Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie
ul. Filipowska 20
16-400 Suwałki
(sekretariat) +48 87 562 8970
(fax) +48 87 562 8971
Godziny pracy: Pn-Pt 7:30 - 15:30
Dział Świadczeń Rodzinnych i
Dział Pomocy Środowiskowej:
każdy poniedziałek 7:30 - 17:00
Konto w Banku PEKAO:
33124052111111000049198788
 

Nasz MOPR

Strona główna
Położenie
Organizacja
Kontakt
Strategia
Programy
Bezpłatna pomoc prawna
Ochrona danych osobowych
Projekty
Sprawozdawczość
XXV Konferencja FORUM
Anioł Dobroci
500+
300+
Biuletyn Informacji Publicznej - przejscie do serwisu zawnętrznego w nowym oknie przeglądarki
Elektroniczna Skrzynka Podawcza - przejście do serwisu zewnętrznego w  nowym oknie przeglądarki
Strona Ośrodka w projekcie EQUAL - przejście do serwisu zewnętrznego w  nowym oknie przeglądarki
ElektronicznStrona projektu od bierności do aktywności - przejście do serwisu zewnętrznego w  nowym oknie przeglądarki
RZ
 
STRONA GŁÓWNA
 
 
AKTUALNE
 
 
KONTAKT
 
 
MAPA STRONY
 
 

Aktualności


POGRZEB DZIECI ZMARŁYCH PRZED NARODZENIEM


Suwałki, 20 marca 2019 r.

Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Suwałkach informuje, że w dniu 29 marca 2019 r. o godz. 15:00 w Kościele p. w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Suwałkach - Sanktuarium Miłosierdzia Bożego odbędzie się pogrzeb Dzieci Zmarłych Przed Narodzeniem
wiecej   
 
 

Zaproszenie do zlożenia oferty na zorganizowanie i przeprowadzenie korepetycji


Suwałki, 20 marca 2019 r.

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Suwałkach zaprasza do zlożenia oferty na realizację zamówienia o wartości nie przekraczającej 30 000 euro w zakresie zorganizowania i przeprowadzenia korepetycji w ramach Projektu pn. "Rodzina zastępcza" współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
wiecej   
 
 

Poszukiwani rodzice zastępczy


Suwałki, 11 marca 2019 r.

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Suwałkach poszukuje chętnych osób do pełnienia funkcji niezawodowej rodziny zastępczej.
link do strony : radio 5
wiecej   
 
 

Ogólnopolskie badanie liczby osób bezdomnych Edycja 2019 r.


Ogólnopolskie badanie liczby osób bezdomnych Edycja 2019 r.
Suwałki, 01 marca 2019 r.

  Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Suwałkach  jako gminny koordynator  badania  przy współudziale Straży Miejskiej, Ośrodka Wsparcia i Profilaktyki dla Osób Nietrzeźwych, Uzależnionych i Bezdomnych w Suwałkach, Aresztu Śledczego w Suwałkach, Szpitala Wojewódzkiego im. dr Ludwika Rydygiera w Suwałkach,  Specjalistycznego Psychiatrycznego Samodzielnego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Suwałkach, Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego Psychiatrycznego w Suwałkach w nocy z 13 na 14 lutego 2019 r. dokonał liczenia osób bezdomnych przebywających na terenie Miasta Suwałki. W dniu 1 marca 2019 r. podczas konferencji prasowej w obecności przedstawicieli instytucji biorących udział w badaniu zapoznał z wynikami badania.
 
 
Link do strony: radio5.com.pl
Link do strony: suwalki.info
Link do strony: kuriersuwalski.pl
Link do strony: radio.bialystok.plwiecej   
 
 

Zaproszenie do zlożenia oferty - usługa cateringowa


Suwalki, 01 luty 2019 r.
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Suwałkach zaprasza do złożenia oferty na realizację zamówienia o wartości nie przekraczającej 30 000 euro w zakresie usługi cateringowej w ramach projektu pn. "Rodzina zastępcza" wspołfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
wiecej   
 
 

Zaproszenie do zlożenia oferty - oferta dla doradcy zawodowego


Suwalki, 18 stycznia 2019 r.
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Suwałkach zaprasza do złożenia oferty na realizację zamówienia o wartości nie przekraczającej 30 000 euro w zakresie przeprowadzenia poradnictwa zawodowego w ramach projektu pn. "Rodzina zastępcza" wspołfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
wiecej   
 
 

Zaproszenie do zlożenia oferty - oferta dla pedagoga


Suwalki, 18 stycznia 2019 r.
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Suwałkach zaprasza do złożenia oferty na realizację zamówienia o wartości nie przekraczającej 30 000 euro w zakresie przeprowadzenia poradnictwa pedagogicznego w ramach projektu pn. "Rodzina zastępcza" wspołfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
wiecej   
 
 

Zaproszenie do zlożenia oferty - oferta dla prawnika


Suwalki, 18 stycznia 2019 r.
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Suwałkach zaprasza do złożenia oferty na realizację zamówienia o wartości nie przekraczającej 30 000 euro w zakresie przeprowadzenia poradnictwa prawnego w ramach projektu pn. "Rodzina zastępcza" wspołfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
wiecej   
 
 

Zaproszenie do zlożenia oferty - oferta dla psychologa


Suwalki, 18 stycznia 2019 r.
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Suwałkach zaprasza do złożenia oferty na realizację zamówienia o wartości nie przekraczającej 30 000 euro w zakresie przeprowadzenia poradnictwa psychologicznego w ramach projektu pn. "Rodzina zastępcza" wspołfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
wiecej   
 
 

Zaproszenie do zlożenia oferty - oferta dla supewizora


Suwalki, 18 stycznia 2019 r.
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Suwałkach zaprasza do złożenia oferty na realizację zamówienia o wartości nie przekraczającej 30 000 euro w zakresie przeprowadzenia superwizji grupowej w ramach projektu pn. "Rodzina zastępcza" wspołfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
wiecej   
 
 

Zaproszenie do złożenia oferty - oferta dla coacha


Suwalki, 18 stycznia 2019 r.
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Suwałkach zaprasza do złożenia oferty na realizację zamówienia o wartości nie przekraczającej 30 000 euro w zakresie przeprowadzenia sesji coachingowych w ramach projektu pn. "Rodzina zastępcza" wspołfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
wiecej   
 
 

Zaproszenie do złożenia oferty - oferta dla trenera umiejętności wychowawczych


Suwalki, 18 stycznia 2019 r.
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Suwałkach zaprasza do złożenia oferty na realizację zamówienia o wartości nie przekraczającej 30 000 euro w zakresie przeprowadzenia treningów umiejętności wychowawczych w ramach projektu pn. "Rodzina zastępcza" wspołfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
wiecej   
 
 

Nabór uczestników do projektu pt. "Rodzina zastępcza"


Suwałki, 14 stycznia 2019 r.
OGŁOSZENIE
MIEJSKI OŚRODEK POMOCY RODZINIE W SUWAŁKACH
prowadzi nabór do projektu pn.:
„Rodzina zastępcza”
nr projektu: RPPD.07.02.01-20-0018/17-00
nr umowy: UDA-RPPD.07.02.01-20-0018/17-00
 
wiecej   
 
 

Zatrudnimy pracowników socjalnych


Suwalki, 9 stycznia 2019 r.
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Suwałkach zatrudni na stanowisko pracownika socjalnego osoby psiadające kwalifikacje zgodne z ustawą o pomocy społecznej. Zainteresowanych prosimy o skladanie CV w sekretariacie Ośrodka lub kontakt telefoniczny pod numerem 87 5652881.
wiecej   
 
 

Ferie Zimowe 2019


Suwalki, 9 stycznia 2019 r.
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Suwałkach organizuje w okresie ferii zimowych 2019 r. zajęcia psychoedukacyjne pt „Lubię siebie” dla dzieci w wieku 10 -14 lat z rodzin zastępczych i dzieci  z rodzin objętych wsparciem asystenta rodziny. Głównym celem zajęć jest zorganizowanie dzieciom czasu wolnego, integracja uczestników. Zajęcia prowadzone będą aktywnymi metodami tj.: praca w kręgu, w grupach, burza mózgów, twórczość plastyczna, gry    i zabawy, swobodne wypowiedzi uczestników.
Spotkania z dziećmi będą się odbywały w godzinach 11.00-13.00 w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Sali nr 21  -  I piętro w dniach:
•    od 23 do 25 stycznia 2019 r.  i od 30 stycznia do 1 lutego 2019 r.

Bliższe informacje udzielane są pod numerem telefonu: 87 444 06 40.

wiecej   
 
 

Św. Brat Albert patronem pracowników pomocy społecznej w Suwałkach


Św. Brat Albert patronem pracowników pomocy społecznej  w Suwałkach
Suwałki,  3 stycznia  2018 r.
 
W dniu 3 stycznia 2019 r. w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odbyło się spotkanie z inicjatywy  pani poseł  Bernadety Krynickiej, w którym uczestniczyli minister Elżbieta Rafalska, poseł RP Bernadeta Krynicka oraz Leszek Lewoc  dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Suwałkach. Spotkanie dotyczyło wydania przez Konferencję  Episkopatu Polski  nihili obstat (nic nie stoi na przeszkodzie) dla inicjatywy ogłoszenia św. Brata Alberta patronem pracowników pomocy społecznej.
Konferencja Episkopatu Polski inicjatywę tą podjęła na prośbę dyrektora MOPR Leszka Lewoca. Pani minister Elżbieta Rafalska z uznaniem odniosła się do powziętych działań przez dyrektora.
Omówiono również problemy związane z ostatnim protestem pracowników pomocy społecznej. Dyrektor MOPR - Leszek Lewoc, przedstawił dla pani minister Elżbiety Rafalskiej problemy z jakimi boryka się środowisko pomocy społecznej w Suwałkach. Postulaty były przedstawione w zbiorowym proteście pracowników socjalnych, który odbył się podczas ogólnopolskiego protestu  ,,CZARNEGO TYGODNIA W POMOCY SPOŁECZNEJ’’ w dniach 19-23.11.2018 r. Rozmowa była rzeczowa i spotkała się ze zrozumieniem pani minister, która podkreśliła, że pracodawcą pracowników pomocy społecznej jest samorząd i to w ich dyspozycji są środki finansowe.
wiecej   
 
 

Godziny pracy Ośrodka w dniu 31 grudnia 2018 r.


Suwałki,  28 grudnia  2018 r.
 
Uprzejmie informujemy, iż w dniu 31 grudnia 2018 r. nie będzie pełniony dyżur do godziny 17.00 pracowników socjalnych, obsługi świadczeń rodzinnych i funduszu alimentacyjnego.
 
Ośrodek pracuje w tym dniu w godzinach 7.30-15.30.
 
 
wiecej   
 
 

Życzenia Świąteczne


Święta
Życzę, aby ten świąteczny czas przyćmił troski dnia codziennego.
Wraz z Bożym Narodzeniem niech zagości w nas radość, spokój i nadzieja .
Dużo zdrowia i pomyślności
 
Leszek Lewoc
Dyrektor MOPR
wiecej   
 
 

Spotkanie opłatkowe


Spotkanie opłatkowe
Suwałki,  20 grudnia  2018 r.
 
Uroczystością, która już na stałe wpisała się w kalendarz Ośrodka jest spotkanie opłatkowe, które odbyło się dnia 20 grudnia 2018 r. w tut. Ośrodku. Oprócz Dyrekcji i pracowników MOPR w uroczystości udział wzięli Czesław Renkiewicz - Prezydent Miasta Suwałk, Dorota Szczęsna - Naczelnik Wydziału Spraw Społecznych, Ks. Lech Łuba - Proboszcz Parafii św. Kazimierza Królewicza w Suwałkach, którzy złożyli pracownikom MOPR życzenia świąteczne. Odbyło się również przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju, a następnie po uroczystych życzeniach oraz odczytaniu fragmentu pisma świętego wszyscy uczestnicy spotkania zaśpiewali kolędę i połamali się opłatkiem.
wiecej   
 
 

IX edycja kampanii „Biała Wstążka” podsumowanie


IX edycja kampanii „Biała Wstążka” podsumowanie
Suwałki,  19 grudnia  2018 r.
 
IX edycję kampanii „Biała Wstążka” podsumowali we wtorek (18.12.18) przedstawiciele Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Suwałkach oraz zaproszeni goście. W auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej wręczono dyplomy i podziękowania oraz podsumowano tegoroczną edycję. Jak co roku na ulicy chłodnej rozdawane były białe róże. Oprócz tego odbył się wieczór z poezją pod hasłem „mężczyźni kobietom” oraz happeningi promujące kampanię podczas spotkań siatkarzy Ślepska i piłkarzy Suwalskich Wigier. W akcję włączyły się również szkoły z całego powiatu. – Pojawiły się też nowe elementy, których w poprzednich latach nie było, w tym konkurs na mężczyznę fair play – mówił Kazimierz Walijewski, koordynator kampanii.
Przemoc wobec kobiet to wciąż duży, społeczny problem. – Do Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie zgłasza się rocznie kilkanaście poszkodowanych kobiet – mówił Leszek Lewoc, dyrektor MOPRu.
Źródło : Radio 5
Linki :
wiecej   
 
 

Pogrzeb Dzieci Zmarłych Przed Narodzeniem


Pogrzeb Dzieci Zmarłych Przed Narodzeniem
Suwałki,  17 grudnia  2018 r.
 
Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Suwałkach informuje, że 14 grudnia 2018r. odbył się pogrzeb Dzieci Zmarłych Przed Narodzeniem. Uroczystość zorganizowano po raz dwunasty. Msza Święta Pogrzebowa została odprawiona w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Suwałkach przy ul. Kościuszki 58 (Kościół p.w. Najświętszego Serca Jezusowego) o godz. 15:00, po czym 24 dzieci utraconych zostało złożonych do grobu na cmentarzu parafialnym przy ul. Bakałarzewskiej.  
Wszelkich informacji związanych z postępowaniem w sytuacji związanej z niekorzystnym zakończeniem ciąży i urodzeniem dziecka martwego udzielają pracownicy socjalni Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Suwałkach pod nr tel. 87/562-89-70.
MOPR zapewnia bezpłatne wsparcie psychologiczne dla rodziców, którzy przedwcześnie utracili dziecko. Osoby chcące uzyskać taką pomoc proszone są o kontakt pod nr 87/565-28-91 w celu wyznaczenia terminu spotkania. Istnieje również możliwość powołania grupy wsparcia dla rodziców po stracie dziecka.
 
Linki :
 
wiecej   
 
 

Akcja "Paczka dla bezdomnego"


Suwałki,  14 grudnia  2018 r.
 
Pracownicy Ośrodka włączyli się akcję ,,Paczka dla bezdomnego” organizowaną przez Spółdzielnię Socjalną ,,Perspektywa” w Suwałkach  we współpracy ze Strażą Miejską w Suwałkach. W ramach przeprowadzonej zbiórki pieniężnej wśród pracowników mieszkańcom Noclegowni zakupiono i w dniu 14 grudnia 2018 r. przekazano artykuły do świątecznych paczek.

Linki :
wiecej   
 
 

XXVII Spartakiada Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej


XXVII Spartakiada Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej
Suwałki,  12 grudnia  2018 r.
 
6 grudnia 2018 r. odbyła się XXVII Spartakiada Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej, zorganizowana przez Stowarzyszenie Integracji Społecznej „Alternatywa” przy współpracy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie oraz Ośrodek Sportu i Rekreacji w Suwałkach.  Spotkanie swoim Honorowym Patronatem objął Prezydent Miasta Suwałk - Czesław Renkiewicz.  Ponad 400 osób, dzieci i młodzieży wraz z rodzicami, opiekunami i wolontariuszami, brało udział w konkursach sprawnościowych, grach i zabawach. Pojawił się również św. Mikołaj, który razem z elfami wręczył wszystkim uczestnikom prezenty. Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom i instytucjom, które przyczyniły się do realizacji tego przedsięwzięcia.
Linki :
 
wiecej   
 
 

Dzień 24.12.2018r.(poniedziałek) dniem wolnym od pracy, dzień 15.12.2018r. (sobota) dniem roboczym


Suwałki,  11 grudnia  2018 r.
 
Uprzejmie informujemy, iż w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Suwałkach dzień 24 grudnia 2018 roku – poniedziałek - jest dniem wolnym od pracy z jednoczesnym obowiązkiem odpracowania w sobotę 15 grudnia 2018 roku.
W związku z powyższym w dniu 24 grudnia 2018 roku MOPR w Suwałkach jest nieczynny.
Dzień 15 grudnia  2018 roku (sobota) jest dniem roboczym. Godziny urzędowania od 7.30 do 15.30
wiecej   
 
 

Pogrzeb Dzieci Zmarłych Przed Narodzeniem


Pogrzeb Dzieci Zmarłych Przed Narodzeniem
Suwałki,  10 grudnia  2018 r.
 
Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Suwałkach informuje, że w dniu 14 grudnia 2018 r. o godz. 15:00 w Kościele p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Suwałkach - Sanktuarium Miłosierdzia Bożego odbędzie się pogrzeb Dzieci Zmarłych Przed Narodzeniem.
 
wiecej   
 
 

Biała róża dla Kobiety


Biała róża dla Kobiety
Suwałki,  3 grudnia  2018 r.
 
W dniu 3 grudnia  br. o godz. 12.00 w ramach trwającej IX Suwalskiej  Kampanii „Biała Wstążka” na ulicy Chłodnej odbył się happening  „Biała Róża dla Kobiety”.  Wzorem lat ubiegłych mężczyźni -  przedstawiciele samorządu, instytucji oraz organizacji biorących w niej udział wręczali kobietom białą różę, jako symbol szacunku  i sprzeciwu  stosowania wobec nich przemocy.
Tego samego dnia w „Rozmarino”  podczas  „Wieczorku poezji”   w klimatycznym nastroju i  romantycznej scenerii przed publicznością zaprezentowało się ośmiu wykonawców- mężczyzn zaangażowanych w Kampanię „Biała Wstążka”. W imieniu Fundacji Ego  w nastrój zadumy wprowadził Kazimierz Walijewski, który przybliżył tematykę spotkania.  Mężczyźni recytowali wiersze  m.in.  Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Tadeusza Różewicza, Bolesława Leśmiana, Marii  Pawlikowskiej Jasnorzewskiej, Juliana Tuwima,  Edwarda Stachury, a także twórczość własną.

wiecej   
 
 

Serdecznie zapraszamy na szkolenie


Suwałki,  30 listopada 2018 r.
 
Szkolenie służb, instytucji i organizacji realizujących zadania z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie w ramach IX Suwalskiej Kampanii „Biała Wstążka” współfinansowane z budżetu Miasta Suwałki.
 
wiecej   
 
 

XI REGIONALNY BAL ANDRZEJKOWY DLA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH „Czary mary-zmieniamy świat na weselszy”


XI REGIONALNY BAL ANDRZEJKOWY DLA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH „Czary mary-zmieniamy świat na weselszy”
Suwałki,  20 listopada 2018 r.
 
W dniu 22 listopada 2018r. w Centrum Bankietowym „Astoria” odbył się Regionalny Bal Andrzejkowy dla Osób Niepełnosprawnych „Czary mary-zmieniamy świat na weselszy”. Bal został zorganizowany przez Środowiskowy Dom Samopomocy Miejkiego Ośrodka Pomocy Rodzinie oraz Stowarzyszenie Integracji Społecznej „Alternatywa” w Suwałkach. Wydarzenie mogło odbyć się dzięki wsparciu 37 sponsorów i osób dobrej woli, którym los osób niepełnosprawnych nie jest obojętny.
W balu uczestniczyło ponad 500 osób niepełnosprawnych z regionu. Po raz pierwszy na nasz bal przybyli uczestnicy środowiskowych domów z Giżycka i Orzysza oraz z zagranicy. Swoją obecnością zaszczyciła nas delegacja z Rosji. W ramach wymiany doświadczeń pedagogicznych i psychologicznych, poszukiwania skutecznych sposobów rozwiązywania trudności w pracy z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie i psychicznie przybyli: Mer Miasta Gusiew Pan Gniezdziłow Andrej Pietrowicz, Dyrektor Psychoneurologicznego Inernatu dla Osób Upośledzonych i Niepełnosprawnych w Gusiewie Pan Kriwozubow Andrej Iwanowicz, Dyrektor Integracyjnego Przedszkola w Gusiewie Pani Biezszaposznikowa Łarysa Nikołajewna, Dyrektor Domu Pomocy Społecznej Pani Irina Aleksiejewna, Dyrektor Domu Opieki dla Osób Starszych z Demencją Pan Poliszczuk Paweł Witaljewicz oraz pielęgniarka Pani Gricenko Andżelika Gienadiewna.
Całą imprezę prowadził DJ „Słoma” Pan Mariusz Słomiński. Poloneza poprowadził Zespół Pieśni i Tańca „Suwalszczyzna”. Na scenie wystąpili i zapewnili wszystkim świetną zabawę: „Keys”, „MR Sebi” oraz „Voy Anuszkiewicz” z „Venus”. W trakcie balu nastąpił wybór króla i królowej balu, można było również zrobić pamiątkowe zdjęcie w fotobudce. Wszystkim uczestnikom zapewniono wyborny poczęstunek.
wiecej   
 
 

Ogólnopolski protest pracowników pomocy społecznej


Ogólnopolski protest pracowników pomocy społecznej
Suwałki,  20 listopada 2018 r.
 
Trwa Czarny Tydzień w Pomocy Społecznej. Pomiędzy 19-23.11 tysiące pracowników pomocy społecznej w Polsce protestuje przeciwko lekceważeniu ich przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz w celu realizacji postulatów pracowniczych i profesjonalnych.
 
żródło:Polska Federacja Związkowa Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej
Link do strony PFZPSiPS
wiecej   
 
 

Suwalska Kampania BIAŁEJ WSTĄŻKI realizowana pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Suwałk


Suwalska Kampania BIAŁEJ WSTĄŻKI realizowana pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Suwałk
Suwałki,  22 listopada 2018 r.
 
To już IX edycja Suwalskiej Kampanii „BIAŁEJ WSTĄŻKI” skierowanej na przeciwdziałanie przemocy, w tym przemocy w rodzinie w mieście Suwałki  i Powiecie Suwalskim. W tym roku przebiegać ona będzie pod hasłem „Szanuję - buduję - jestem fair”.

Nasza Kampania  włącza się  w międzynarodową  Kampanię „Białej Wstążki” największą na świecie kampanię, mająca na celu zatrzymanie przemocy wobec kobiet. Biała Wstążka jest symbolem sprzeciwu wobec przemocy stosowanej przez mężczyzn wobec kobiet, a także osobistym zobowiązaniem noszącego ją mężczyzny, że nigdy nie będzie stosować, akceptować lub milczeć na temat przemocy wobec kobiet. Kampania „Białej Wstążki” rozpoczęła się w 1991 r. w Kanadzie wtedy, gdy w zaledwie sześć tygodni 100 tys. mężczyzn założyło białą wstążkę jako symbol osobistej deklaracji, że nigdy nie będą sprawcami przemocy wobec kobiet i będą reagować, widząc przemoc. Akcja była protestem przeciwko „masakrze w Montrealu, kiedy to w dniu 6 grudnia 1989 roku mężczyzna zamordował na politechnice 14 kobiet, a 13 ranił, twierdząc, że sam nie skończył studiów technicznych, ponieważ – jak tłumaczył – to dziewczyny zabrały mu miejsce na uczelni”.
 
Kampania „Białej Wstążki” realizowana jest na całym świecie w dniach 25 XI – 10 XII inaczej jest też zwana - 16 Dni Przeciw Przemocy Wobec Kobiet. Dzień 25 listopada rozpoczynający kampanię to Międzynarodowy Dzień Przeciw Przemocy Wobec Kobiet, a dzień 10 grudnia, kończący kampanię jest Międzynarodowym Dniem Praw Człowieka  Podkreśla to, że stosowanie przemocy jest naruszeniem praw człowieka.

Zaangażowanie tak wielu instytucji i organizacji w Suwalską Kampanię „Białej Wstążki” i rozmach realizowanych działań są wyjątkowe w skali kraju. Charakterystyczne  wydarzenia związane z naszą Kampanią powtarzające się co roku to:
1.Happening „Biała róża dla kobiety” na ul. Chłodnej
2.Wieczór poezji „Mężczyźni kobietom” w Rozmarino
3.Konkurs międzyszkolny na organizację kampanii w szkole.

W roku bieżącym inicjujemy również nowy Konkurs „ Mężczyzna Fair Play 2018 ” – wybór i  uhonorowanie osoby, a także promocji inicjatyw, wnoszących  istotny wkład w zakresie przeciwdziałania przemocy, a w szczególności wobec kobiet.

Ponadto kampanii towarzyszą szkolenia, seminaria, warsztaty, pogadanki dotyczące problematyki przemocy ze szczególną rolą profilaktyki i budowania mostów zamiast murów.

W tym roku w nasze działania aktywnie włączyły się nasze kluby sportowe – Wigry i MKS Ślepsk, chcąc pokazać, że możliwe jest porozumienie bez przemocy. Tylko mądra i szeroko zakrojona profilaktyka może w przyszłości doprowadzić do tego, że przemoc będzie możliwa do zatrzymania i wyeliminowania z naszego społeczeństwa.

Apelujemy do każdego chłopca, do każdego młodzieńca i każdego mężczyzny, aby wspierali naszą kampanię i w dniach od 23 listopada do 18 grudnia 2018 roku, nosili białe wstążki jako symbol osobistej deklaracji nie używania przemocy i sprzeciwu wobec jej stosowania.
wiecej   
 
 
 
 

Bieżące informacje

Aktualności
Przetargi
Nabór pracowników
Zamówienia Publiczne
 

Pomoc społeczna

zasiłki i pomoc w naturze
pomoc w usługach
opieka nad dzieckiem i rodziną
pomoc instytucjonalna
poradnictwo specjalistyczne
rodzinna piecza zastępcza
  Inne świadczenia
dodatek energetyczny
dodatek mieszkaniowy
 

Świadczenia rodzinne

świadczenia rodzinne
świadczenia opiekuńcze
fundusz alimentacyjny
Wsparcie kobiet w ciąży i rodzin
 

Osoby niepełnosprawne

orzecznictwo
rehabilitacja społeczna
rehabilitacja zawodowa
Program Aktywny Samorząd 2019
 

Przemoc w rodzinie

Dział Pomocy Kryzysowej
Pomoc specjalistyczna
Przeciwdziałanie Handlowi Ludźmi
Analiza zjawiska przemocy na terenie miasta Suwałk
Program korekcyjno-edukacyjny
Regulamin Prac Zespołu Interdyscyplinarnego ds Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie
Organizacje/ instytucje, które realizują oferty dla osób stosujących przemoc w rodzinie
 

Ośrodki wsparcia

Środowiskowy Dom Samopomocy
Mieszkania Chronione
 

Interesanci

Druki do pobrania
Druki pomoc społeczna
 

Współpraca

współpraca lokalna
współpraca zagraniczna
przydatne linki
  Za Życiem
Wsparcie dla kobiet w ciąży i ich rodzin
Uchwała o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin Za Życiem
  Projekt "Rodzina Zastępcza"
Informacja o projekcie
© 2019 MOPR Suwałki
 
Tworzenie stron internetowych