Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie
ul. Filipowska 20
16-400 Suwałki
(sekretariat) +48 87 562 8970
(fax) +48 87 562 8971
Godziny pracy: Pn-Pt 7:30 - 15:30
Dział Świadczeń Rodzinnych i
Dział Pomocy Środowiskowej:
każdy poniedziałek 7:30 - 17:00
Konto w Banku PEKAO:
33124052111111000049198788
 

Nasz MOPR

Strona główna
Położenie
Organizacja
Kontakt
Strategia
Programy
Nieodpłatna pomoc prawna
Ochrona danych osobowych
Projekty
Sprawozdawczość
XXV Konferencja FORUM
Anioł Dobroci
500+
300+
Biuletyn Informacji Publicznej - przejscie do serwisu zawnętrznego w nowym oknie przeglądarki
Elektroniczna Skrzynka Podawcza - przejście do serwisu zewnętrznego w  nowym oknie przeglądarki
Strona Ośrodka w projekcie EQUAL - przejście do serwisu zewnętrznego w  nowym oknie przeglądarki
ElektronicznStrona projektu od bierności do aktywności - przejście do serwisu zewnętrznego w  nowym oknie przeglądarki
RZ
Modelowy program opieki zdrowotnej walki z osteoporozą
 
STRONA GŁÓWNA
 
 
AKTUALNE
 
 
KONTAKT
 
 
MAPA STRONY
 
 

Aktualności


Leszek Lewoc został odznaczony srebrną odznaką „Komitetu Olimpijskiego"


Leszek Lewoc został odznaczony srebrną odznaką „Komitetu Olimpijskiego
Suwałki, 21 stycznia 2020 r.
 
W dniu 20.01.2020 r. Leszek Lewoc dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie został odznaczony srebrną odznaką „Komitetu Olimpijskiego” za całokształt działalności na rzecz sportu.
 
Leszek Lewoc od ponad 30 lat działa w organizacjach sportowych inicjując różne działania sportowe na terenie Suwałk i województwa podlaskiego. Dekoracji dokonał Janusz Kochan prezes Podlaskiej Rady Olimpijskiego PKOL wraz z członkami rady Januszem Dobrzyńskim i Bogusławem Szulęckim
wiecej   
 
 

Szkolenia 2020 - Piecza Zastępcza


Suwałki, 17 stycznia 2020 r.
 
Dział Pieczy Zastępczej Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Suwałkach zaplanował na rok 2020 następujące szkolenia.
 
wiecej   
 
 

Program korekcyjno - edukacyjny dla sprawców przemocy w rodzinie


Suwałki, 10 stycznia 2020 r.
 
Zapraszamy mieszkańców Suwałk do uczestnictwa w  programie  oddziaływań korekcyjno-edukacyjnych dla osób stosujących przemoc w rodzinie.
 
wiecej   
 
 

System Obsługi Wsparcia osób niepełnosprawnych


Suwałki, 7 stycznia 2020 r.
 
Informujemy, że w Systemie SOW 1 stycznia 2020 r.  zostały aktywowane nabory wniosków na dofinansowanie ze środków PFRON  udziału w turnusach rehabilitacyjnych oraz przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze.

Link do materiału na portalu SOW:
pfron.org.pl
wiecej   
 
 

Spotkanie opłatkowe (23.12.2019)


Spotkanie opłatkowe (23.12.2019)
Suwałki, 23 grudnia 2019 r.
 
Uroczystością, która już na stałe wpisała się w kalendarz Ośrodka jest spotkanie opłatkowe, które odbyło się dnia 23 grudnia 2019 r. w tut. Ośrodku. Oprócz Dyrekcji i pracowników MOPR w uroczystości udział wzięli Dorota Szczęsna - Naczelnik Wydziału Spraw Społecznych, Ks. Lech Łuba - Proboszcz Parafii św. Kazimierza Królewicza w Suwałkach, którzy złożyli pracownikom MOPR życzenia świąteczne. Odbyło się również przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju, a następnie po uroczystych życzeniach wszyscy uczestnicy spotkania zaśpiewali kolędę i połamali się opłatkiem.
wiecej   
 
 

Studenci w Dziale Pomocy Kryzysowej Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Suwałkach


Studenci  w Dziale Pomocy Kryzysowej Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Suwałkach
Suwałki, 20 grudnia 2019 r.
 
Dnia 18.12.2019 r. studenci Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Suwałkach o kierunku Bezpieczeństwo Wewnętrzne wraz z wykładowcą mgr kryminologii Moniką Chroscielewską – Czyżyk w ramach zajęć praktycznych odwiedzili Dział Pomocy Kryzysowej w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Suwałkach. Prelekcji na temat przeciwdziałania przemocy w rodzinie udzieliła Pani mgr Alicja Romanowska- kierownik Działu.

Na zajęciach zostały poruszone zagadnienia takie jak: przemoc i jej źródła, cykle, formy przemocy, została omówiona również procedura „Niebieskiej Karty”. Największe zainteresowanie wśród słuchaczy wzbudziły  przykłady, które miały realne odzwierciedlenie w sprawach prowadzonych przez tut. Ośrodek.

Studenci zapoznali się z zadaniami, obszarami działalności oraz zakresem usług Działu Pomocy Kryzysowej,  mieli możliwość zobaczenia hostelu dla osób i rodzin pozostających w trudnych sytuacjach kryzysowych– zwłaszcza ofiar przemocy w rodzinie.
wiecej   
 
 

Wigilia w Środowiskowym Domu Samopomocy


Wigilia w Środowiskowym Domu Samopomocy
 Suwałki, 20 grudnia 2019 r.
 
19 grudnia 2019 r. odbyło się spotkanie wigilijne społeczności Środowiskowego Domu Samopomocy. Spotkanie rozpoczął proboszcz Parafii pw. Błogosławionej Anieli Salawy ks. Ireneusz Czyżewski, który po odmówieniu modlitwy i błogosławieństwie, złożył serdeczne świąteczne życzenia.
 
Następnie życzenia złożyli: dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie Pan Leszek Lewoc, z-ca dyrektora Pani Maria Metelska oraz przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Suwałkach i Stowarzyszenia Integracji Społecznej „Alternatywa”. Po podzieleniu się opłatkiem oraz smakowaniu wigilijnych potraw, odbyło się wspólne kolędowanie z zespołem muzycznym „Nadzieja”.
                                          
wiecej   
 
 

Inicjatywa licealistów dla dzieci z rodzin zastępczych


Inicjatywa licealistów dla dzieci z rodzin zastępczych
Suwałki, 18 grudnia 2019 r.
 
W III Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Alfreda Lityńskiego w Suwałkach, klasa III C podjęła się zorganizowania zbiórki pieniędzy na rzecz dzieci z rodzin zastępczych funkcjonujących na terenie miasta Suwałki. Zebrane pieniądze zostały przeznaczone na zakup gier, zabawek, słodyczy i przyborów szkolnych.
16 grudnia 2019 r. delegacja uczniów tejże klasy przybyła do Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Suwałkach w celu wręczenia prezentów dzieciom za pośrednictwem Dyrektora Pana Leszka Lewoca. Podarunki trafią do rodzin jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia.
Za podjętą inicjatywę przez uczniów i ich wychowawcę, Dyrektor MOPR w Suwałkach złożył podziękowania na ręce Dyrektor III Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Alfreda Lityńskiego w Suwałkach – Pani Alicji Węsierskiej- Kwiecień.
Jednocześnie należy podkreślić, iż postawa młodzieży budzi  szacunek, uczy empatii, wsparcia i wrażliwości na potrzeby innych. Darczyńcy wykazali się takimi wartościami jak wielkoduszność, ciepło, serdeczność i altruizm. Ich działania są godne podziwu i naśladowania.
wiecej   
 
 

Pogrzeb Dzieci Zmarłych Przed Narodzeniem (13.12.2019)


Pogrzeb Dzieci Zmarłych Przed Narodzeniem (13.12.2019)
Suwałki, 16 grudnia 2019 r.
 
Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Suwałkach informuje, że 13 grudnia 2019 r. odbył się pogrzeb Dzieci Zmarłych Przed Narodzeniem. Uroczystość zorganizowano po raz szesnasty.  Msza Święta Pogrzebowa została odprawiona w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Suwałkach przy ul. Kościuszki 58 (Kościół p.w. Najświętszego Serca Jezusowego) o godz. 15:00,  po czym ciała 23 dzieci utraconych zostały złożone do grobu na cmentarzu parafialnym przy ul. Bakałarzewskiej. Od 2016 r. godne miejsce na cmentarzu znalazło 382 dzieci  zmarłych przed narodzeniem.

Wszelkich informacji  związanych z postępowaniem w  sytuacji  związanej niekorzystnym zakończeniem ciąży i urodzeniem dziecka martwego udzielają pracownicy socjalni  Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Suwałkach pod nr tel. 87/562-89-70.
 
MOPR w Suwałkach  zapewnia  bezpłatne wsparcie psychologiczne dla rodziców, którzy przedwcześnie utracili dziecko. Osoby chcące uzyskać taką pomoc proszone są o kontakt pod nr 87/565-28-91 w celu wyznaczenia terminu spotkania. Istnieje również możliwość powołania grupy wsparcia dla rodziców po stracie dziecka.
wiecej   
 
 

Zakończenie Kampanii Białej Wstążki


Zakończenie Kampanii Białej Wstążki
Suwałki, 11 grudnia 2019 r.
W dniu 10.12.2019 r. w auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. prof.  Edwarda F. Szczepanika w Suwałkach, odbyło się uroczyste zakończenie X Suwalskiej Kampanii Białej Wstążki pn. „10 LAT RAZEM PRZECIW PRZEMOCY” realizowanej pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Suwałk i Starosty Suwalskiego. Wszystkich zgromadzonych, jednocześnie dziękując za wieloletnie zaangażowanie powitał Leszek Lewoc - dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Suwałkach.

Głosząc ideę przeciwdziałania przemocy zorganizowano przegląd działań artystycznych szkół z terenu Miasta Suwałk i Powiatu Suwalskiego pt. „Razem Przeciw Przemocy”. Publiczność została zaczarowana wspaniałymi występami pantomimy, recytacji, lirycznej muzyki oraz prac plastycznych. Przedstawiono trudny, ale bardzo ważny temat społeczny w sposób, który pozostawił wiele refleksji. Następnie rozstrzygnięto plebiscyt „Chłopak z klasą” łącznie uhonorowano 10  osób, prezentujących właściwe, konstruktywne, pełne szacunku i życzliwości postawy koleżeńskie wobec kobiet, koleżanek w środowisku rówieśniczym.
Na zakończenie spotkania za dotychczasowe zaangażowanie podziękowano i wręczono certyfikaty wszystkim współorganizatorom kampanii.
Z ogromnym zaskoczeniem specjalne wyróżnienie, tytuł „Mężczyzna fair play”  wraz ze statuetką otrzymał twórca Suwalskiej Kampanii „Biała Wstążka” Kazimierz Walijewski.
 
Linki :
wiecej   
 
 

Urząd otwarty na innowacje


Suwałki, 10 grudnia 2019 r.
W dniach 4-6 grudnia 2019 r. przedstawiciele MOPR w Suwałkach wzięli udział w organizowanej przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Konferencji pt. „Urząd otwarty na innowacje”.
Na konferencji podsumowano realizację rządowych programów „Dobry Start” oraz „500+” , omawiane były m. in. zagadnienia związane z poprawą jakości danych wprowadzanych do systemów dziedzinowych. Jednym z tematów były również zasady współpracy organów właściwych z wojewodami w zakresie zastosowania przepisów o koordynacji zabezpieczenia społecznego.
W związku z pozytywnymi wynikami kontroli NIK w zakresie polityki ochrony danych osobowych, Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Suwałkach poproszony został o wygłoszenie wykładu na temat „Zarządzanie ciągłością działania jednostki z perspektywy realizacji zadań wynikających z ustaw – dobre praktyki”.
wiecej   
 
 

Projekt socjalny ,,Mikołajki”


Projekt socjalny ,,Mikołajki”
Suwałki, 9 grudnia 2019 r.
W dniu 6 grudnia 2019 r. w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Suwałkach zrealizowano projekt socjalny, którego głównym celem było ukazanie alternatywnej formy spędzania czasu wolnego.
Dzieci z rodzin pozostających pod opieką asystentów rodziny przygotowały wraz z rodzicami ozdoby choinkowe. Pięknie malowane bombki, kolorowe łańcuchy, szyszki, pierniki  i świecidełka przystroiły świąteczną choinkę. Rodzinną atmosferę uzupełniały kolędy. Entuzjazm i radość gościła na twarzach dzieci  i rodziców.  Nie obyło się oczywiście bez Mikołaja, który każdemu dziecku podarował paczkę ze słodyczami. Darczyńcami słodyczy byli uczniowie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Wincentego Witosa w Suwałkach, którym w imieniu dzieci bardzo dziękujemy.
wiecej   
 
 

Happening na ulicy Chłodnej


Happening na ulicy Chłodnej
Suwałki, 4 grudnia 2019 r.
 
W dniu 4 grudnia  br. o godz. 12.00 w ramach trwającej X Suwalskiej  Kampanii „Biała Wstążka” pn. „10 LAT RAZEM PRZECIW PRZEMOCY” na ulicy Chłodnej odbył się happening  „Biała Róża dla Kobiety”. Wzorem lat ubiegłych Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Suwałkach  Leszek Lewoc oraz  przedstawiciele instytucji i organizacji biorących w niej udział wręczali kobietom białą różę, jako symbol szacunku  i sprzeciwu  stosowania wobec nich przemocy.
Tego samego dnia w Galerii „Rozmarino”  podczas  „Wieczorku poezji”   w klimatycznym nastroju  i  romantycznej scenerii przed publicznością zaprezentowało się kilku  wykonawców, mężczyzn zaangażowanych w Kampanię „Biała Wstążka”.  Swoja obecnością oraz występem recytatorskim wydarzenie uświetnił  Prezydent Miasta Suwałk Czesław Renkiewicz.

Informacja dostępna również na stronie:
wiecej   
 
 

Pogrzeb Dziecka Zmarłego Przed Narodzeniem 13.12.2019


Pogrzeb Dziecka Zmarłego Przed Narodzeniem 13.12.2019
Suwałki, 3 grudnia 2019 r.
 
Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Suwałkach informuje, ze w dniu 13 grudnia 2019 r. odbędzie się po raz szesnasty pogrzeb Dzieci Zmarłych Przed Narodzeniem. Uroczysta msza święta zostanie odprawiona o godz. 15:00 w Kościele p. w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Suwałkach - Sanktuarium Miłosierdzia Bożego.
 
Z inicjatywy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Suwałkach w 2016 r. formalnie uregulowano przez samorząd miejski kwestię pochowku dzieci zmarłych na skutek poronień lub innych tragicznych okoliczności i bezimiennie pozostawionych w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym im. dr Ludwika Rydygiera w Suwałkach.
 
Od kwietnia 2016 r. MOPR w Suwałkach 4 razy w roku organizuje uroczystości związane z pochówkiem dzieci nienarodzonych. Do tej pory sprawiono godny pochówek 359 dzieciom.
 
Po uroczystości pogrzebowej zapraszam na spotkanie w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Suwałkach, gdzie odbędzie się konsultacja na temat projektu Pomnika Dziecka Zmarłego Przed Urodzeniem, który będzie wzniesiony w miejscu pochówku dzieci.
wiecej   
 
 

7 grudnia 2019 r. dniem pracującym


Suwałki, 3 grudnia 2019 r.
 
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Suwałkach informuje, że sobota 7 grudnia 2019 r. będzie dniem pracującym.
wiecej   
 
 

Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych


Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych
W dniu 28.11.2019 r. w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie odbyła się konferencja prasowa dotycząca Programów Finansowanych z Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na podstawie ustawy z dnia 23 października 2018 r. wdrożyło:
  • Program "Usługi opiekuńcze dla osób niepełnosprawnych"
  • Program "Opieka wytchnieniowa"
  • Program "Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej"
 
 
Linki:
wiecej   
 
 

Dyrektor MOPR - Wiceprzewodniczącym Rady Terenowej ds. Społecznej Readaptacji i Pomocy Skazanym


Dyrektor MOPR - Wiceprzewodniczącym Rady Terenowej ds. Społecznej Readaptacji i Pomocy Skazanym
Suwałki, 25 listopada 2019 r.
 
Prezes Sądu Okręgowego w Suwałkach Jacek Sowul powołał z dniem 22 listopada 2019 r. Leszka Lewoca dyrektora MOPR w skład Rady Terenowej do Spraw Społecznej Readaptacji i Pomocy Skazanym Województwa Podlaskiego na kadencję 2019-2023 jako wiceprzewodniczącego Rady.
 
Rada obejmuje swoja działalnością obszar właściwości Sądów Okręgowych w Białymstoku, Łomży i Suwałkach. Do zakresu działalności m.in. należy: organizowanie, inicjowanie i wspieranie przedsięwzięć służących zapobieganiu przestępczości i społecznej readaptacji skazanych, dokonywanie oceny polityki penitencjarnej, udzielania pomocy skazanym i ich rodzinom.
wiecej   
 
 

X Suwalska Kampania „BIAŁEJ WSTĄŻKI”


X  Suwalska Kampania „BIAŁEJ WSTĄŻKI”
Suwałki, 25 listopada 2019 r.
 
Już po raz 10 w Powiecie Suwalskim i mieście Suwałki, w okresie od 25 listopada do 10 grudnia, realizowana jest Suwalska Kampania Białej Wstążki skierowana na przeciwdziałanie przemocy, w tym w szczególności przemocy w rodzinie.
 
X  Suwalska Kampania „BIAŁEJ WSTĄŻKI” przebiegać będzie pod hasłem „10 LAT RAZEM PRZECIW PRZEMOCY”.  Pragniemy w ten sposób docenić bardzo dobrze układającą się współpracę i zaangażowanie wielu różnych instytucji, szkół, organizacji pozarządowych i kościelnych oraz klubów sportowych w tak ważnej społecznie kwestii.
 
 
 
wiecej   
 
 

XII Regionalny Bal Andrzejkowy dla Osób Niepełnosprawnych „ Czary mary- zmieniamy świat na weselszy”


XII Regionalny Bal Andrzejkowy dla Osób Niepełnosprawnych „ Czary mary- zmieniamy świat na weselszy”
Suwałki, 25 listopada 2019 r.
 
Dnia 21 listopada 2019r. z inicjatywy Stowarzyszenia Integracji Społecznej „ Alternatywa” raz przy współpracy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Suwałkach odbył się XII Regionalny Bal Andrzejkowy dla Osób Niepełnosprawnych pn. „ Czary mary- zmieniamy świat na weselszy”. Impreza miała miejsce  w Centrum Bankietowym “Astoria” w Suwałkach.
Wszystkich zaproszonych gości, w tym przedstawicieli władz miasta, sponsorów, media i uczestników ośrodków wsparcia powitała Wiesława Kwaterska – sekretarz Stowarzyszenia. Po raz pierwszy gościliśmy na balu ośmioosobową delegację z Centrum Meiela w Vōru w  Estoni.
Uroczystego otwarcia XII-tego Regionalnego Balu dla Osób Niepełnosprawnych "Czary mary- zmieniamy świat na weselszy” dokonał Pan Zdzisław Przełomiec – Przewodniczący Rady Miasta Suwałk.
Bal rozpoczęto polonezem prowadzonym przez Zespół Pieśni i Tańca „ Suwalszczyzna”. Oprawę muzyczną zapewniły znane i lubiane zespoły muzyczne oraz DJ.
Wielkim zainteresowaniem cieszyła się Foto Budka, w której uczestnicy imprezy mieli możliwość zrobienia sobie indywidualnego, pamiątkowego zdjęcia w pięknych i ciekawych przebraniach.
W czasie balu odbyło się wiele konkursów, a zwycięzcy otrzymali drobne, słodkie nagrody. Kulminacyjnym punktem był wybór Króla i Królowej Balu. W balu uczestniczyło 615 osób z 25 ośrodków.
wiecej   
 
 

Wizyta delegacji z Centrum Meiela w Vōru w Estoni


Wizyta delegacji z Centrum Meiela w Vōru w  Estoni
 Suwałki, 22 listopada 2019 r.
 
W dniach 19-22 listopada 2019r. na zaproszenie Miasta Suwałki oraz Dyrektora MOPR w Suwałkach Pana Leszka Lewoca gościliśmy delegację z Centrum Meiela w Vōru w  Estoni,  w skład której wchodziły następujące osoby: kierownik  i zastępca kierownika Centrum Meiela w Vōru, 4 osoby niepełnosprawne intelektualnie oraz 2-óch opiekunów. Celem wizyty była  wymiana doświadczeń, uczestnictwo w Balu Andrzejkowym Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie pn. „Czary mary – zmieniamy świat na weselszy”, wizyta w Środowiskowym Ośrodku Samopomocy w Suwałkach, Zakładzie Aktywności Zawodowej w Lipniaku oraz Warsztacie Terapii Zajęciowej w Suwałkach.
wiecej   
 
 

Miejskie Obchody Dnia Pracownika Socjalnego


Miejskie Obchody Dnia Pracownika Socjalnego
Suwałki, 21 listopada 2019 r.
 
Miejskie Obchody Dnia Pracownika Socjalnego odbyły się w czwartek dnia 21.11.2019 r. w auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Suwałkach. W uroczystości wzięli udział m.in. wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, który w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej wręczył pracownikom Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Suwałkach, medale złote i brązowe za długoletnią służbę. Wręczono również wyróżnienia i awanse zawodowe. Nagrodzony został także Leszek Lewoc dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie.
 
Linki:
 
wiecej   
 
 

Życzenia z okazji Dnia Pracownika Socjalnego


 
kwiaty
 Z okazji Dnia Pracownika Socjalnego

wszystkim pracownikom MOPR w Suwałkach
składamy podziękowania i wyrazy uznania
za wysiłek i trud pracy wnoszonej w pomoc osobom potrzebującym.
Życzymy wszelkiej pomyślności w życiu osobistym i zawodowym.
 
Dyrekcja
MOPR w Suwałkach
 
wiecej   
 
 

Wojewódzkie Obchody Święta Pracownika Socjalnego


Wojewódzkie Obchody Święta Pracownika Socjalnego
Suwałki, 18 listopada 2019 r.
 
W związku z przypadającym w dniu 21 listopada ,,Dniem Pracownika Socjalnego’’ Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Suwałkach został wyróżniony za aktywne działania na rzecz osób niepełnosprawnych z wykorzystaniem środków z Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych.

Uroczyste wręczenie wyróżnienia nastąpiło w dniu 20 listopada 2019 r. w sali konferencyjnej Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku, przy ul. Mickiewicza 3.
 
linki:
 
wiecej   
 
 

III Pielgrzymka Pracowników Pomocy Społecznej do Studzienicznej


III Pielgrzymka Pracowników Pomocy Społecznej do Studzienicznej
Suwałki, 18 listopada 2019 r.
 
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Suwałkach w dniu 16 listopada 2019 r. zorganizował III Pielgrzymkę Pracowników Pomocy Społecznej do Studzienicznej z okazji obchodów Dnia Pracownika Socjalnego.
Podczas pielgrzymki została odprawiona uroczysta Msza Święta w Sanktuarium Matki Bożej Studzieniczańskiej w intencji pracowników pomocy społecznej z udziałem Suwalskiego Chóru PRIMO pod batutą mgr Moniki Brezgieł. 
Mszę celebrował oraz wygłosił homilię imieniu Biskupa Jerzego Mazura -  ksiądz Prałat Leszek Łuba.
Podczas spotkania wystąpił również Leszek Lewoc - Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Suwałkach, który przedstawił bieżące działania Ośrodka, mające na celu ustanowienie Św. Brata Alberta patronem pomocy społecznej w Polsce.
wiecej   
 
 

„Bez złości jest więcej radości” - zajęcia dla dzieci z rodzin zastępczych


Suwałki, 14 listopada 2019 r.
 
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Suwałkach informuje, że dnia 26.11.2019 r. o godz. 15.30 w Sali nr 21 tut. Ośrodka odbędą się zajęcia dla dzieci z rodzin zastępczych (uczniów klas I-III) z terenu miasta Suwałki pt. „Bez złości jest więcej radości”.
wiecej   
 
 

Leszek Lewoc odznaczony złotym medalem ,,Za zasługi dla obronności kraju’’


Leszek Lewoc odznaczony złotym medalem ,,Za zasługi dla obronności kraju’’
Suwałki, 8 listopada 2019 r.
 
Pan Mariusz Błaszczak - Minister Obrony Narodowej - z własnej inicjatywy nadał złoty medal ,,Za zasługi dla obronności kraju’’ Panu Leszkowi Lewocowi, obecnemu dyrektorowi Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Suwałkach. Wręczenie złotego medalu odbyło się w dniu 8 listopada 2019 r. na placu apelowym 18 Pułku Rozpoznawczego w Białymstoku podczas uroczystość obchodów Święta Niepodległości. Medal wręczył  Szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Białymstoku w asyście D-cy 1 Brygady Obrony Terytorialnej oraz D-cy 18 Pułku Rozpoznawczego.
 
Wniosek o nadanie złotego medalu został ekspediowany do Ministerstwa Obrony Narodowej z ramienia Fundacji LEX NOSTRA. Również Kornel Morawiecki Poseł na Sejm RP pismem z dnia 15 sierpnia 2019 r.  wyraził pełne poparcie w kwestii nadania złotego medalu za zasługi dla obronności kraju Leszkowi Lewocowi.
 
Leszek Lewoc w  latach 1991-1993 był Senatorem Rzeczpospolitej Polskiej województwa suwalskiego, Członkiem Senackiej Komisji Obrony Narodowej. Dzięki jego staraniom po likwidacji w 1994 r. XI Centralnej Składnicy Sprzętu Samochodowego JW.3179  w Suwałkach przyczynił się do przedyslokowania XIV Pułku Artylerii Przeciwpancernej z Kwidzyna do Suwałk. Uczestniczył w pracach Senackiej Komisji Obrony Narodowej na rzecz rozwoju i umacniania systemu obronnego kraju. W 1994 r. w Suwałkach zorganizował Towarzystwo Gimnastyczne ,,Sokół’’ skupiające trudną młodzież. Dzięki porozumieniu Towarzystwa z jednostką Wojskową do którego doprowadził Leszek Lewoc, młodzież została objęta szkoleniem paramilitarnym. W latach 1999-2002 jako Wicewojewoda Podlaski uczestniczył w szeregu działań mających na celu budowanie prestiżu Wojska Polskiego w środowisku lokalnym. W latach 2004-2007 jako Naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich, a od 2007-2014 zastępca dyrektora Departamentu Obsługi Mieszkańców w Urzędzie Miasta w Białymstoku był odpowiedzialny za przeprowadzenie poboru wojskowego.    
 
Pan Leszek Lewoc posiada status działacza opozycji antykomunistycznej potwierdzony decyzją Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia 5 czerwca 2018 r.
 
wiecej   
 
 

Zima 2019/2020


Suwałki, 6 listopada 2019 r.
 
W dniu 6 listopada br. w Urzędzie Miejskim w Suwałkach pod przewodnictwem Prezydenta Miasta Suwałk Czesława Renkiewicza odbyło się spotkanie dotyczące omówienia i koordynacji działań zmierzających do zapewnienia odpowiednich warunków życia bezdomnym w okresie zimowym 2019/2020. Obecni byli przedstawiciele Wydziału Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego, Komendy Miejskiej Policji, Straży Miejskiej, Straży Pożarnej, Straży Ochrony Kolei, Spółdzielni Socjalnej ,,Perspektywa”, Szpitala Wojewódzkiego oraz Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie.
 
Leszek Lewoc Dyrektor MOPR zapoznał uczestników z działaniami mającymi na celu stworzenie w okresie jesienno -zimowym bezpiecznych warunków życia osób bezdomnych i rodzin pozostających w trudnej sytuacji życiowej. Przekazał informator i plakaty o placówkach udzielających pomocy i wsparcia osobom bezdomnym oraz wymagającym pomocy interwencyjnej. Reprezentanci służb i instytucji poinformowali o stanie przygotowania do niesienia pomocy w tym trudnym okresie.
 
Prezydent Miasta powierzył koordynację działań Miejskiemu Ośrodkowi Pomocy Rodzinie w Suwałkach.
 
Ośrodek współpracując z Komendą Miejską Policji w Suwałkach przystąpił do realizacji przedsięwzięcia ,,Nie bądźmy obojętni” mającego na celu udzielanie pomocy osobom bezdomnym, żebrzącym, starszym i nieporadnym życiowo zagrożonych wychłodzeniem i zagrożeniem pożarowym
 
Z osobami bezdomnymi pracuje pracownik socjalny Iwona Buchowiecka, nr tel. 87 562-89-95 w dni robocze w godz. 7:30 -15:30. W każdy poniedziałek pracownik socjalny pełni dyżur w godz. 9:00- 17:00.
 
Widzisz potrzebujących pomocy dzwoń pod nr 112.
 
wiecej   
 
 

Dodatkowe środki


Suwałki, 5 listopada 2019 r.
 
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Suwałkach uprzejmie informuje, iż w ramach dodatkowo przyznanych algorytmem środków można składać wnioski  o dofinansowanie ze środków PFRON zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze przyznawane osobom niepełnosprawnym.

Przypominamy o niezbędnych dokumentach:

pisemny wniosek o dofinansowanie ze środków PFRON zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze przyznawane osobom niepełnosprawnym na podstawie odrębnych przepisów-druk do pobrania w MOPR –pokój nr 2 lub na stronie internetowej MOPR, kopia aktualnego orzeczeniao niepełnosprawności lub wypis z treści orzeczenia –(oryginał do wglądu) dowód osobisty (do wglądu) fakturaokreślającacenę nabycia z wyodrębnioną kwotą opłacaną w ramach ubezpieczenia zdrowotnego oraz kwotą udziału własnego lub inny dokument potwierdzający zakup, wraz z potwierdzoną za zgodność, przez świadczeniodawcę realizującego zlecenie, kopią zrealizowanego zlecenia na zaopatrzenie w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze, albo kopię zlecenia na zaopatrzenie w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze wraz z ofertą określającą cenę nabycia z wyodrębnioną kwotą opłacaną w ramach ubezpieczenia zdrowotnego i kwotą udziału własnego oraz termin realizacji zlecenia od momentu przyjęcia go do realizacji.
wiecej   
 
 

Zaproszenie do składania ofert na specjalistyczne usługi opiekuńcze


Suwalki, 05 listopada 2019 r.
 
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Suwałkach zaprasza do składania ofert na świadczenie specjalistycznych usług opiekuńczych dla dzieci z zaburzeniami psychicznymi - autyzm dziecięcy, padaczka, upośledzenie umysłowe umiarkowane, mózgowe porażenie dziecięce, zgodnie z § 2 ust. 5 Rozporządzenia Ministra Polityki Społecznej z dnia 22 września 2005 roku w sprawie specjalistycznych usług opiekuńczych  (Dz. U. 2005, poz. 189, 1598),  zapewnienie dzieciom i młodzieży z zaburzeniami psychicznymi dostępu  do zajęć  rehabilitacyjnych i rewalidacyjno-wychowawczych, w wyjątkowych przypadkach, jeżeli nie mają możliwości  uzyskania dostępu do zajęć, o których mowa w art. 7 ustawy z dnia 19 sierpnia 1994 r. o ochronie zdrowia psychicznego  (Dz. U. 2018, poz. 1878 ze zm.).
 
czytaj całość (plik pdf, 130 kB)
wiecej   
 
 

Grupy wsparcia dla wychowanków w wieku od 16 do 17 lat


Suwałki, 30 października 2019 r.
 
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Suwałkach serdecznie zaprasza usamodzielnianych wychowanków pieczy zastępczej na cykl spotkań grupy wsparcia.
 
wiecej   
 
 
 
 

Bieżące informacje

Aktualności
Przetargi i zapytania ofertowe
Nabór pracowników
Zamówienia Publiczne
 

Pomoc społeczna

zasiłki i pomoc w naturze
pomoc w usługach
opieka nad dzieckiem i rodziną
pomoc instytucjonalna
poradnictwo specjalistyczne
  Inne świadczenia
dodatek energetyczny
dodatek mieszkaniowy
 

Świadczenia rodzinne

świadczenia rodzinne
świadczenia opiekuńcze
fundusz alimentacyjny
Wsparcie kobiet w ciąży i rodzin
 

Osoby niepełnosprawne

orzecznictwo
rehabilitacja społeczna
rehabilitacja zawodowa
Program Aktywny Samorząd 2019
 

Przemoc w rodzinie

Dział Pomocy Kryzysowej
Pomoc specjalistyczna
Przeciwdziałanie Handlowi Ludźmi
Analiza zjawiska przemocy na terenie miasta Suwałk
Program korekcyjno-edukacyjny
Regulamin Prac Zespołu Interdyscyplinarnego ds Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie
Organizacje/ instytucje, które realizują oferty dla osób stosujących przemoc w rodzinie
 

Ośrodki wsparcia

Środowiskowy Dom Samopomocy
Mieszkania Chronione
 

Interesanci

Druki do pobrania
Druki pomoc społeczna
 

Współpraca

współpraca lokalna
współpraca zagraniczna
przydatne linki
  Za Życiem
Wsparcie dla kobiet w ciąży i ich rodzin
Uchwała o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin Za Życiem
  Projekt "Rodzina Zastępcza"
Informacja o projekcie
  Piecza zastępcza
Organizator rodzinnej pieczy
Rodzinna piecza zastępcza
Usamodzielnienie wychowanków
Szkolenia
© 2019 MOPR Suwałki
 
Tworzenie stron internetowych