.
wiecej   
 
 

Program korekcyjno - edukacyjny dla sprawców przemocy w rodzinie


Program korekcyjno - edukacyjny dla sprawców przemocy  w rodzinie
Suwalki, 7 lipca 2017 r.
 ZATRZYMAJ   
  PRZEMOC  
  ZGŁOŚ SIĘ O
 
   POMOC
wiecej   
 
 

Piknik rodzinny


Piknik rodzinny
Suwalki, 7 lipca 2017 r.
 
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie Środowiskowy Dom Samopomocy po raz kolejny organizował obchody XV edycji Podlaskich Dni Rodziny pod hasłem „Rodzina łączy pokolenia”.
W dniu 5.07.2017r. został zorganizowany piknik rodzinny, który odbył się na dziedzińcu ŚDS. W pikniku wzięło udział ponad 200 osób. W programie były występy zespołów muzycznych, konkursy, zawody sportowe. Można był skorzystać z porad psychologa, prawnika, pielęgniarki i pracownika socjalnego. Wszyscy bawili się doskonale. 
wiecej   
 
 

Świadczenie wychowawcze


Suwalki, 4 lipca 2017 r.
 
Komunikat dotyczący wniosków o ustalenie prawa
do świadczeń rodzinnych, świadczeń wychowawczych (500+) oraz funduszu alimentacyjnego
Z uwagi na zmiany prawne zawarte w procedowanym projekcie ustawy o zmianie niektórych ustaw związanych z systemem wsparcia rodzin, które wejdą w życie od dnia 1 sierpnia 2017 r. informujemy, że ulegną zmianie wzory  wniosków o ustalenie prawa do świadczeń rodzinnych, świadczeń wychowawczych (500+) oraz funduszu alimentacyjnego (zarówno na trwający jak i nowy okres zasiłkowy).
W związku z powyższym wnioski o ustalenie prawa do wyżej wymienionych świadczeń będą dostępne w pierwszych dniach sierpnia br. w siedzibie tutejszego Ośrodka oraz na stronie internetowej w zakładce Interesanci - druki do pobrania.
 
W celu usprawnienia procesu przyjmowania wniosków sugerujemy żeby osoby ubiegające się o w/w świadczenia, wnioski składały w jednym terminie.

wiecej   
 
 

XV Integracyjny Bieg Uliczny w DPS „Kalina”


XV Integracyjny Bieg Uliczny w DPS „Kalina”
Suwalki, 28 czerwca 2017 r.
 
Osiągnięcia uczestników ŚDS w XV Integracyjnym Biegu Ulicznym w DPS „Kalina”, który odbył się w dniu 20.06.2017 r.

1. Sylwia Pułtorak – I miejsce (w kategorii wózków)
2. Żaneta Waszkiewicz – II miejsce
3. Karol Grajewski-Gagła – V miejsce
4. Mariusz Wiszniewski – w pierwszej 20.

W zawodach wystartowało ok. 200 biegaczy, mieszkańców domów pomocy społecznej, uczestników warsztatów terapii zajęciowej, środowiskowych domów samopomocy z terenu północno-wschodniej Polski i Litwy oraz dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 7 oraz Szkoły Podstawowej nr 6 w Suwałkach. Zawodnicy wystartowali w sześciu kategoriach, ze względu na wiek, płeć oraz sposób poruszania się.
Organizatorzy zapewnili wszystkim zawodnikom i kibicom poczęstunek oraz wspólną zabawę integracyjną.
wiecej   
 
 

Pogrzeb Dzieci Zmarłych Przed Narodzeniem


Pogrzeb Dzieci Zmarłych Przed Narodzeniem
Suwalki, 23 czerwca 2017 r.
 
W dniu 23 czerwca 2017 r. odbył się pogrzeb Dzieci Zmarłych Przed Narodzeniem.  Msza Święta Pogrzebowa została odprawiona w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Suwałkach (Kościół p.w. Najświętszego Serca Jezusowego) o godz. 15:00, po czym ciała  19 dzieci  zostało złożonych   na cmentarzu parafialnym przy ul.  Bakałarzewskiej – w kwaterze  do tego przeznaczonej.
Suwałki są jednym z nielicznych miast w Polsce, które  mają uregulowaną kwestię związaną ze sprawieniem pogrzebu dziecka martwo urodzonego.  Miasto  na koszt własny dokonuje pochówku dzieci zmarłych przed narodzeniem 4 razy w roku. Nie chodzi tu tylko i wyłącznie o pokrycie kosztów czy obsługę pogrzebu. Za inicjatywą Prezydenta Miasta Suwałk kryje się odpowiedzialność za drugiego człowieka, poszanowanie godności od chwili poczęcia do naturalnej śmierci oraz wrażliwość na problemy małżeństw i rodzin.
Uroczystość zorganizowano po raz szósty. Dzięki szlachetnemu przedsięwzięciu dotychczas złożono do grobu ciała 144 dzieci, którym nie przyszło się narodzić.
wiecej   
 
 

Estoński Teatr Giraffe Royal: „Karnaval” / Wigraszek 2017


Estoński Teatr Giraffe Royal: „Karnaval” / Wigraszek 2017
Suwalki, 19 czerwca 2017 r.
 
Uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy na festiwalu Wigraszek w Suwalskim Ośrodku Kultury.
wiecej   
 
 

Integracyjne Zawody Zrzeszenia LZS w lekkiej atletyce


Integracyjne Zawody Zrzeszenia LZS w lekkiej atletyce
Suwalki, 13 czerwca 2017 r.
 
13.06.2017r. uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy wystartowali w Integracyjnych Zawodach Zrzeszenia LZS w lekkiej atletyce i zdobyli 9 medali.
Serdecznie gratulujemy sportowych sukcesów.
Oficjalne wyniki
wiecej   
 
 
 
 

Bieżące informacje

Aktualności
Przetargi i zapytania ofertowe
Nabór pracowników
Zamówienia Publiczne
 

Pomoc społeczna

zasiłki i pomoc w naturze
pomoc w usługach
opieka nad dzieckiem i rodziną
pomoc instytucjonalna
poradnictwo specjalistyczne
  Inne świadczenia
dodatek energetyczny
dodatek mieszkaniowy
 

Świadczenia rodzinne

świadczenia rodzinne
świadczenia opiekuńcze
fundusz alimentacyjny
Wsparcie kobiet w ciąży i rodzin
 

Osoby niepełnosprawne

orzecznictwo
rehabilitacja społeczna
rehabilitacja zawodowa
Program Aktywny Samorząd 2019
Informator
 

Przemoc w rodzinie

Dział Pomocy Kryzysowej
Pomoc specjalistyczna
Przeciwdziałanie Handlowi Ludźmi
Analiza zjawiska przemocy na terenie miasta Suwałk
Program korekcyjno-edukacyjny
Regulamin Prac Zespołu Interdyscyplinarnego ds Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie
Organizacje/ instytucje, które realizują oferty dla osób stosujących przemoc w rodzinie
 

Ośrodki wsparcia

Środowiskowy Dom Samopomocy
Mieszkania Chronione
 

Interesanci

Druki do pobrania
Druki pomoc społeczna
 

Współpraca

współpraca lokalna
współpraca zagraniczna
przydatne linki
  Za Życiem
Wsparcie dla kobiet w ciąży i ich rodzin
Uchwała o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin Za Życiem
  Projekt "Rodzina Zastępcza"
Informacja o projekcie
  Piecza zastępcza
Organizator rodzinnej pieczy
Rodzinna piecza zastępcza
Usamodzielnienie wychowanków
Szkolenia
© 2019 MOPR Suwałki
 
Tworzenie stron internetowych