Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie
ul. Filipowska 20
16-400 Suwałki
(sekretariat) +48 87 562 8970
(fax) +48 87 562 8971
Godziny pracy: Pn-Pt 7:30 - 15:30
Dział Świadczeń Rodzinnych i
Dział Pomocy Środowiskowej:
każdy poniedziałek 7:30 - 17:00
Konto w Banku PEKAO:
33124052111111000049198788
 

Nasz MOPR

Strona główna
Położenie
Organizacja
Kontakt
Strategia
Programy
Nieodpłatna pomoc prawna
Ochrona danych osobowych
Projekty
Sprawozdawczość
XXV Konferencja FORUM
Anioł Dobroci
500+
300+
Biuletyn Informacji Publicznej - przejscie do serwisu zawnętrznego w nowym oknie przeglądarki
Elektroniczna Skrzynka Podawcza - przejście do serwisu zewnętrznego w  nowym oknie przeglądarki
Strona Ośrodka w projekcie EQUAL - przejście do serwisu zewnętrznego w  nowym oknie przeglądarki
ElektronicznStrona projektu od bierności do aktywności - przejście do serwisu zewnętrznego w  nowym oknie przeglądarki
RZ
Modelowy program opieki zdrowotnej walki z osteoporozą
 
STRONA GŁÓWNA
 
 
AKTUALNE
 
 
KONTAKT
 
 
MAPA STRONY
 
 

Aktualności


Pogrzeb Dzieci Zmarłych Przed Narodzeniem


Pogrzeb Dzieci Zmarłych Przed Narodzeniem
Suwałki,  10 grudnia  2018 r.
 
Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Suwałkach informuje, że w dniu 14 grudnia 2018 r. o godz. 15:00 w Kościele p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Suwałkach - Sanktuarium Miłosierdzia Bożego odbędzie się pogrzeb Dzieci Zmarłych Przed Narodzeniem.
 
wiecej   
 
 

Biała róża dla Kobiety


Biała róża dla Kobiety
Suwałki,  3 grudnia  2018 r.
 
W dniu 3 grudnia  br. o godz. 12.00 w ramach trwającej IX Suwalskiej  Kampanii „Biała Wstążka” na ulicy Chłodnej odbył się happening  „Biała Róża dla Kobiety”.  Wzorem lat ubiegłych mężczyźni -  przedstawiciele samorządu, instytucji oraz organizacji biorących w niej udział wręczali kobietom białą różę, jako symbol szacunku  i sprzeciwu  stosowania wobec nich przemocy.
Tego samego dnia w „Rozmarino”  podczas  „Wieczorku poezji”   w klimatycznym nastroju i  romantycznej scenerii przed publicznością zaprezentowało się ośmiu wykonawców- mężczyzn zaangażowanych w Kampanię „Biała Wstążka”. W imieniu Fundacji Ego  w nastrój zadumy wprowadził Kazimierz Walijewski, który przybliżył tematykę spotkania.  Mężczyźni recytowali wiersze  m.in.  Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Tadeusza Różewicza, Bolesława Leśmiana, Marii  Pawlikowskiej Jasnorzewskiej, Juliana Tuwima,  Edwarda Stachury, a także twórczość własną.

wiecej   
 
 

Serdecznie zapraszamy na szkolenie


Suwałki,  30 listopada 2018 r.
 
Szkolenie służb, instytucji i organizacji realizujących zadania z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie w ramach IX Suwalskiej Kampanii „Biała Wstążka” współfinansowane z budżetu Miasta Suwałki.
 
wiecej   
 
 

XI REGIONALNY BAL ANDRZEJKOWY DLA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH „Czary mary-zmieniamy świat na weselszy”


XI REGIONALNY BAL ANDRZEJKOWY DLA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH „Czary mary-zmieniamy świat na weselszy”
Suwałki,  20 listopada 2018 r.
 
W dniu 22 listopada 2018r. w Centrum Bankietowym „Astoria” odbył się Regionalny Bal Andrzejkowy dla Osób Niepełnosprawnych „Czary mary-zmieniamy świat na weselszy”. Bal został zorganizowany przez Środowiskowy Dom Samopomocy Miejkiego Ośrodka Pomocy Rodzinie oraz Stowarzyszenie Integracji Społecznej „Alternatywa” w Suwałkach. Wydarzenie mogło odbyć się dzięki wsparciu 37 sponsorów i osób dobrej woli, którym los osób niepełnosprawnych nie jest obojętny.
W balu uczestniczyło ponad 500 osób niepełnosprawnych z regionu. Po raz pierwszy na nasz bal przybyli uczestnicy środowiskowych domów z Giżycka i Orzysza oraz z zagranicy. Swoją obecnością zaszczyciła nas delegacja z Rosji. W ramach wymiany doświadczeń pedagogicznych i psychologicznych, poszukiwania skutecznych sposobów rozwiązywania trudności w pracy z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie i psychicznie przybyli: Mer Miasta Gusiew Pan Gniezdziłow Andrej Pietrowicz, Dyrektor Psychoneurologicznego Inernatu dla Osób Upośledzonych i Niepełnosprawnych w Gusiewie Pan Kriwozubow Andrej Iwanowicz, Dyrektor Integracyjnego Przedszkola w Gusiewie Pani Biezszaposznikowa Łarysa Nikołajewna, Dyrektor Domu Pomocy Społecznej Pani Irina Aleksiejewna, Dyrektor Domu Opieki dla Osób Starszych z Demencją Pan Poliszczuk Paweł Witaljewicz oraz pielęgniarka Pani Gricenko Andżelika Gienadiewna.
Całą imprezę prowadził DJ „Słoma” Pan Mariusz Słomiński. Poloneza poprowadził Zespół Pieśni i Tańca „Suwalszczyzna”. Na scenie wystąpili i zapewnili wszystkim świetną zabawę: „Keys”, „MR Sebi” oraz „Voy Anuszkiewicz” z „Venus”. W trakcie balu nastąpił wybór króla i królowej balu, można było również zrobić pamiątkowe zdjęcie w fotobudce. Wszystkim uczestnikom zapewniono wyborny poczęstunek.
wiecej   
 
 

Ogólnopolski protest pracowników pomocy społecznej


Ogólnopolski protest pracowników pomocy społecznej
Suwałki,  20 listopada 2018 r.
 
Trwa Czarny Tydzień w Pomocy Społecznej. Pomiędzy 19-23.11 tysiące pracowników pomocy społecznej w Polsce protestuje przeciwko lekceważeniu ich przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz w celu realizacji postulatów pracowniczych i profesjonalnych.
 
żródło:Polska Federacja Związkowa Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej
Link do strony PFZPSiPS
wiecej   
 
 

Suwalska Kampania BIAŁEJ WSTĄŻKI realizowana pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Suwałk


Suwalska Kampania BIAŁEJ WSTĄŻKI realizowana pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Suwałk
Suwałki,  22 listopada 2018 r.
 
To już IX edycja Suwalskiej Kampanii „BIAŁEJ WSTĄŻKI” skierowanej na przeciwdziałanie przemocy, w tym przemocy w rodzinie w mieście Suwałki  i Powiecie Suwalskim. W tym roku przebiegać ona będzie pod hasłem „Szanuję - buduję - jestem fair”.

Nasza Kampania  włącza się  w międzynarodową  Kampanię „Białej Wstążki” największą na świecie kampanię, mająca na celu zatrzymanie przemocy wobec kobiet. Biała Wstążka jest symbolem sprzeciwu wobec przemocy stosowanej przez mężczyzn wobec kobiet, a także osobistym zobowiązaniem noszącego ją mężczyzny, że nigdy nie będzie stosować, akceptować lub milczeć na temat przemocy wobec kobiet. Kampania „Białej Wstążki” rozpoczęła się w 1991 r. w Kanadzie wtedy, gdy w zaledwie sześć tygodni 100 tys. mężczyzn założyło białą wstążkę jako symbol osobistej deklaracji, że nigdy nie będą sprawcami przemocy wobec kobiet i będą reagować, widząc przemoc. Akcja była protestem przeciwko „masakrze w Montrealu, kiedy to w dniu 6 grudnia 1989 roku mężczyzna zamordował na politechnice 14 kobiet, a 13 ranił, twierdząc, że sam nie skończył studiów technicznych, ponieważ – jak tłumaczył – to dziewczyny zabrały mu miejsce na uczelni”.
 
Kampania „Białej Wstążki” realizowana jest na całym świecie w dniach 25 XI – 10 XII inaczej jest też zwana - 16 Dni Przeciw Przemocy Wobec Kobiet. Dzień 25 listopada rozpoczynający kampanię to Międzynarodowy Dzień Przeciw Przemocy Wobec Kobiet, a dzień 10 grudnia, kończący kampanię jest Międzynarodowym Dniem Praw Człowieka  Podkreśla to, że stosowanie przemocy jest naruszeniem praw człowieka.

Zaangażowanie tak wielu instytucji i organizacji w Suwalską Kampanię „Białej Wstążki” i rozmach realizowanych działań są wyjątkowe w skali kraju. Charakterystyczne  wydarzenia związane z naszą Kampanią powtarzające się co roku to:
1.Happening „Biała róża dla kobiety” na ul. Chłodnej
2.Wieczór poezji „Mężczyźni kobietom” w Rozmarino
3.Konkurs międzyszkolny na organizację kampanii w szkole.

W roku bieżącym inicjujemy również nowy Konkurs „ Mężczyzna Fair Play 2018 ” – wybór i  uhonorowanie osoby, a także promocji inicjatyw, wnoszących  istotny wkład w zakresie przeciwdziałania przemocy, a w szczególności wobec kobiet.

Ponadto kampanii towarzyszą szkolenia, seminaria, warsztaty, pogadanki dotyczące problematyki przemocy ze szczególną rolą profilaktyki i budowania mostów zamiast murów.

W tym roku w nasze działania aktywnie włączyły się nasze kluby sportowe – Wigry i MKS Ślepsk, chcąc pokazać, że możliwe jest porozumienie bez przemocy. Tylko mądra i szeroko zakrojona profilaktyka może w przyszłości doprowadzić do tego, że przemoc będzie możliwa do zatrzymania i wyeliminowania z naszego społeczeństwa.

Apelujemy do każdego chłopca, do każdego młodzieńca i każdego mężczyzny, aby wspierali naszą kampanię i w dniach od 23 listopada do 18 grudnia 2018 roku, nosili białe wstążki jako symbol osobistej deklaracji nie używania przemocy i sprzeciwu wobec jej stosowania.
wiecej   
 
 

MOPR protestuje


MOPR protestuje
Suwałki,  20 listopada 2018 r.
 
W ogólnopolskim proteście pracowników pomocy społecznej weźmie udział załoga Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Suwałkach. Od poniedziałku (19.11) do piątku (23.11) pracownicy MOPR-u będą nosili emblematy będące wyrazem wsparcia dla protestu. Zamierzają też zbojkotować obchody Dnia Pracownika Socjalnego, które przypadają w środę 21 listopada. Tego dnia przyjdą do pracy ubrani na czarno.
Organizatorami ogólnopolskiego protestu są Polska Federacja Związkowa Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej, Związek Zawodowy Pracowników Socjalnych, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Asystentów Rodziny, Komisje Zakładowe NSZZ Solidarność. Pracownicy domagają się wzrostu wynagrodzeń, dodatkowego urlopu wypoczynkowego oraz przejrzystej ścieżki awansu.
 
Źródło: Radio 5

Link do strony: Radio 5 - 16.11.2018 r.
Link do strony: TVP3 Białystok - 19.11.2018 r.
Link do strony: Niebywałe Suwałki - 19.11.2018 r.
Link do strony: Radio 5 - 19.11.2018 r.
wiecej   
 
 

Życzenia z okazji Dnia Pracownika Socjalnego


kwiaty
 Z okazji Dnia Pracownika Socjalnego

wszystkim pracownikom MOPR w Suwałkach
składamy podziękowania i wyrazy uznania
za wysiłek i trud pracy wnoszonej w pomoc osobom potrzebującym.
Życzymy wszelkiej pomyślności w życiu osobistym i zawodowym.
 
Dyrekcja
MOPR w Suwałkach
wiecej   
 
 

II Pielgrzymka Pracowników Pomocy Społecznej do Studzienicznej


II Pielgrzymka Pracowników Pomocy Społecznej do Studzienicznej
Suwałki,  20 listopada 2018 r.
 
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Suwałkach w dniu 17 listopada 2018 r. zorganizował II Pielgrzymkę Pracowników Pomocy Społecznej do Studzienicznej z okazji obchodów Dnia Pracownika Socjalnego, połączoną z wymianą doświadczeń w pracy zawodowej. Po raz pierwszy w pielgrzymce udział wzięły osoby bezdomne, a także przedstawiciele ośrodków, w których pracujemy.
Podczas pielgrzymki została odprawiona uroczysta Msza Święta w Sanktuarium Matki Bożej Studzieniczańskiej w intencji pracowników pomocy społecznej. Następnie Leszek Lewoc - Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Suwałkach, przedstawił działania Ośrodka, mające na celu ustanowienie Św. Brata Alberta patronem pomocy społecznej w Polsce.


Link do strony: TVP3 Białystok - 17.11.2018 r.
wiecej   
 
 

Spotkanie dla dzieci z rodzin zastępczych


Suwałki,  19 listopada 2018 r.
 
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Suwałkach informuje, że organizuje spotkanie dla dzieci z rodzin zastępczych z terenu miasta Suwałki w wieku 12 – 13 lat nt. „Siła motywacji – motywacja do nauki i działania”. Spotkanie odbędzie się w dniu 29.11.2018 r. o godz. 15.30 w siedzibie tut. Ośrodka, sala nr 21.
 
Bliższe informacje można uzyskać pod numerem telefonu: 87 444 06 40.
wiecej   
 
 

12 listopada dniem wolnym


Suwałki,  9 listopada 2018 r.
 
Dzień 12 listopada 2018 r. jest dniem wolnym od pracy w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Suwałkach
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 7 listopada 2018 r. o ustanowieniu Święta Narodowego z okazji Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. z dnia 07.11.2018 r., poz. 2117)
wiecej   
 
 

Pomoc osobom potrzebującym w tym bezdomnym w okresie zimowym 2018/2019


Pomoc osobom potrzebującym w tym bezdomnym w okresie zimowym 2018/2019
Suwałki, 7 listopada 2018 r.
 
Akcję pomocy bezdomnym przygotowuje suwalski samorząd. Jak co roku miejskie instytucje jednoczą siły. Są w tym skuteczne, bo od dwóch lat nie zanotowały zamarznięcia osoby bezdomnej, a takich jest w mieście około 30. Mowa o rzeczywistej liczbie, bo dane mówią o około 80, przy czym te osoby często się przemieszczają. Jak co roku miasto przygotowało dla nich miejsca w noclegowni, zapewnia ciepłe posiłki i przeszukuje pustostany, aby nikt nie zamarzł. Szczegóły przedstawili we wtorek (06.11) na konferencji prasowej Leszek Lewoc, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie oraz Grzegorz Kosiński, komendant Straży Miejskiej w Suwałkach. Jak co roku apelowali o informacje na temat pobytu bezdomnych i zagrożonych. Prosili też o ubrania dla potrzebujących, szczególnie kurtki, zimowe buty i czysta bieliznę.
Żródlo: Radio 5
Linki :
 
wiecej   
 
 

Zaproszenie do składania ofert na świadczenie specjalistycznych usług opiekuńczych dla dzieci


Suwałki, 6 listopada 2018 r.
 
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Suwałkach zaprasza do składania ofert na świadczenie specjalistycznych usług opiekuńczych dla dzieci z zaburzeniami psychicznymi - autyzm dziecięcy, padaczka, upośledzenie umysłowe umiarkowane, mózgowe porażenie dziecięce, zgodnie z § 2 ust. 5 Rozporządzenia Ministra Polityki Społecznej z dnia 22 września 2005 roku w sprawie specjalistycznych usług opiekuńczych (Dz. U. 2005, poz. 189, 1598), zapewnienie dzieciom i młodzieży z zaburzeniami psychicznymi dostępu do zajęć rehabilitacyjnych i rewalidacyjno-wychowawczych, w wyjątkowych przypadkach, jeżeli nie mają możliwości uzyskania dostępu do zajęć, o których mowa w art. 7 ustawy z dnia 19 sierpnia 1994 r. o ochronie zdrowia psychicznego (Dz. U. 2017, poz. 882 ze zm.).
 
czytaj więcej (plik pdf, 125 KB)
wiecej   
 
 

ZIMA 2018/2019


 
wiecej   
 
 

Uczestnicy ŚDS chwycili za łopaty!


Uczestnicy ŚDS chwycili za łopaty!
Suwałki, 18 października 2018 r.
 
16 października uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy wzięli udział w akcji sadzenia 100 drzew na stulecie niepodległości. Mieli również okazję poznać oraz wymienić kilka zdań ze znanym profesorem Andrzejem Strumiłło.
wiecej   
 
 

VI Przegląd Małych Form Teatralnych w Białymstoku


VI Przegląd Małych Form Teatralnych w Białymstoku
Suwałki, 18 października 2018 r.
 
Nasi uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy zaprezentowali swoje zdolności i talenty na profesjonalnej scenie przed szeroką publicznością w Białymstoku. Skeczem pod tytułem „Chińska restauracja” rozbawili całą widownię.
wiecej   
 
 

XV Międzynarodowe Animacje Teatralne Suwałki 2018


XV Międzynarodowe Animacje Teatralne Suwałki 2018
Suwałki, 18 października 2018 r.
 
15 października w Suwalskim Ośrodku Kultury odbyły się po raz XV Międzynarodowe Animacje Teatralne. Uczestnicy ŚDS zaprezentowali nowy skecz pod tytułem „Niebo”. Na zakończenie organizatorzy wręczyli im dyplomy i upominki. Dziękujemy organizatorom za miłą atmosferę oraz możliwość zaprezentowania swoich umiejętności.
wiecej   
 
 

Zaproszenie do składania ofert na świadczenie specjalistycznych usług opiekuńczych dla dzieci


Suwałki, 18 października 2018 r.
 
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Suwałkach zaprasza do składania ofert na świadczenie specjalistycznych usług opiekuńczych dla dzieci z zaburzeniami psychicznymi - autyzm dziecięcy, padaczka, upośledzenie umysłowe umiarkowane, mózgowe porażenie dziecięce, zgodnie z § 2 ust. 5 Rozporządzenia Ministra Polityki Społecznej z dnia 22 września 2005 roku w sprawie specjalistycznych usług opiekuńczych (Dz. U. 2005, poz. 189, 1598), zapewnienie dzieciom i młodzieży z zaburzeniami psychicznymi dostępu do zajęć rehabilitacyjnych i rewalidacyjno-wychowawczych, w wyjątkowych przypadkach, jeżeli nie mają możliwości uzyskania dostępu do zajęć, o których mowa w art. 7 ustawy z dnia 19 sierpnia 1994 r. o ochronie zdrowia psychicznego (Dz. U. 2017, poz. 882 ze zm.).
 
czytaj więcej (plik pdf, 125 KB)
wiecej   
 
 

Jesienne Zawody Zrzeszenia LZS w Biegach Przełajowych w Dowspudzie


Jesienne Zawody Zrzeszenia LZS w Biegach Przełajowych w Dowspudzie
Suwałki, 12 października 2018 r.
05.10.2018r. zawodnicy Środowiskowego Domu Samopomocy wystartowali w biegach przełajowych i zdobyli trzy medale, dwa złote i jeden srebrny. Gratulujemy zwycięzcom oraz życzymy dalszych sukcesów.
wiecej   
 
 

Spotkania grupy wsparcia


Suwałki, 12 października 2018 r.
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Suwałkach informuje, iż organizuje spotkania grupy wsparcia dla wychowanków pieczy zastępczej w wieku od 16 do 17 lat wraz z opiekunami, przygotowujących się do procesu usamodzielniania.
 
wiecej   
 
 

"Zbiórka dla Żaka"


Suwałki, 9 października 2018 r.
 
W dniu 8.10.2018r. w siedzibie tut. Ośrodka Dyrektor Leszek Lewoc i przedstawicielka PCK Lucyna Gutowska obdarowali 10 dzieci z rodzin korzystających z pomocy Ośrodka artykułami szkolnymi i słodyczami jako uzupełnienie wyprawki szkolnej.
Zakup przyborów szkolnych był możliwy dzięki zbiórce pieniężnej przez wolontariuszy PCK w ramach akcji "Zbiórka dla Żaka", którą wsparli datkami również pracownicy MOPR w Suwałkach.
 
 
wiecej   
 
 

Konkurs „Anioł Dobroci”- edycja 2018


Suwałki, 2 października 2018 r.
 
Już po raz czwarty Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Suwałkach ogłasza konkurs pn. „Anioł Dobroci”. Nagroda została ustanowiona w roku 2015. Ma na celu uhonorowanie osób i instytucji, a także promocji inicjatyw wnoszących istotny wkład w zakresie rozwiązywania problemów społecznych i socjalnych w Suwałkach, zwiększenia aktywności zawodowej, społecznej, edukacyjnej środowisk zagrożonych wykluczeniem społecznym oraz integracji społeczności lokalnych.
 
wiecej   
 
 

Pogrzeb Dzieci Zmarłych Przed Narodzeniem


Pogrzeb Dzieci Zmarłych Przed Narodzeniem
Suwałki, 1 października 2018 r.
 
Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Suwałkach informuje, że 28 września 2018r. odbył się pogrzeb Dzieci Zmarłych Przed Narodzeniem. Uroczystość zorganizowano po raz jedenasty. Msza Święta Pogrzebowa została odprawiona w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Suwałkach przy ul. Kościuszki 58 (Kościół p.w. Najświętszego Serca Jezusowego) o godz. 15:00, po czym 15 dzieci utraconych zostało złożonych do grobu na cmentarzu parafialnym przy ul. Bakałarzewskiej.
Wszelkich informacji związanych z postępowaniem w sytuacji związanej z niekorzystnym zakończeniem ciąży i urodzeniem dziecka martwego udzielają pracownicy socjalni Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Suwałkach pod nr tel. 87/562-89-70.
MOPR zapewnia również bezpłatne wsparcie psychologiczne dla rodziców, którzy przedwcześnie utracili dziecko. Osoby chcące uzyskać taką pomoc proszone są o kontakt pod nr 87/565-28-91 w celu wyznaczenia terminu spotkania. Istnieje również możliwość powołania grupy wsparcia dla rodziców po stracie dziecka.
wiecej   
 
 

Pogrzeb Dzieci Zmarłych Przed Narodzeniem


Pogrzeb Dzieci Zmarłych Przed Narodzeniem
Suwałki, 26 września 2018 r.
 
Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Suwałkach informuje, że w dniu 28 września 2018 r. o godz. 15:00 w Kościele p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Suwałkach - Sanktuarium Miłosierdzia Bożego odbędzie się pogrzeb Dzieci Zmarłych Przed Narodzeniem.
 
czytaj więcej (plik pdf, 152 KB)
wiecej   
 
 

Zaproszenie do składania ofert na świadczenie specjalistycznych usług opiekuńczych dla dzieci


Suwałki, 20 września 2018 r.
 
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Suwałkach zaprasza do składania ofert na świadczenie specjalistycznych usług opiekuńczych dla dzieci z zaburzeniami psychicznymi - autyzm dziecięcy, padaczka, upośledzenie umysłowe umiarkowane, mózgowe porażenie dziecięce, zgodnie z § 2 ust. 5 Rozporządzenia Ministra Polityki Społecznej z dnia 22 września 2005 roku w sprawie specjalistycznych usług opiekuńczych (Dz. U. 2005, poz. 189, 1598), zapewnienie dzieciom i młodzieży z zaburzeniami psychicznymi dostępu do zajęć rehabilitacyjnych i rewalidacyjno-wychowawczych, w wyjątkowych przypadkach, jeżeli nie mają możliwości uzyskania dostępu do zajęć, o których mowa w art. 7 ustawy z dnia 19 sierpnia 1994 r. o ochronie zdrowia psychicznego (Dz. U. 2017, poz. 882 ze zm.).
 
czytaj więcej (plik pdf, 125 KB)
wiecej   
 
 

Rowery dla niepełnosprawnych


Rowery dla niepełnosprawnych
Suwałki, 14 września 2018 r.
 
W dniu 11.09.2018 r. na terenie Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Suwałkach odbyło się przekazanie dwóch specjalistycznych, rehabilitacyjnych, trzykołowych rowerów. Są one darem Polskiego Czerwonego Krzyża i trafiły do osób niepełnosprawnych.
Jesteśmy przekonani, że sprzęt ten zwiększy poczucie niezależności i integracji społecznej obdarowanych osób, ponieważ doskonale nadaje się do rehabilitacji, aktywnego wypoczynku i jest wygodnym środkiem lokomocji.


Link do strony: Polskie Radio Białystok Studio Suwałki - 12.09.2018 r. 
wiecej   
 
 

Zbiórka dla Żaka - 2018


Zbiórka dla Żaka - 2018
Suwałki, 12 września 2018 r.
 
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Suwałkach włącza się w  kampanię Zbiórka dla Żaka -2018 organizowaną przez Polski Czerwony Krzyż Biuro Rejonowe w Suwałkach. Akcja polega na zbiórce rzeczowej i finansowej. Zebrane dary uzupełnią wyposażenie szkolne uczniów z rodzin  pozostających w zainteresowaniu tut. Ośrodka.
Zachęcamy osoby, którym nie jest obojętny los dziecka do udziału w kampanii.
 
wiecej   
 
 

Konferencja prasowa w MOPR 11.09.2018 r.


Suwałki, 12 września 2018 r.
 
W dniu 11.09.2018 r. w MOPR odbyła się konferencja prasowa poświęcona 3 tematom:
1. zadłużenie z tytułu wypłaconych świadczeń z funduszu alimentacyjnego,
2. rodziny zastępcze,
3. projekt pn. "Rodzina zastępcza".
 
Z danych posiadanych przez MOPR wynika, że aż 1018 dłużników alimentacyjnych zalega ze spłatą na ponad 43 mln. zł. Kobiety w tej grupie stanowią 4,52 procent.
Aktualna ściągalność zadłużenia wynosi ok. 30 procent i jest wyższa od średniej wojewódzkiej.
 
Na terenie naszego miasta coraz więcej dzieci potrzebuje pomocy, wsparcia oraz opieki w czasie, gdy ich rodziny biologiczne przeżywają kryzys.
Od 19 września 2018 r. w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Suwałkach rozpoczyna się szkolenie dla kandydatów do pełnienia funkcji rodziny zastępczej. Dlatego też apelujemy i zachęcamy mieszkańców Suwałk do udziału w szkoleniu i podejmowaniu tak ważnej funkcji, jaką jest opieka i wychowanie dzieci pozbawionych opieki rodzicielskiej.
 
Projekt pn. "Rodzina zastępcza" będzie realizowany w termine: 01.01.2019r. - 31.07.2020r. Głownym celem projektu jest poprawa jakości i dostępności usług społecznych świadczonych na rzecz pieczy zastępczej. Zakłada się, że rezultatem projektu będzie poprawa funkcjonowania pieczy zastępczej na terenie miasta Suwałki poprzez rozwój usług wspierających osoby sprawujące rodzinną pieczę zastępczą oraz przebywających w niej wychowanków, w tym minimalizacja wykluczenia społecznego dzieci z pieczy zastępczej. 
 
 
 
wiecej   
 
 

Konkurs "LODOŁAMACZE 2018"


Konkurs
Suwałki, 11 września 2018 r.
 
Suwalski MOPR zajął III miejsce w kategorii INSTYTUCJA
 
10 września 2018 r. w Bydgoszczy wyróżniono zwycięzców konkursu "Lodołamacze 2018". Kapituła Konkursu Regionu kujawsko-pomorskiego, podlaskiego, pomorskiego i warmińsko-mazurskiego przyznała III miejsce w kategorii INSTYTUCJA Miejskiemu Ośrodkowi Pomocy Rodzinie w Suwałkach za szczególną wrażliwość społeczną i promowanie aktywności osób niepełnosprawnych w różnych dziedzinach życia. W imieniu Ośrodka nagrodę odebrał dyrektor Leszek Lewoc.
 
Zdaniem Kapituły działalność Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Suwałkach na polu rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych stanowi wzór godny naśladowania.
 
wiecej   
 
 

Zmiana kryteriów dochodowych od 1 października 2018 r.


Suwałki, 11 września 2018 r.
 
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Suwałkach informuje, że stosownie do Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 11 lipca 2018 r. w sprawie zweryfikowanych kryteriów dochodowych oraz kwot świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej od 1 października 2018 r. obowiązują następujące kryteria dochodowe, kwoty świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej oraz kwoty dochodu z 1 ha przeliczeniowego.
 
wiecej   
 
 
 
 

Bieżące informacje

Aktualności
Przetargi i zapytania ofertowe
Nabór pracowników
Zamówienia Publiczne
 

Pomoc społeczna

zasiłki i pomoc w naturze
pomoc w usługach
opieka nad dzieckiem i rodziną
pomoc instytucjonalna
poradnictwo specjalistyczne
  Inne świadczenia
dodatek energetyczny
dodatek mieszkaniowy
program osłonowy - odpady
 

Świadczenia rodzinne

świadczenia rodzinne
świadczenia opiekuńcze
fundusz alimentacyjny
Wsparcie kobiet w ciąży i rodzin
 

Osoby niepełnosprawne

orzecznictwo
rehabilitacja społeczna
rehabilitacja zawodowa
Program Aktywny Samorząd 2020
Informator
 

Przemoc w rodzinie

Dział Pomocy Kryzysowej
Pomoc specjalistyczna
Przeciwdziałanie Handlowi Ludźmi
Analiza zjawiska przemocy na terenie miasta Suwałk
Program korekcyjno-edukacyjny
Regulamin Prac Zespołu Interdyscyplinarnego ds Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie
Organizacje/ instytucje, które realizują oferty dla osób stosujących przemoc w rodzinie
 

Ośrodki wsparcia

Środowiskowy Dom Samopomocy
Mieszkania Chronione
 

Interesanci

Druki do pobrania
Druki pomoc społeczna
 

Współpraca

współpraca lokalna
współpraca zagraniczna
przydatne linki
  Za Życiem
Wsparcie dla kobiet w ciąży i ich rodzin
Uchwała o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin Za Życiem
  Projekt "Rodzina Zastępcza"
Informacja o projekcie
  Piecza zastępcza
Organizator rodzinnej pieczy
Rodzinna piecza zastępcza
Usamodzielnienie wychowanków
Szkolenia
© 2019 MOPR Suwałki
 
Tworzenie stron internetowych